علائم و درمان کیست پشت دست

کیست پشت دست  برجستگی‌ای کیستی است که گاهی بر روی مفاصل و تاندون‌ها ایجاد می‌شود. کیست مچ دست نام دیگر کیست سینوویال است. کیست سینوویال نام توده ای است که به طور شایع در پشت مچ دست ایجاد می شود.

کیست سینوویال بافت شبیه یک کیسه است که در درون آن مایع غلیظی وجود دارد. این مایع همان مایع مفصلی است که مدتی در درون کیست مانده و غلیظ شده است. جدار کیست هم بافتی شبیه کپسول مفصلی مچ دست است.

در واقع کیست پشت دست یا کیست سینوویال یک نوع فتق یا بیرون زدگی کپسول مفصلی مچ دست است. پس کپسول مفصلی در پشت مچ دست برآمده و برجسته شده و در درون آن مایع مفصلی جمع و سپس غلیظ می شود.

علائم کیست پشت دست

از شایعترین علائم کیست مچ دست که موجب مراجعه بیمار به پزشک میشود وجود یک توده برجسته در پشت مچ دست است. این توده سطحی نرم و گرد و یکنواخت دارد. گاهی اوقات توده نرم بوده ولی در اکثر موارد سفت است. توده ممکن است دردناک باشد و در مواردی درد بیمار تظاهر بیشتری از برجسته بودن آن دارد. از دیگر علائم کیست پشت دست فشار آن به اعصاب مچ دست است. این فشار میتواند موجب فلج عصب و بروز علائمی مانند بیحسی یا گزگز کند.

از دیگر علایم کیست مچ دست احساس ضعف و ناراحتی در دست است.

شایعترین محل کیست پشت دست ، پشت مچ دست است. دومین محل شایع قدام (جلو) مچ دست نزدیک شریان رادیال است و سومین محل شایع کیست پشت دست در قدام و قاعده انگشتان دست میباشد.

در درون کیست های گانگلیونی، مایعی زرد رنگ، ژلاتیتی و چسبناک وجود دارد. گانگلیون های کف دست معمولا سفت و دردناک هستند .

تشخیص کیست پشت دست با معاینه بالینی توسط پزشک می باشد و به ندرت ممکن است برای تشخیص کیست های نهفته از ام‌آرآی استفاده شود.

درمان کیست پشت دست

کیست پشت دست توده خوش خیم و بی ضرری است و در بسیاری اوقات خودبخود خوب میشود پس معمولا نیازی به درمان کیست مچ دست وجود ندارد و پزشک به بیمار اطمینان میدهد که توده مشکلی برای وی ایجاد نخواهد کرد. در صورتی که کیست پشت دست دردناک باشد استفاده از بریس های مچ دست میتواند به رفع درد مچ دست کمک کند.

بعضی روش ها برای درمان کیست مچ دست بصورت سنتی انجام میشوند مانند ضربه ناگهانی به توده و ترکاندن آن و یا گذاشتن یک سکه روی توده و بستن آن. تاثیر این درمان ها مشخص نیست. درمان های دیگری مانند خارج کردن مایع کیست با سوزن و تزربق کورتیکوستروئید در درون کیست هم وجود دارد.

در همه درمان های ذکر شده احتمال عود توده کیست پشت دست  وجود دارد. مطمئن ترین درمان با کمترین احتمال عود درمان جراحی کیست پشت دست است. این جراحی در صورتی که با بیهوشی عمومی انجام شود احتمال عود کمتری در مقایسه با جراحی با بیحسی موضعی دارد.

روش دیگر برداشتن کیست با روش آرتروسکوپی کیست پشت دست است که زخم محل جراحی در این روش کوچکتر از روش های جراحی سنتی است.

در تمام روش های ذکر شده کل کیسه بافتی که توده را درست کرده است همراه با مایع درون آن یکجا از بدن خارج میشود.

 

برای آشنایی با درمان درد مچ دست بر روی لینک کلیک کنید

منبع:تبیان.ایران ارتوپد

تماس