علائم و پیشگیری از سکته مغزی

مراقب میگرن باشید همان سردردهای فوق العاده شدید که همراه با تابش ناگهانی نور و لکه های سیاه با احتمال خطر سکته مغزی در خانم ها در ارتباط است. اغلب زنان هستند که از سردرد های میگرنی رنج می برند نه مردان. شاید علت سکته مغزی نوسانات هورمونی و داروهای مصرفی باشد. البته هیچ دلیل محکمی در دست نیست که ثابت کند درمان میگرن به معنای برطرف شدن سکته مغزی است اما به نظر متخصصان کم کردن بسامد سردرد های میگرنی عاقلانه ترین کار است.

سکته مغزی

زمانی که سکته مغزی رخ می دهد در واقع رگ های تغذیه کننده ی مغز دچار اختلال می شوند. به عبارت دیگر رگ مغز به سبب فرسودگی و جمع شدن پلاک های کلسیم مغز آهسته آهسته بسته می گردد و سکته مغزی را ایجاد می کند.

اگر فردی دچار سکته مغزی شود در ساعات اولیه او را به مراکز درمانی برسانیم ممکن است رگ های مغزی باز شود و یا به صورت عمل جراحی با دستگاه های مخصوص لخته های خون را از داخل رگ خارج کرده و به اصطلاح خون گیری انجام می گردد و عوارضی در پی ندارد.

گاهی اوقات ورم هایی بر رگ های مغز ایجاد می گردد و گاهی اوقات این ورم ها سبب بروز سکته مغزی می گردد. نسبت وقوع سکته مغزی در مردان در مقایسه با زنان دو به یک است.

علائم سکته مغزی

وقوع سکته مغزی در اشخاص به صورت ناگهانی است. سرگیجه و اختلال در حواس از علایم سکته مغزی است و پیشنهاد می‌شود کسانی که سابقه سکته مغزی دارند، به این علایم توجه ویژه‌ای داشته باشند.

میزان وقوع سکته مغزی در اشخاص جدی بیشتر است، زیرا این اشخاص استرس را در خود نگه می‌دارند و این امر احتمال وقوع سکته مغزی را در این اشخاص افزایش می‌دهد. استرس مستقیما سبب بروز سکته مغزی نمی‌شود، اما می‌تواند زمینه‌ساز بروز سکته مغزی باشد.

تاثیر ورزش در پیشگیری از سکته مغزی

فعالیت بدنی همانطور که از حمله قلبی پیشگیری می کند، می تواند به پیشگیری از سکته مغزی ای که در اثر نقص خون رسانی رخ می دهد و توانبخشی فعال آن نیز کمک کند. در یک مطالعه محققان دریافتند که بروز سکته  مغزی، در افرادی که با شدت متوسط و بیشتر ورزش می کنند، در مقایسه با کسانی که کم ورزش می کنند یا ورزش نمی کنند کمتر از نصف است.

شواهد نشان می دهند که برای دستیابی به منافع ورزش در کاهش خطر سکته مغزی به ورزش سنگین نیازی نیست. پیاده روی، دوچرخه سواری، باغبانی، حرکات موزون و انجام کارهای مربوط به گل و گیاهان منزل نیز فعالیتهای مناسبی هستند.

  • بازدید کنندگان گرامی

منبع:متخصص ورزش درمانی

تماس