عـلل کــمردرد

همانطور که می دانید ، کمردرد  یک شکایت بسیار معمول است. حدود سه نفر از چهارفرد بالغ،کمردرد را در طول عمر خود تجربه خواهند کرد واین تعداد ممکن است ، با توجه به بالا رفتن سن  و روند اخیر چاقی افزایش یابد. اغلب موارد کمر درد از کشش و پیچیدگی ناشی از حرکات پر فشار ناشی می شوند

بلند کردن اجسام بدون استفاده از روش های مناسب و یا یک حرکت چرخشی ناگهانی تنها دو نمونه از مواردی است که به کمر شما آسیب می رساند و باعث کمردرد می شود.

علل کمردرد

عادت های نادرست حرکتی و کمردرد

معمولا طرز نشستن، ایستادن یا راه رفتن بسیاری از افراد غیراصولی است. نشستن نادرست پشت میز کار یا میز رایانه، قوز کردن روی مبل هنگام تماشای تلویزیون و حرکت نادرست کمر هنگام نشستن، راه رفتن یا ایستادن روی کمر فشار وارد می کند و این فشار باعث کمر درد می شود.

 استفاده از وسایل غیراستاندارد وکمردرد

استفاده از صندلی یا تشک و مبل غیراستاندارد فشار شدیدی بر کمر وارد می کند و باعث  کمردرد می شود . بنابراین هنگام انتخاب اثاثیه دقت زیادی روی استاندارد بودن آن داشته باشید.

سل ستون فقرات و کمردرد

عفونت بیماری سل در برخی موارد ممکن است به ستون فقرات راه پیدا کند. از این رو فرد دچارکمردرد می شود.

انجام ورزش های نادرست و کمردرد

اغلب افرادی که به ورزش علاقه دارند، روی بازو، کمر و شانه تمرکز می کنند. انجام دادن غیراصولی این نوع ورزش ها روی کمر فشار وارد می کند و در نتیجه فرد دچار کمردرد می شود. بنابراین لازم است این گونه ورزش ها تحت نظر مربی انجام شود تا مشکلی برای فرد به وجود نیاید.

شکستگی در ستون فقرات و کمردرد

این امر یا به علت پوکی استخوان یا صدمه دیدگی به وجود می آید. هر نوع شکستگی در قسمت پایین ستون فقرات باعث ایجاد کمردر می شود. این کمردرد درد ممکن است به پاها نیز سرایت کند.

ناهنجاری های ستون فقرات و کمردرد

اسپوندیلوز، لغزش مهره ها و اسپوندیلیت انکیلوزان، در قسمت تحتانی کمر رخ می دهد و شایع ترین علت کمردرد در میانسالی و کهنسالی است.

برای آشنایی با درمان کمردرد بر روی لینک کلیک کنید

منبع:ایران ارتوپد 1 . 2

تماس