علل ساکروایلیاک (التهاب و درد مفاصل ساکروایلیاک در پائین کمر)

ساکروایلئیت به التهاب مفاصل ساکروایلیاک گفته می شود.

مفاصل ساکروایلیاک دو عدد هستند که درمحل اتصال استخوان های لگن به پائین ستون فقرات قرار دارند.

ساکروایلئیت یکی از علل ایجاد کننده درد در قسمت باسن(نشیمنگاه) و درد پائین کمر است ودرد آن ممکن است حتی به پاها انتشار پیدا کند.درد ساکروایلئیت اغلب با ایستادن طولانی مدت یا بالا رفتن از پله،دویدن،قرار گرفتن وزن بیشتر روی یک پانسبت به پای دیگر و برداشتن گامهای بلند تشدید می شود. ممکن است تشخیص ساکروایلئیت دشوار باشد زیرا با سایر علل  کمر درد و درد باسن اشتباه می شود. ساکروایلئیت ممکن است در اثر گروهی از بیماریهای ایجاد کننده آرتریت(التهاب مفاصل) ستون فقرات ایجاد شود. درمان التهاب مفصل ساکروایلیاک ممکن است شامل استراحت،درمان فیزیکی،گرما ویخ، ودارومانند مسکن ها یا سایر داروها باشد.

علل التهاب و درد مفاصل ساکروایلیاک در پائین کمر

●  آسیب در اثر ضربه

یک ضربه ناگهانی مانند تصادف اتومبیل وبخصوص موتورسیکلت یا افتادن وزمین خوردگی ممکن آسیب درمفصل ساکروایلیاک ایجاد کند.

●  آرتریت (التهاب مفاصل)

فرسایش مفاصل ایجاد حالتی می کند که به آن استئوارتریت یا آرتروز گفته می شود.اینحالت ممکن است یکی از علل ساکروایلئیت باشد. بیماری اسپوندیلیت انکیلوزان نوعی ارتریت التهابی است که ستون مهره ها را دچار بیماری می کند وبیشتر در مردان جوان دیده می شود.برای جلوگیری از عوارض ،این بیماری نیاز به درمان دارد.عوارض اسپوندیلیت انکیلوزان شامل مشکلات تنفسی،دفورمیتی وتغییر شکل ستون فقرات،عفونت ریوی ومشکلات قلبی است.

● حاملگی

مفاصل ساکروایلیاک باید در هنگام بارداری شل شده وبرای تطبیق با زایمان وتولد نوزاد کشیدگی  مناسب داشته باشند.افزایش وزن  وتغییر وضعیت راه رفتن  زنان در دوران بارداری  می تواند استرس وفشار اضافه ای به این مفاصل وارد آورده وباعث گرفتاری شود.

● عفونت ها: از علل دیگر درد مفاصل ساکروایلیاک عفونت ها هستند.انواع عفونت ها مانند سل و بروسلوز ( تب مالت) از علل ساکروایلئیت هستند.

● ساکروایلئیت علل کمتر شایع ،دیگری مانند کولیت اولسرو(کولیت زخمی)،بیماری کرون و سندرم رایتر و بیماری ویپل هم دارد.

تماس