علائم و علل دررفتگی مفصل استخوان

مفصل جایی است که دو استخوان در کنار یکدیگر قرار گرفته و در آن محل نسبت به هم حرکت دارند. هنگامی که دو سر استخوان ها از محل طبیعی خود جابه جا شوند، دررفتگی مفصل استخوان رخ می دهد.

دررفتگی مفصل استخوان باعث بدشکلی و بی حرکتی مفصل و در نتیجه بروز درد ناگهانی و شدید می شود.دررفتگی مفصل استخوان می تواند در مفاصل بزرگ بدن مثل شانه، لگن، زانو، آرنج و مچ پا و یا در مفاصل کوچک بدن مثل مفاصل انگشتان دست و انگشتان پا رخ دهد.هنگام دررفتگی مفصل استخوان، فورا به پزشک مراجعه کنید تا استخوان دررفته را جای خودش بیندازد، بدون اینکه مفصل آسیبی ببیند.

هنگامی که دررفتگی مفصل استخوان  به درستی درمان شود، بعد از چند هفته استراحت و توانبخشی، مفصل مجددا حالت و عملکرد طبیعی خودش را به دست می آورد. اما گاهی اوقات مثل مفصل شانه، خطر دررفتگی مجدد وجود دارد.

علائم دررفتگی مفصل استخوان

– بدشکلی و یا خارج شدن استخوان از محل خود

– ورم و تغییر رنگ مفصل

– درد زیاد

– عدم حرکت مفصل

علل دررفتگی مفصل استخوان

1- آسیب های ورزشی: دررفتگی مفصل استخوان در ورزش های برخوردی مثل فوتبال و هاکی روی یخ و در ورزش هایی که امکان زمین خوردن و افتادن وجود دارد، مثل اسکی، ژیمناستیک و والیبال، شایع است.دررفتگی مفاصل انگشتان دست در فوتبالیست ها و بسکتبالیست ها به علت برخورد توپ، زمین خوردن و برخورد به بازیکن دیگر شایع است.

2- حوادث غیرورزشی: وارد آمدن ضربه شدید به مفاصل در طی تصادفات رانندگی، علت شایع دررفتگی هاست.

3- افتادن: امکان دررفتگی مفصل استخوان در طی افتادن و زمین خوردن وجود دارد.

عوارض دررفتگی مفصل استخوان

– پارگی عضلات، رباط ها و تاندون های مفصل

– آسیب اعصاب و رگ های خونی مفصل و اطراف آن

– اگر دچار دررفتگی شدید و یا تکرار شونده شوید، مستعد دررفتگی های مجدد خواهید بود.

– ابتلای مفصل دررفته به آرتروز با افزایش سن

اگر رباط ها و تاندون هایی که مفصل را نگه می دارند، کشیده و یا پاره شوند و یا اگر اعصاب و رگ های خون اطراف مفصل آسیب ببیند، برای ترمیم آن ها نیاز به عمل جراحی دارید.

برای آشنایی با درمان دررفتگی مفصل استخوان بر روی لینک کلیک کنید

منبع:تبیان 1 . 2

تماس