علائم و درمان کیست پشت زانو

کیست پشت زانو یک برآمدگی است که بر اثر برجسته شدن و تجمع مایع مفصلی در پشت زانو ایجاد میشود. به ناحیه پشت زانو ناحیه پوپلیتئال Popliteal area هم میگویند و به همین خاطر نام دیگر کیست پشت زانو، کیست پوپلیته یا پوپلیتئال است. ویلیام بیکر اولین کسی بود که کیست پشت زانو را توضیح داد.

تقریبا هر عاملی که موجب تورم زانو و افزایش مقدار مایع مفصلی زانو شود میتواند ایجاد کیست پشت زانو کند. استئوآرتریت یا آرتروز زانو و روماتیسم مفصلی زانو هر دو میتوانند این کیست پشت زانو را ایجاد کنند. وقتی که به هر علتی مقدار مایع مفصل زانو زیاد میشود فشار داخل مفصل افزایش یافته و میتواند این مایع را به پشت کپسول مفصلی رانده و کپسول مفصل زانو را در ناحیه پشت برجسته کند.

علائم کیست پشت زانو

مهمترین علامت کیست پشت زانو دیدن و یا لمس یک برجستگی در پشت زانو است. این برجستگی وقتی که فرد زانویش را کاملا صاف و مستقیم نگه میدارد بیشتر به چشم میخورد. کیست پشت زانو در غالب اوقات بدون درد است ولی در مواردی ممکن است با قدری درد همراه باشد. گاهی اوقات کیست پشت زانو پاره شده و محتویات مایع آن به فواصل بین عضلات پشت ساق میریزد. این واقعه موجب تورم و دردناک شدن عضلات پشت ساق میشود. تشخیص کیست پشت زانو معمولا با معاینه داده میشود ولی میتوان آنرا با اولترا سونوگرافی و یا ام آر آی تائید کرد.

درمان کیست پشت زانو

کیست پشت زانو در غالب قریب به اتفاق اوقات نیاز به درمان ندارد. وجود این کیست بیش از اینکه یک بیماری باشد نشانه و علامتی از یک بیماری دیگر است و با درمان بیماری اولیه (مانند استئوآرتریت یا روماتیسم مفصلی) در اکثر اوقات کیست پشت زانو هم ناپدید میشود.

در صورتیکه کیست پشت زانو موجب احساس ناراحتی و درد برای بیمار شود بالا نگه داشتن پا، استفاده از زانوبند، استفاده از سرمای موضعی و مصرف داروهای ضد التهابی میتواند مشکل بیمار را مرتفع کند. در صورت نیاز ممکن است پزشک معالج مبادرت به کشیدن مایع کیست پشت زانو و تزریق کورتیکوستروئید در آن کند.

در موارد بسیار نادری ممکن است کیست پشت زانو نیاز به عمل جراحی و خروج داشته باشد. در صورت پاره شدن کیست پشت زانو درمان بصورت استراحت و بالا نگه داشتن ساق و تزریق کورتیکوستروئید در درون مفصل زانو است.کیست پشت زانو در بچه ها نیاز به درمان ندارد و با رشد بچه خودبخود خوب میشود.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

تشخیص و درمان کیست پشت زانو

                                      علائم کیست پشت زانو

                                                                  علل و علائم کیست پشت زانو

تماس