علائم در رفتگی لگن در نوزادان

در رفتگی لگن در نوزادان

دررفتگی لگن در مفصل ران به صورت مادرزادی در برخی از نوزادان دیده می شود. شدت و ضعف این مشکل در کودکان در مقاطع مختلف زمان تولدشان متفاوت است . قبل از 3ماهگی علائم و نشانه های  دررفتگی لگن بدین صورت می باشد: در ناحیه کشاله ران همه نوزادان چین های پوستی بطور طبیعی وجود دارد. در این بیماری این چین ها ممکن است در دو طرف غیر قرینه بوده و چین های کشاله ران در طرف دررفته بیشتر باشد. مفصل ران نوزاد دچار محدودیت حرکت و درد لگن شده و بخصوص دو ران بچه خوب از هم باز نمیشوند و مادر ممکن است نتواند ران های نوزاد را برای تعویض پوشک خوب از هم باز کند.زمانی که نوزاد کمتر از 3ماه دارد به وسیله ی تست ارتولانی  و بارلو که توسط پزشک متخصص انجام می شود می توان این مشکل را تشخیص داد و برای درمان دررفتگی لگن اقدام نمود. عدم درمان دررفتگی لگن به طور مناسب می‌تواند در طولانی مدت باعث مشکلات بیشتر مانند آرتروز مفصل لگن و درد مفصل ران شود.

روش های تشخیص

  • تست ارتولانی و بارلو

این تست ها توسط پزشک  متخصص برای تشخیص دررفتگی مادر زادی لگن در نوزادان انجام می شود.  در این آزمایش پزشک نوزاد را به پشت بر روی تخت خوابانده و با گرفتن ران و ساق نوزاد، مفصل ران را با فشار دست جا می اندازد و با برداشته شدن فشار مفصل دوباره در میرود.

  • تست تلسکوپی

تست تلسکوپی روش دیگری برای تشخیص در رفتگی لگن در نوزادان است . این تست نیز توسط پزشک متخصص انجام می شود.در این روش معاینه، پزشک نوزاد را به پشت بر روی تخت خوابانده و سپس با یک دست لگن طرف سالم را ثابت نگه میدارد و با دست دیگر ساق یا ران طرف در رفته را گرفته و در امتداد ران به طرف پایین میکشد و به طرف بالا هل میدهد. در درفتگی مفصل ران، به علت اینکه سر استخوان ران در درون حفره استابولوم نیست این مانور موجب میشود ران به راحتی به بالا و پایین حرکت کند.

علائم و نشانه ها

مهمترین علائم و نشانه های در رفتگی لگن در نوزادان بعد از سه ماهگی بدین صورت می باشد:

  • محدود شدن حرکان مفصل ران

در این سنین حرکت ابداکسیون یا دور شدن ران محدودتر میشود و مادر و یا پزشک نمیتوانند به راحتی ران های بچه را از هم دور کنند. تست ارتولانی و بارلو در این دوره دیگر قابل انجام نیست یعنی پزشک دیگر نمیتواند با فشار دست مفصل را جا بیندازد.  برجستگی استخوانی تروکانتر بزرگ در طرف بیرونی لگن بچه بیرون تر و برجسته تر از معمول است

  • کوتاه بودن اندام

ران طرف در رفته کوتاه تر به نظر میرسد. وقتی کودک را به پشت میخوابانیم و زانو های وی را خم کرده بطوریکه کف پاها بر روی زمین باقی بماند زانوی طرف دررفته پایین تر از زانوی طرف سالم است. به این معاینه تست گالزی Galezzi test میگویند.

  • لنگیدن

کودک مبتلا به دررفتگی مفصل ران دیر راه میفتد و موقع راه رفتن هم می لنگد. وقتی در رفتگی یک طرفه است کودک موقعی که پای سالم را از روی زمین بلند کرده و تکیه را بر روی طرف بیمار میندازد کل تنه خود را به آن طرف خم میکند که از علائم دررفتگی لگن است. به این طرز راه رفتن راه رفتن ترندلنبرگ Trendelenburg gait میگویند. وقتی دررفتگی دو طرفه است بچه هر پایی را که بر زمین میگذارد تنه را به همان طرف خم میکند. این را راه رفتن اردکی Waddling gait میگویند.

  • افزایش لوردوز کمری

در این بچه ها بخصوص در نوع دو طرفه موقع ایستادن قوس کمر بیش از حد معمول است.

خواننده گرامی ، پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه علائم در رفتگی لگن در نوزادان مطالعه فرمایید.

1دررفتگی مادرزادی لگن در کودکان

2– تشخیص و علائم دررفتگی مادرزادی لگن

تماس