علائم و درمان شکستگی تنه استخوان ران در کودکان

علت شکستگی تنه استخوان ران در کودکان معمولا ثصادف اتومبیل و یا سقوط از بلندی است. در نوزادان ممکن است شکستگی تنه استخوان ران در کودکان  بدنبال یک زایمان سخت  ایجاد شود. اگر در یک بچه زیر سه سالگی شکستگی تنه استخوان ران دیده شود باید قویا به بدرفتاری با کودک از طرف والدین یا سرپرست کودک Child abuse شک کرد.

علائم شکستگی تنه استخوان ران در کودکان

ناتوانی در حرکت دادن اندام تحتانی، تغییر شکل اندام تحتانی بصورت کوتاه شدن و چرخش به بیرون و تورم ران از دیگر علائم شکستگی تنه استخوان ران در کودکان است. بعد از شکسته شدن استخوان، به علت انقباض عضلات قوی که در اطراف آن وجود دارد لبه های شکستگی از هم رد میشوند و اندام شکسته شده کوتاه تر میشود.

گاهی اوقات لبه تیز قطعات شکسته شده رگهای خونی ران را پاره کرده و موجب خونریزی شدید در ناحیه میشوند. نتیجه آن از دست دادن مقادیر زیادی خون در داخل بافت عضلانی ران و تورم و کبودی شدید ران است.

درمان شکستگی تنه استخوان ران در کودکان

شکستگی تنه استخوان ران در کودکان در غالب قریب به اتفاق موارد همراه با جابجا شدن قطعات شکسته شده است. مثل هر شکستگی دیگر، شکستگی ران در کودکان اگر همراه با جابجایی است باید جااندازی شود و سپس با وسیله ای بیحرکت شده تا جوش بخورد. نوع درمان به متغیر های بسیاری مثل سن بیمار، مقدار جابجایی و آسیب های همراه بستگی دارد.

درمان شکستگی تنه استخوان ران در کودکان ممکن است با استفاده از روش های غیر جراحی صورت گرفته و یا ممکن است نیاز به عمل جراحی وجود داشته باشد.

مراقبت های پس از درمان شکستگی تنه استخوان ران در کودکان

  • بعد از درمان شکستگی تنه استخوان ران در کودکان در صورت درمان با گچ اسپایکا والدین بیمار باید مراقب باشند تا لبه های گچ در پشت کمر بچه پوست وی را زخمی نکند بدین منظور وقتی بچه در حالت درازکش به پشت است باید یک پتوی چند لا شده زیر ساق های بیمار گذاشته شود تا کمی بالاتر آمده و بدین ترتیب فاصله لبه پشتی گچ از پشت تنه کم شود.
  • بعد از درمان شکستگی تنه استخوان ران در کودکان باید مراقب بود تا بچه گچ را در ناحیه کشاله ران با ادرار یا مدفوع کثیف و آلوده نکند.
  • بعد از درمان شکستگی تنه استخوان ران در کودکان در صورتیکه گچ از ناحیه ای ترک برداشت باید برای ترمیم آن به پزشک مراجعه کرد.

همانطور که گفته شد معمولا گچ بعد از 6-3 هفته خارج میشود. بعد از خروج گچ بیمار نیاز به هیچ گونه فیزیوتراپی ندارد. والدین بیمار نباید مانع راه رفتن وی شوند یا برعکس وی تشویق به راه رفتن کنند. هر موقع که بچه خودش احساس کرد که توانایی راه رفتن دارد بلند شده و راه میرود. کودک تا چند هفته و یا حتی تا چند ماه ممکن است موقع راه رفتن کمی لنگش داشته باشد. والدین نباید از این موضوع نگران شوند. لنگش بیمار بتدریج خوب میشود.

نکته دیگر اینست که در روش گچ گیری اسپایکا ممکن است والدین کودک در عکس ران بچه متوجه شوند که استخوان ها درست جا نیفتاده و در کنار هم قرار نگرفته اند. این مسئله طبیعی بوده و نباید والدین را نگران کند. روی هم افتادن دو قطعه شکسته شده تا حدود دو سانتیمتر و حتی کمی کج جوش خوردن قطعات شکسته شده مانعی نداشته و در آینده مشکلی برای بیمار ایجاد نمیکنند.

کمی کج جوش خورن ران بتدریج و با گذشت چند ماه تا چند سال خود بخود برطرف و بوسیله بدن تصحیح میشود. به این خاصیت استخوان ها ریمودلینگ Remodeling میگویند. کوتاهی بوجود آمده هم بعد از گذشت چند ماه تا چند سال به علت رشد بیشتر استخوان ران شکسته شده نسبت به استخوان طرف مقابل، به وسیله خود بدن تصحیح میشود. البته این توانایی بدن حدی داشته و در صورتی که کوتاهی و کج بودن قطعات از حدی بیشتر باشد پزشک باید آنرا اصلاح کند. در این مورد تشخیص حد قابل قبول با پزشک معالج است.

در صورتیکه بیمار با روش جراحی شکستگی تنه استخوان ران در کودکان درمان شده پانسمان زخم معمولا تا یک هفته انجام شده و بخیه ها بعد از ده روز خارج میشوند. بچه تشویق میشود تا زانو های خود را خم و راست کند. بچه تا مدتی برای راه رفتن از دو عصای زیر بغل استفاده میکند ولی پس از گذشت 3-1 هفته ( برحسب شدت شکستگی و سن بچه) معمولا بچه ها میتوانند بدون عصا راه بروند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

علل و درمان در رفتگی مفصل ران (لگن)

                              علائم رادیولوژیک در رفتگی مادرزادی مفصل ران

                                                                    درمان بیماری پرتس (سیاه شدن سر استخوان ران )

تماس