علائم،درمان و عوامل پوکی استخوان

پوکی استخوان یک بیماری شایع است که باعث ضعیف شدن استخوان ها می شود. زمانی که استخوان ضعیف می شود، خطر شکستگی های ناگهانی و غیر منتظره بالا می رود. استئوپنی(Osteopenia) بیماری پیشگام پوکی استخوان است. یک حالت خاموش اما مخرب که در زمانیکه زنان (حتی زنان جوان) باید بیشترین استخوان سازی را داشته باشند، باعث تحلیل استخوان ها می شود.

هر سن و جنسیتی که دارید، پوکی استخوان و استئوپنی می تواند بر شما تاثیر بگذارد. ممکن است استخوان های شما در حال حاضر محکم به نظر برسد و شما بسیار فعال باشید و کارهایی که می خواهید را انجام دهید اما استئوپنی و پوکی استخوان در سکوت دزدی خود را از استخوان های شما انجام می دهند. در واقع این اتفاق هیچ نشانه ی قابل مشاهده ای ندارد. ممکن است شما با گذشت زمان از کوتاه شدن قد و یا ایجاد قوز مطلع شوید اما اولین نشانه ای که شما را متوجه شرایطتان می کند، یک شکستگی استخوان است.

علائم پوکی استخوان

پوکی استخوان معمولا بدون علائم و درد، پیشرفت می کند. کوتاه شدن قد می تواند یک علامت برای پوکی استخوان باشد. یا قوز در ستون فقرات ممکن است با بالاتر رفتن سن بیشتر شود. معمولا تشخیص پزشکی پوکی استخوان بعد از یک شکستگی دردناک اتفاق می افتد. این شکستگی معمولا در پشت یا لگن اتفاق می افتد.

عوامل پوکی استخوان

در مورد عوامل ایجاد کننده ی بیماری پوکی استخوان اطلاعات زیادی در دست نیست. ما نمی دانیم که این بیماری چگونه خود را در طول زندگی یک فرد توسعه می دهد. استخوان ها بافت های زنده و پیچیده ای هستند. بدن شما به صورت مداوم در حال تخریب سلول های استخوانی قدیمی و تولید سلول های استخوانی جدید است. این فرایند تولید استخوان را “مدل سازی مجدد” می گویند.

زمانی که شما در حال رشد هستید، فرایند استخوان سازی بیشتر از فرایند حذف سلول های قدیمی انجام می شود. در طول دوران کودکی، استخوان های شما بزرگتر و قوی تر می شوند. برای اکثر مردم، این اتفاق در سه دهه ی اول زندگی رخ می دهد. در یک سن خاص، فرایند تولید بازسازی استخوان تغییر می کند. سرعت تولید سلول های استخوانی جدید کاهش می یابد. این کاهش سرعت منجر به کاهش میزان کل استخوان های شما می شود.

درمان پوکی استخوان

بسیاری از درمانهای پوکی استخوان در توقف تحلیل استخوان ها و کاهش خطرات شکستگی موفق هستند. برخی از درمان های پوکی استخوان عبارتند از انتخاب رژیم غذایی و سبک زندگی مناسب. دیگر روش های درمانی شامل داروهای ضد پوکی استخوان هستند. این داروها می توانند سرعت تحلیل استخوان ها را کم کرده و یا به ساخته شدن استخوان جدید کمک کنند. درمان های پوکی استخوان عبارتند از:

  • ورزش های تحمل وزن (ورزش هایی که با استفاده از وزن بدن خود شخص انجام می شوند مانند شنا. این ورزش ها به ماهیچه ها کمک می کند که در مقابل جاذبه قویتر شوند.)
  • ترک سیگار
  • دارو های ضد پوکی استخوان
  • تجویز دارو های تزریقی به منظور بازسازی استخوان، در زنانی که به مقدار زیادی در معرض خطر شکستگی هستند.

برای آشنایی با پیشگیری از پوکی استخوان بر روی لینک کلیک کنید

منبع:شفاجو 1 . 2

تماس