علائم،درمان و علل سندروم تونل کارپال

علل سندروم تونل کارپال

سندروم تونل کارپال یا تنگی کانال دست عارضه شایعی است که در مچ دست دیده می‌شود. سندروم تونل کارپال ناشی از فشار بر روی عصب میانه بوده و شایع‌ترین مشکل عصب محیطی است.

اعصاب محیطی همواره در معرض فشار، کم‌خونی، کشیده شدن یا قطع کامل هستند. سندروم تونل کارپال در افرادی که با دست حرکات استاتیک زیادی انجام می‌دهند، دیده می‌شود.

سندروم تونل کارپال در زنان خانه‌دار و افرادی که زیاد می‌نویسند، بیشتر دیده می‌شود. در این عارضه حالت تونل‌ مانند غلاف رتیناکلوم دست در اثر فشار، تغییر یافته و کانال را تنگ کرده و موجب بالا رفتن فشار روی مچ دست می‌شود.

علائم سندروم تونل کارپال

تظاهرات سندروم تونل کارپال به صورت سوزن‌ سوزن‌ شدن و اختلالات حسی در دست است.

 سندروم تونل کارپال در موارد شدید حتی می‌تواند تا بی‌حسی کامل نیز پیش برود و در آخر نیز فرد توان تمایز دو نقطه را از دست می‌دهد. علایمی مانند درد، لاغری عضلات کف دست و اختلال حرکت نیز ممکن است در سندروم تونل کارپال ایجاد شود.

درمان سندروم تونل کارپال

متاسفانه بسیاری از افرادی که کار زیادی با دست خود انجام می‌دهند، تمرینات تقویت عضلات دست را جدی نمی‌گیرند، در حالی که با قوی‌ شدن دست سندروم تونل کارپال ایجاد نخواهد شد.

حرکاتی مانند حلقه گرفتن و دست‌ها را روی به روی هم نگه‌داشتن و کشیدن می‌تواند در تقویت عضلات کف دست موثر باشد.

برای درمان عارضه سندروم تونل کارپال برخی پزشکان به صورت مستقیم دارو را به مچ دست تزریق می‌کنند و در برخی موارد نیز می‌توان از آتل و فعالیت‌های فیزیوتراپی برای درمان سندروم تونل کارپال استفاده کرد.

برای آشنایی با علائم سندروم تونل کارپ بر روی لینک کلیک کنید

تماس