علائم و درمان پارگی مینیسک زانو

مینیسک زانو یک نوع از غضروف هستند که در مفصل زانو وجود دارد مینیسک زانو، دیسک های C شکل هستند که در زانو وجود دارند هر زانو دو مینیسک دارد یکی در لبه خارجی زانو و یکی در لبه داخلی دارد. مینیسک ها با تعادل وزن در سرتاسر زانو سبب ثابت نگه داشتن زانو می شود.

علت و دلایل

پارگی مینیسک زانو معمولا با چرخاندن سریع زانو هنگام بلند کردن اشیاء سنگین و یا در بازی های ورزشی ایجاد می شود. با مسن تر شدن، پارگی  آسان تر می شود.سه نوع پارگی مینیسک زانو وجود دارد.

پارگی اگر کوچک باشد، شما ممکن است درد و تورم خفیف داشته باشید. پارگی مینیسک زانو معمولا درطول ۲ یا ۳ هفته از بین می رود. پارگی و در حد متوسط می تواند درد در کنار یا مرکز زانو ایجاد کند تورم به آرامی در ۲ یا ۳ روز بدتر می شود این ممکن است سبب احساس سفتی در زانو و محدودیت در خم شدن زانو شود زمانی که شما زانو را پیچ و تاب یا چمباتمه می زنید ممکن است درد شدیدی احساس کنید این علائم در مدت ۱ یا ۲ هفته از بین می رود اما اگر شما زانو را پیچ و تاب دهید و یا بیش از حد از زانو استفاده کنید درد بر می گردد و اگر پارگی مینیسک زانو درمان نشود درد برای سال ها باقی می ماند.

اگر پارگی مینیسک زانو شدید باشد، تکه ای از مینیسک پاره شده می تواند به فضای مفصلی حرکت کند این می تواند سبب گرفتن یا قفل کردن زانوی شما شود. شما ممکن است نتوانید زانو را به حالت مستقیم درآورید شما ممکن است احساس لرزش در زانو داشته باشید و ممکن است بعد از صدمه، در عرض ۲ یا ۳ روز متورم شده و تبدیل به سفتی در زانو شود.

علائم و نشانه ها

درد، اولین علامت است. البته درد ممکن است خفیف باشد و شخص بتواند به فعالیت های روزمره اش ادامه دهد. اما هر گاه بخشی از پارگی مینیسک زانو بین استخوان ران و درشت نی قرار گیرد، درد شدیدی ایجاد می کند. پارگی مینیسک زانو دارای عروق خونی نیست و در هنگام پارگی خونریزی نمی کند.

اما ممکن است عروق اطراف آن هم دچار پارگی مینیسک زانو شود، در این شرایط تورم به وجود می آید.احساس گرفتگی و قفل شدن زانو یا صدایی مانند تق تق معمولا از نشانه های آن است است.

درمان

از بهترین راه های درمان پارگی مینیسک زانو می توان به موارد زیر اشاره کرد

اگر مقدار پارگی مینیسک زانو جزئی باشد و درد و سایر علائم نیز برطرف شده باشد با راهنمایی پزشک و تحت نظارت فیزیوتراپ تمرین هایی برای تقویت عضلات انجام می شود. وجود این درمان گرها باعث می شود تا بیمار اطمینان حاصل کند تمرینات ورزشی به درستی انجام می شود، بدون این که خطر وارد شدن صدمه مجدد و یا جدیدی به زانو وجود داشته باشد.

بسته به شدت ضایعه، سن فرد و شغل او درمان های بسیار متفاوتی برای پارگی مینیسک زانو صورت می گیرد.در صورتی که میزان پارگی مینیسک زانو خیلی شدید باشد، ممکن است پزشک انجام عمل جراحی باز یا جراحی «آرتوسکوپیک» را برای مشاهده شدت ضایعه یا درمان پارگی مینیسک زانو آن مورد استفاده قرار دهد.

در صورتی که بیمار جوان باشد، پزشک می تواند پارگی  را در جای خودش بخیه بزند، البته این به شرطی است که صدمه در ناحیه ای باشد که خون رسانی خوبی داشته باشد. در صورتی که بیمار مسن باشد، یا پارگی در محلی باشد که خون رسانی به خوبی به آن صورت نمی گیرد، ممکن است دکتر بخشی از مینیسک زانو یا حتی سطح آن را جدا کند. گاهی نیز ممکن است کل پارگی  برداشته شود.

دوران پس از عمل جراحی یا ترمیم پارگی مینیسک زانو ممکن است هفته ها طول بکشد و انجام تمرینات ورزشی بعد از عمل نیز -در صورت برداشتن مینیسک زانو اندکی متفاوت خواهد بود. در این شرایط هرگز نباید از وزنه استفاده کرد. باتوجه به نوع عمل انجام گرفته بر روی بیمار، می توان از روش های توانبخشی مانند راه رفتن، خم کردن ساق پا و انجام حرکات کششی برای تقویت عضلات پا استفاده کرد.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

جراحی آرتروسکوپی پارگی مینیسک زانو

                                   تشخیص و جراحی پارگی مینیسک زانو

                                                                    تشخیص و علائم پارگی مینیسک زانو

منبع:کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی

تماس