بریدگی تاندون های فلکسور یا خم کننده انگشتان دست بیشتر بصورت پاره شدن تاندون فلکسور عمقی انگشت در محل اتصال به استخوان بند انتهایی است و بیشتر در انگشت انگشتری ایجاد میشود.

مکانیسم بریدگی تاندون های فلکسور یا خم کننده انگشتان دست به این صورت است که انگشتی که در حالت خم شده است با ناگهان به توسط فرد دیگری باز میشود. در نتیجه بریدگی تاندون های فلکسور یا خم کننده انگشتان دست بشدت تحت کشش قرار گرفته و پاره میشود.

بطور مثال وقتی که در ورزش های رزمی یا در نزاع ها، فردی پیراهن فرد دیگر را محکم با دست میگیرد و فرد مقابل خود را به عقب میکشد انگشت خم شده فرد اول بشدت کشید و باز میشود و ممکن است در این حال تاندون خم کننده عمقی آن پاره شود. همین مکانیسم در کیف قاپی هم میتواند موجب بریدگی تاندون های فلکسور یا خم کننده انگشتان دست شود که دسته کیف را گرفته است.

افرادی که دچار بریدگی تاندون های فلکسور یا خم کننده انگشتان دست میشوند معمولا در روزها و حتی هفته های اول متوجه پارگی تاندون خود نمیشوند. آنها دچار درد انگشت میشوند که به علت بریدگی تاندون های فلکسور یا خم کننده انگشتان دست بوجود آمده و این درد را طبیعی و به علت کشیدگی دانسته و فکر میکنند خود بخود خوب میشود.

متاسفانه پس از مدتی که درد خوب نمیشود ممکن است متوجه شوند توانایی خم کردن بند انتهایی انگشت را هم ندارند و آنگاه ممکن است به پزشک مراجعه کنند.

بریدگی تاندون های فلکسور یا خم کننده انگشتان دست با دو مکانیسم آسیب میبینند.

  • اصابت جسم تیز و برنده به سطح کفی انگشت و بریده شدن پوست و سپس بریده شدن تاندون فلکسور در عمق
  • کشیده شدن ناگهانی انگشت خم شده و در نتیجه کشیده شدن تاندون و بدنبال آن پاره شدن تاندون بدون اینکه جسم برنده ای به انگشت برخورد کند

علائم بریدگی تاندون های فلکسور یا خم کننده انگشتان دست

هر انگشت دست دو تاندون فلکسور یا خم کننده دارد. تاندون های فلکسور عمقی انگشتان که عضلات آن در ناحیه ساعد است به بند انتهایی انگشتان چسبیده و با فعالیت آن بند انتهایی انگشت بر روی بند میانی خم میشود.

تاندون های فلکسور سطحی انگشتان هم که عضلات آن در ناحیه ساعد قرار دارد به بند میانی انگشتان دست چسبیده و با فعالیت آن بند میانی انگشت بر روی بند پرگزیمال آن خم میشود.

  • بریدگی های سطح کفی بند انتهایی انگشت میتواند موجب بریدگی تاندون های فلکسور یا خم کننده انگشتان دست عمقی آن انگشت شود.
  • بریدگی سطح کفی بند میانی انگشت معمولا موجب بریدگی تاندون های فلکسور یا خم کننده انگشتان دست سطحی و عمقی میشود ولی میتواند موجب پاره شدن تاندون فلکسور عمقی به تنهایی هم بشود.
  • بریدگی سطح کفی بند پرگزیمال انگشت معمولا موجب بریدگی تاندون های فلکسور یا خم کننده انگشتان دست سطحی و عمقی میشود ولی میتواند موجب پاره شدن تاندون فلکسور سطحی انگشت به تنهایی هم بشود.
  • بریدگی های کف دست و یا مچ دست هم میوانند موجب بریدگی تاندون های فلکسور یا خم کننده انگشتان دست سطحی و عمقی چند انگشت دست با هم بشود.

مهمترین علامت بریدگی تاندون های فلکسور یا خم کننده انگشتان دست عمقی هر انگشت اینست که بیمار نمیتواند بند انتهایی آن انگشت را بر روی بند میانی خم کند.

مهمترین علامت بریدگی تاندون های فلکسور یا خم کننده انگشتان دست سطحی هر انگشت اینست که بیمار نمیتواند بند میانی آن انگشت را بر روی بند پرگزیمال آن خم کند.

خم کردن بند پرگزیمال انگشت بر روی کف دست میتواند بدون دخالت بریدگی تاندون های فلکسور یا خم کننده انگشتان دست سطحی و عمقی انگشت انجام شود.

بیماران مبتلا به بریدگی تاندون های فلکسور یا خم کننده انگشتان دست  می توانند برای درمان بریدگی تاندون های فلکسور یا خم کننده انگشتان دست خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

رگ به رگ شدن مفصل وسطی انگشت دست و درمان آن

                                            درمان رگ به رگ شدن شست دست

                                                                  درمان بریدگی تاندون های فلکسور (خم کننده انگشتان دست)

منبع:ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

جراحی بینی

نتایج جراحی زیبایی بینی در صورتی مثبت است که جمیع شرایط ذیل موجود باشند: اولا نازیبایی بینی با عمل جراحی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس