علل دردهاي مفصلي در كودكان

درد پای کودکان توسط عوامل آسیب‌زا و یا شرایط مختلفی ایجاد می‌شود. علل آسیب‌زا، مانند کبودی، رگ به رگ شدن، کشیدگی عضلات و شکستگی استخوان‌ها در کودکان بسیار شایع است. به میزان کمتر، بیماری‌های مزمنی مانند “آرتریت روماتوئید نوجوانان” نیز می‌تواند عامل درد پا کودکان باشد.

بطور کلی علل درد های مفصلی کودکان از اینها خارج نیست:

ضربه، عفونت چرکی حاد، چند بیماری خونی مثل هموفیلی ها، چند بیماری پوستی که مفاصل را هم در گیر میکند، سرخجه، تب روماتیسمی، بیماری آرتریت روماتوئید کودکان (چندین فرم دارد)، بیماری لایم، سرطان خون، بیماری کاوازاکی

کارهائیکه باید برای تشخیص علت زانو درد کودکان انجام داد:
1- بررسی دقیقتر، آیا کودک دچار هموفیلی خفیف و یا یک بیماری خفیفتر دیگر به اسم گلوبولهای گرد هست یا نه
2-آیا دچار مشکلات پوستی هست یا نه
3- جواب به بعضی سوالات: آیا مفاصل دیگر هم هست یا نه، آیا مفصل دچار قرمزی درد تورم هم هست یا نه، تب دارد یا نه احساس درد با حرکت دارد یا نه، مشکل گوارشی دارد یا نه، مشکلات ادراری چطور؟ ازمایشات ادراری انجام شده؟
در صورت مشکلی ندارد؟ در چشم ها چطور؟ آیا داروی خاصی مصرف میکند

ورزش و زانو درد

پرداختن به ورزش‌های نامناسب یکی از علت‌های شایع بروز زانو درد در افراد با سن پایین مي باشد و حذف ورزش از برنامه روزانه یا پرداختن به ورزش‌های نامناسب در کودکان و نوجوانان موجب زانو درد این افراد خواهد شد.

شنا از زمان کودکی موجب تقویت بافت زانو و مانع از زانو درد در سنین بالاتر می‌شود، تصریح کرد: در کشورهای آسیای جنوب شرقی و ژاپن کودکان از بدو تولد شنا می‌کنند که این امر مانع ابتلای افراد به زانو درد خواهد شد اما متاسفانه در ایران به این موضوع توجه زیادی نمی‌شود و افراد معمولا از سنی این ورزش را شروع می‌کنند که با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند.

سن مناسب روی آوردن به ورزش‌های رزمی‌از 15 سالگی به بعد است، برخی از افراد در سنین پایین‌تر از 15 سالگی به ورزش‌هایی نظیر وزنه برداری، فوتبال، والیبال و بسکتبال می‌پردازند که این امر موجب درد زانو در دوره نوجوانی و جوانی خواهد شد.

انجام ورزش‌های نامناسب به مرور زمان موجب نرم شدن غضروف كشكک زانو و در پی آن زانو درد خواهد شد که در بین دخترها بسیار شایع است و به همین دلیل باید از انجام این ورزش‌ها خودداری کنند.

چاقی یکی از علت‌های پنهان زانو درد است که افراد به آن توجهی نمی‌کنند. هر یک کیلو وزنی که بر بدن اضافه می‌شود 10 برابر به زانو فشار خواهد آورد که این مسئله موجب زانو درد در افراد می‌شود.

افراد می‌توانند با انجام حرکات مناسب ورزشی در سن مناسب مانع از بروز درد زانو شوند و والدین نیز باید از زمان کودکی فرزندان خود را به انجام شنا ترغیب کنند تا باعث تقویت بافت زانو در آنها شوند.

منابع: آخرين نيوز، ايران سلامت

تماس