علت و علائم زانو درد

زانو درد، درد شایعی است. جراحت هایی مانند پارگی رباط، پارگی غضروف، آرتریت، عفونت و نقرس می تواند ریشه اصلی زانو درد باشد.  موارد خفیف زانو درد با مراقبت های فرد جواب می دهد اما موارد حادتر مانند پارگی رباط و یا تاندون شاید نیاز به جراحی داشته باشد. هرچند مشکل زانو درد به خصوص اگر فرد فعال باشد قابل کنترل نیست، برای کاهش جراحت و یا بیماری می توان چند نکته را رعایت کرد.

علائم زانو درد

جراحت رباط و زانو درد

  پارگی در رباط بر اثر زمین خوردن و یا آسیب مستقیم باعث درد آنی و با راه رفتن و یا تا کردن زانو بدتر می شود. ناتوانی در تحمل وزن روی زانوی آسیب دیده و احساس خم شدن زانو.

زخمی شدن تاندون و زانو درد

زخمی شدن تاندون بیشتر در دونده ها، دوچرخه سواران و اسکی بازان مشاهده می شود و شامل درد در یک یا هر ۲ زانو، تورم در قسمت جلو و یا زیر کاسه زانو، وخیم شدن درد هنگام پرش، دو، بالا رفتن از پله و چمباتمه زدن، احساس درد هنگام راست و یا صاف کردن زانو است.

کیسه های مفصلی و زانو درد

برخی آسیب های زانو، در کیسه های کوچک حاوی مایع که از قسمت بیرونی مفصل زانو محافظت می کند التهاب ایجاد می کنند و باعث ورم، قرمزی و درد حتی هنگام استراحت، درد و احساس ناراحتی هنگام راه رفتن، درد شدید هنگام زانو زدن، یا استفاده از پله می شوند.

در رفتن زانو و زانو درد

در رفتن زانو منجر به درد شدید، ورم و سختی در راه رفتن و یا صاف نگه داشتن زانو می شود.

آرتریت روماتوئید و زانو درد

این مشکل یکی از تضعیف کننده ترین دردهای مفاصل است و می تواند روی تقریبا هر مفصل بدن از جمله زانو تاثیر بگذارد و علائم آرتریت روماتوئید عبارتند از درد، ورم، حرکت نکردن مفصل از جمله زانو و بالاخره تغییر شکل مفصل ها و برخی اوقات همراه با تب ضعیف است.

استئوآرتریت و زانو درد

این عارضه شایع ترین نوع آرتریت است و با فرسودگی غضروف در زانو به وجود می آید و باعث احساس درد هنگام ایستادن و یا راه رفتن، ورم، به خصوص صبح و پس از انجام فعالیت و از دست دادن انعطاف پذیری در مفصل زانو می شود.

اضافه وزن و زانو درد

استفاده بیش از حد از زانو، انعطاف ناپذیری، انجام ورزش و یا فعالیت های پرخطر، سن و جنسیت (در زنان بیشتر رخ می دهد) از عوامل زمینه ساز این عارضه است.

علت زانو درد

درد مفاصل زانو زمانی که روی مفصل فشار وارد شود یا مفصل زانو بچرخد، ایجاد می شود. همچنین وقتی حرکت خاصی انجام شود درد ناگهانی ایجاد و زانو دچار التهاب می شود. در برخی موارد نیز زانو قفل می شود که ناشی از تحت فشار قرار گرفتن مینیسک و متلاشی شدن آن است.

نکته مهم آن است که عملکرد مهم مفصل زانو خم و راست شدن پا و چرخیدن و پیچیدن این عضو است؛ قابلیت هایی که مسئولیت شان در زانوها بر عهده استخوان ، رباط، تاندون و غضروف هاست.

باتوجه به این که هر کدام از این بخش ها تحت چه نوع فشار و استرسی قراربگیرد و آسیب ببیند انواع زانو درد را تجربه می کنیم. زانو درد معمولا بر اثر وارد آمدن فشار، جراحت یا در اثر بیماری آغاز می شود و در مواردی نیز باعث بروز التهاب در زانو و بروز درد پایدار و دائمی می شود که با تشخیص علت و نوع آسیب دیدگی می توان به کنترل و محدود کردن عوارض آن اقدام کرد.

  • بازدید کنندگان گرامی

منبع:آفتاب.سلامت

تماس