علائم و درمان شکستگی استرسی مفصل ران

منظور از شکستگی های استرسی مفصل ران آن دسته از شکستگی های مویی و بدون جابجایی هستند که معمولا بدنبال ضربات مکرر و مداوم  در ناحیه گردن استخوان ران ایجاد میشوند. این شکستگی ها برخلاف شکستگی های معمول گردن استخوان ران که بدنبال یک ضربه شدید ایجاد میشوند بدنبال ضربات مکرر ولی خفیف یا متوسط بوجود میایند.

علائم شکستگی استرسی مفصل ران

مهمترین علامت شکستگی استرسی گردن استخوان ران درد در جلوی کشاله ران در موقع ایستادن یا راه رفتن است. این درد با استراحت کاهش میابد. بیمار ممکن است دچار لنگش شود.

برای تشخیص قطعی این شکستگی پزشک از روش های تصویربرداری مانند رادیوگرافی ساده، اسکن رادیوایزوتوپ و ام آر آی استفاده میکند.

درمان شکستگی استرسی مفصل ران

شکستگی های استرسی که در زیر گردن استخوان ران هستند معمولا پایدار بوده و احتمال جابجایی کمی دارند. اکثر این شکستگی ها بصورت غیر جراحی درمان میشوند. در این موارد معمولا پزشک معالج از بیمار میخواهد به مدت 6-4 هفته در موقع ایستادن و راه رفتن از دو عصای زیر بغل استفاده کرده و فشار وزن را بر روی اندام آسیب دیده وارد نکند.

شکستگی های استرسی در بالای گردن استخوان ران معمولا نیاز به عمل جراحی برای فیکس کردن محل شکستگی دارند.

شکستگی های جابجا شده در جوان ها نیاز به جااندازی و فیکس کردن دارند ولی درمان آنها در سنین بالا معمولا با استفاده از همی آرتروپلاستی صورت میگیرد. برای فیکس کردن شکستگی های استرسی گردن استخوان ران معمولا از چند عدد پیچ استفاده میشود.

منبع:ایران ارتوپد

تماس