post_image

دررفتگی مادرزادی لگن از بدو تولد دیده می شود.مفصل لگن از سر استخوان ران  و استخوان لگن ایجاد شده. اگر سر استخوان ران از محل آن در لگن خارج شود این بیماری ایجاد میشود. علت ان  بدرستی مشخص نیست. عوامل ارثی در ایجاد این حالت نقش دارند. کم بودن مایع کیسه آب در طی حاملگی یکی از عوامل افزایش خطر ابتلا به این مشکل است. دررفتگی مادرزادی لگن در اولین بچه، دخترها، زایمانهای مشکل دار و وجود سابقه فامیلی این حالت بیشتر دیده می شود. از هر 1000 تولد یکی مبتلا به دررفتگی مادرزادی لگن می شود.

علایم دررفتگی مادرزادی لگن

دررفتگی مادرزادی لگن ممکن است بدون علامت باشد یا بصورت قرار گرفتن غیر قرینه پاها، کاهش حرکت سمت مبتلا، کوتاهتر بودن سمت مبتلا و غیر قرینه بودن چین چربی ران خود را نشان دهد. بعد از سه ماهگی ممکن است پای مبتلا به سمت خارج چرخیده و کوتاهتر از سمت مقابل باشد.

آزمایشات دررفتگی مادرزادی لگن

متخصصین اطفال تمام نوزادان را از لحاظ وجود این مشکل بررسی می کنند. این کار در ابتدا با معاینه نوزاد انجام می شود. در صورت وجود مشکل یا شک به ان سونوگرافی لگن درخواست می شود . درسنین بالاتر عکس ساده لگن کمک کننده می باشد. موارد خفیف ممکن است در ابتدای تولد  خود را نشان ندهند و تکرار معاینات این مشکل ر ا آشکار کند.

درمان دررفتگی مادرزادی لگن

در ابتدای تولد از وسیله ای استفاده می شود که سر استخوان را در جای خود جای می دهد. در صورت وجود مشکل با این وسیله، گچ گیری انجام می شود. در صورت عدم پاسخ مناسب به درمان جراحی انجام می شود.

در صورت تشخیص سریع دررفتگی مادرزادی لگن، این حالت تقریبا بطور کامل  با قراردادن مفصل در وضعیت مناسب درمان میشود. در موارد معدودی جراحی لازم می شود. در سنین بالاتر درمان مشکل تر شده و نیاز به جراحی بیشتر می شود.

در صورت عدم درمان ، آرتروز زودرس مفصلی ایجاد می شود.

منبع:دکتر رئیسی و دکتر احدی

مقالات مرتبط

  • درمان و عوارض دررفتگی مفصلدرمان و عوارض دررفتگی مفصل
  • عوارض داروهای ضدالتهاب در درمان آرتروزعوارض داروهای ضدالتهاب در درمان آرتروز
  • انواع و درمان دررفتگی مادرزادی مفصل زانوانواع و درمان دررفتگی مادرزادی مفصل زانو
  • درمان دررفتگی مادرزادی سر استخوان رادیوس در آرنجدرمان دررفتگی مادرزادی سر استخوان رادیوس در آرنج
  • تشخیص،علت و علائم ساییدگی مفصل آرنجتشخیص،علت و علائم ساییدگی مفصل آرنج
  • عوامل و پیشگیری از ساییدگی کشکک زانوعوامل و پیشگیری از ساییدگی کشکک زانو
Tagged with:  
Share →
Call Now Buttonتماس
Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php54/sess_spvhc6lkrmpt8b1t6ef1kok712, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0