علائم و درمان آرتروز

آرتروز

آرتروز در اصل از بین رفتن غضروف های مفصل و نمایان شدن استخوان های زیرین و تماس استخوان با استخوان در درون مفصل می باشد.

علل و دلایل

– آرتروزاولیه که مفصل در اثر مرور زمان و سن و گاها” عوامل ژنتیکی که باعث ایجاد تخریب مفصل می گردد و زانو دچار آرتروز می گردد.

– بیماریهای التهابی مفصل مثل آرتریت روماتوئید که در اثر تخریب لایه های پوشاننده مفصل باعث تخریب غضروف مفصل گردیده و در نهایت آرتروز مفصل ایجاد می گردد.

– ضربه به مفصل که می تواند در اثر شکستگی درون مفصل،منیسک زانو و غیره باشد نیز منجر به بروز آرتروز می شود. گرچه عوامل ژنتیک در مورد آرتروز دخیل می باشند ولی عواملی مثل وزن زیاد رابطه مستقیمی با آرتروز مفصل زانو داشته بصورتی که کم کردن حدود ۱۰ کیلوگرم می تواند تا ۵۰% شانس پیشرفت آرتروز را کم کند.

علائم و نشانه ها

آرتروز که به تدریج افزایش می یابد و التهاب و تورم زانو که خصوصا” در صبح ها بیشتر و با فعالیت کم می شود. افزایش درد این افراد با فعالیتهایی مثل راه رفتن یا بالا رفتن از پله ها یا زانو زدن افزایش می یابد . آرتروز می تواند توام با احساس ضعف و گاهی اوقات خالی کردن زانو نیز می باشد .

همچنین بعضی از بیماران مبتلا به آرتروز تغییر شدت این درد را با تغییر دما و آب و هوا مرتبط می دانند.درمعاینۀ پزشک کم شدن محدوده حرکتی مفصل، التهاب و حساسیت مفصل وجود دارد. در گرافی های انجام شده از زانو کم شدن فاصله مفصلی مشهود است که با پیشرفت آرتروز این تغییرات بیشتر و بیشتر خواهد شد .

یافته های آزمایشگاهی خاصی جهت بیماران مبتلا به آرتروز وجود ندارد مگر افرادی که دلیل ایجاد آرتروز آنها آرتریت روماتوئید یا بیماریهای التهابی دیگری باشد .

روش های درمان

اگر شما دچار آرتروز هستید در مراحل مختلف آرتروز شما می توانید از طیف وسیعی از درمان های غیر جراحی سود برده و درد خود را کاهش دهید.

موثر بودن این روشهای درمانی در افراد مختلف متفاوت بوده و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. انتخاب روش درمانی بسته به نیاز و مراحل مختلف متفاوت بوده و از فردی به فرد دیگر متفاوت است و بسته به نیاز و مراحل مختلف بیماری شما و تصمیم پزشک شما متفاوت است.

  • درمان بدون جراحی

* تغییر در روش زندگی

تغییر در روش زندگی شامل کم کردن وزن و تغییر ورزش های بیمار از دویدن به شنا و دوچرخه سواری و کم کردن فعالیت هایی مثل بالا رفتن از پله ها که باعث افزایش درد بیمار مبتلا به آرتروز گردیده است. اکثر افرادی که دچار آرتروز زانو می باشند(نه همه آنها) دچا ر افزایش وزن بوده و یک کم کردن وزن ساده می تواند فشار وارده به مفاصلی مثل زانو را کم کرده و باعث کاهش درد و افزایش کار کرد بیمار خصوصا” در راه رفتن می گردد.

* ورزش

ورزش های خاصی می تواند باعث افزایش محدوده حرکتی ، نرمی مفصل و افزایش قدرت عضلات ران گردد. فیزیوتراپی و ورزشهای خاص اغلب در کم کردن درد و بهبود کارکرد آرتروز موثر می باشد. پزشک و فیزیوتراپ می توانند فیزیوتراپی و ورزشهای خاصی که متناسب با نیاز ها و روش زندگی بیمار باشد را به شما آموزش دهند.

لوازم حمایتی در درمان

لوازم حمایتی مثلا”استفاده از یک عصا، کفی ، یا توکفشی های خاصی می تواند به کم کردن درد شما کمک نماید.استفاده از زانو بندهای خاص در مواردی که زانو دچار انحراف باشد با کم کردن فشار برروی قسمت گرفتار می تواند باعث کم کردن درد آرتروز گردد.

  • درمان دارویی

درمان های دارویی متفاوتی برای درمان آرتروز وجود دارد. متناسب بودن این داروها باتوجه به نظر پزشک معالج شما با وضعیت شما متغیر می گردد. در ردیف اول داروی ضد درد التهابی ساده مثل آسپرین ، استامینوفن و بروفن می باشد که باعث کم شدن التهاب در درون مفصل می گردد.

دسته دیگر، داروهایی هستند که تحت عنوان NSAID یا داروی ضد التهابی غیر از کورتون می باشد که همه این داروها می توانند عوارض جانبی مخصوص به خود را داشته و در همین حال با داروهای دیگری که شما مصرف می کنید تداخل دارویی داشته باشد.

گروه دیگر داروهایی هستند که امروزه تحت عنوان داروهای سازنده غضروف یا همان کلوگوزامینها و کندروآیتین ها نامیده می شوند ، در واقع حاوی مولکولهای پیش ساز غضروف مفصلی بوده و گروهی از محققین معتقدند که در مراحل اولیه آرتروز می تواند کمک کننده باشد .

  • جراحی

اگر آرتروز شما به درمان های غیر جراحی پاسخ ندهد در این صورت مداخله جراحی مورد نیاز است.

بیماران مبتلا به آرتروز می توانند برای درمان آرتروز خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

بهترین راه درمان آرتروز

                          راههای جلوگیری از آرتروز

                                                      آرتروز زانو و تشخیص آن

تماس