علل روماتیسم مفصلی و پیشگیری از آن

آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی یک بیماری سیستمیک و مزمن است که فاکتورهای ژنتیکی در ایجاد آن نقش دارند.

روماتیسم مفصلی بیماری است که در آن مفصل دچار تورم می‌شود. علت ایجاد آن مجموعه‌ای از بیماری‌های التهابی و از آن جمله بیماری‌های موسوم به روماتیسمی هستند.

به طور کلی هر بیماری که بتواند تورم مفصل آرتریت ایجاد کند بیماری روماتیسم مفصلی تلقی می‌شود.

 بسیاری از بیماری‌های روماتیسم مفصلی محدود به مفاصل نیستند و دارای عوارضی در ارگان‌های مختلف بدن هستند به همین دلیل بر اساس علائم بالینی ما انواع بیماری‌های روماتیسم مفصلی را خواهیم داشت.

 بیش از 60 نوع بیماری روماتیسمی وجود دارند که بر اساس علائم طبقه‌بندی شده‌‌اند.

 تصور مردم در قدیم در ارتباط با روماتیسم مفصلی فقط تب روماتیسمی بود که به دنبال عفونت گلو حاصل می‌شد و به تورم مفاصل و به خصوص به درگیری قلبی منجر می‌شد.

 خوشبختانه این نوع روماتیسم مفصلی بسیار نادر شده ولی در عوض فرم‌های دیگر تورم مفاصل نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش نیز داشته است.

نکته مهم در مورد آرتریت و بیماری‌های روماتیسم مفصلی مراجعه سریع به متخصص مربوطه است چرا که با در اختیار داشتن درمان‌های امروزی بسیاری از انواع آنها قابل کنترل و حتی ریشه کنی است.

 البته علت بسیاری از بیماری‌های روماتیسم مفصلی فاکتورهای ژنتیکی است و عوامل محیطی مثل عفونت، سیگار، استرس، تغذیه نامناسب و عوامل مختلف دیگری که در هر روماتیسم متفاوت است در بروز آن نقش دارد.

با توجه به آنکه فاکتورهای ژنتیکی در بروز بیماری روماتیسم مفصلی نقش دارند اغلب آنها می‌توانند مزمن باشند و لازم است بیمار تا مدتی تحت نظر پزشک مربوطه قرار گیرد.

 راه پیشگیری از روماتیسم مفصلی تغذیه مناسب خصوصاً استفاده از روغن ماهی و مصرف مناسب ویتامین است؛ همچنین پرهیز از مصرف سیگار می‌تواند نقش بسزایی از جلوگیری از بیماری روماتیسم مفصلی داشته باشد.

برای آشنایی با درمان روماتیسم مفصلی بر روی لینک کلیک کنید

منبع:تابناک

تماس