post_image

روی زمین چهار زانو نشسته‌اید و ناگهان می‌بینید نمی‌‌توانید بلند شوید. یا در حال ورزش ناگهان زانویتان را نمی‌‌توانید خم کنید. انگار گیره‌ای پایتان را نگاه داشته و نمی‌گذارد آن را حرکت بدهید. در وضعیت عادی، زانو مانند یک لولای در عمل می‌کند و اگر چیزی در لولای در بگذارید دیگر کار نمی‌کند و در جای خود متوقف می‌شود. همین‌طور وقتی چیزی جلو حرکت زانو را بگیرد و آن را متوقف کند، می‌گویند زانو قفل شده است. این حالت اغلب دردناک است و چون اغلب هنگام بالا رفتن از پله‌ها، نشستن روی زمین یا در حالات حساس دیگر روی می‌‌دهد، باعث وحشت می‌شود.

علت قفل شدن مفصل زانو

گیر کردن و قفل شدن مفصل زانو دو علت عمده دارد یکی از آنها پارگی های وسیع منیسک و دیگری وجود یک استخوان یا غضروف آزاد در داخل مفصل زانو است.

  • قفل شدن مفصل زانو معمولا ناشی از شکستن قطعه ای غضروف،‌ یا احتمالا قطعه ای استخوان جدا شده در نوعی التهاب استخوانی غضروفی است. این قطعه استخوان یا غضروف در حفره زانو معلق است تا زمانی که بین دو سطح مفصلی گیر بیفتد و توانایی حرکت را از زانو بگیرد. گاهی این قفل شدن ناشی از جابجایی استخوان ها و ماهیچه های اطراف زانوست. ضعف ماهیچه های طرف داخل ران یا سفتی ماهیچه های طرف خارج آن می تواند به نابجایی ساییدگی کشکک زانو بینجامد.
  • وقتی منیسک بصورت طولی پاره میشود ممکن است در حین خم و راست شدن زانو قسمت پاره شده منیسک بین سطوح مفصلی گیر کند. در این حال فرد نمیتواند زانوی خود را بطور کامل باز کند. به این حالت قفل شدن یا قفل کردن زانو میگویند و از علائم پارگی منیسک است. وقتی قفل شدن زانو به علت پارگی مینیسک است در بسیاری اوقات فرد با کمی حرکت دادن و بازی کردن با مفصل میتواند بتدریج زانو را از حالت قفل شدگی خارج کند ولی گاهی این اتفاق نیفتاده و مشکل بیمار نیاز به درمان به توسط پزشک خواهد داشت.
  • علت دیگر قفل شدن مفصل زانو گیر کردن یک تکه استخوانی یا غضروفی آزاد در بین سطوح مفصلی است. این تکه های آزاد که به آنها لوز بادی Loose body یا موش مفصلی هم میگویند معمولا به علت کنده شدن تکه ای از غضروف یا استخوان سطح مفصلی به درون مفصل ایجاد میشود. این اتفاق ممکن است بدنبال ضربات زانو و شکسته شدن تکه از سطح مفصلی آن و یا به علت بیماری استئوکندریت دیسکان ایجاد شود.
  • وقتی تکه استخوانی یا غضروفی علت قفل شدن زانو است این تکه بطور مرتب در درون مفصل حرکت میکند و هر وقت در موقعیتی قرار گرفت که بتواند جلوی خم شدن یا راست شدن کامل مفصل را بگیرد مفصل قفل میشود. در این حال هم معمولا بیمار با کمی تکان دادن زانو میتواند آن را از حالت قفل خارج کند.

برای آشنایی با درمان قفل شدن زانو بر روی لینک کلیک کنید

منبع:متخصص ورزش درمانی 1 . 2

Share →