علائم،درمان و علل آرتروز زانو

آرتروز زانو در واقع با گذشت سن و ساییدگی مفصل بوجود می آید .لذا فشار روی مفصل زمان بروز آرتروز زانو را تسریع می کند.آرتروز زانو در واقع ساییدگی غضروف مفصلی  زانو است.

آرتروز زانو از سن ۳۰تا ۴۰سالگی شروع می شود ولی علت اصلی آن هنوز مشخص نیست.آرتزوز زانو در خانم ها از آقایان شایعتر است

علائم آرتروز زانو

شاید دیده باشید که بیماران مبتلا به آرتروز زانو صبح‌ها که از خواب بیدار می‌شوند به سختی راه می‌روند اما بعد از مدتی کم‌کم راه رفتنشان به حالت عادی بازمی‌گردد.خشکی مفاصل بعد از یک دوره طولانی عدم ‌فعالیت بسیار شایع است ولی به ندرت بیشتر از نیم ساعت طول می‌کشد.

کاهش انعطاف پذیری یکی از علائم آرتروز زانو است؛به‌همین دلیل بیماران مبتلا به آرتروز زانو نمی‌توانند به‌ راحتی مفاصل خود را خم و راست کنند و برای علائم بعدی آرتروز زانو هم می‌توان به درد در مفصل زانو اشاره کرد.

علل آرتروز زانو

چند علل وجود دارد که می‌تواند زمینه ‌ساز ابتلا به آرتروز زانو باشد،یکی سن بالا است که آرتروز زانو  معمولا در افراد بالای ۴۰ سال دیده می‌شود.

علل بعدی آرتروز زانو جنسیت  است ،چون آرتروز زانو در خانم‌ها بیشتر از آقایان بروز می‌کند ولی دلیل آن هنوز به‌ درستی مشخص نشده است.

علل بعدی آرتروز زانو ناهنجاری ‌های مادرزادی استخوانی و یا صدمه به مفصل است.

درمان آرتروز زانو

اولین اقدام برای درمان آرتروز زانو، کاهش وزن است. همچنین باید حرکاتی را که موجب ایجاد فشار بر مفصل می‌شود، کمتر انجام دهید؛ به عنوان مثال کمتر از پله‌ها بالا و پایین بروید، کمتر پیاده‌روی کنید و بلندکردن اجسام سنگین را نیز کاهش دهید. همچنین باید به جای استفاده از توالت معمولی از توالت فرنگی استفاده کنید. تقویت عضلات اطراف مفصل نیز می‌تواند برای کاهش فشار وارد بر مفصل موثر باشد.ثابت شده است که به ازای هر یک کیلوگرم کاهش وزن، حدود ۱۰ برابر فشار وارد بر مفصل کاسته می‌شود.

استفاده از مسکن‌ها و داروهای کاهش دهنده درد نیز فقط در مواردی توصیه می‌شود که درد بیمار به صورت ناگهانی، همراه با تجمع مایع در مفصل و به صورت یک واکنش التهابی ایجاد شده باشد. در غیر این صورت استفاده از این نوع داروها اصلا توصیه نمی‌شود.

برای آشنایی با علت و علائم آرتروز  بر روی لینک کلیک کنید

منبع:آفتاب.پزشکان بدون مزر

تماس