علل سندروم تونل کارپال و علائم آن

در سندروم تونل کارپال  یا سندروم تونل مچ دست ، فشار بیش از حد به عصب مدیان دست وارد شده است. این عصب در مچ دست واقع شده است و حس و حرکت را به بخش هایی از دست می دهد.

این عصب به انگشت شست، سبابه و انگشت وسطی عصب دهی می کند.منطقه ای در مچ دست که عصب مدین وارد می شود، تونل کارپال نام دارد.

این تونل به طور طبیعی تنگ می باشد و در نتیجه هر گونه ورم در عصب این منطقه می تواند منجر به ایجاد درد و بی حسی و سوزن سوزن شدن و یا احساس ضعف در آن شود.

به این وضعیت سندروم تونل کارپال گفته می شود. سندروم تونل کارپال در بین افرادی که بیشتر با دست کار می کنند شایع می باشد.

علل سندروم تونل کارپال

یکی از علل مهم بروز سندروم تونل کارپال، نوع شغل افراد می باشد. افرادی که خیلی با کامپیوتر کار می کنند، روزانه خیلی تایپ می کنند و یا از موس استفاده می کنند (استفاده نادرست از کیبورد و موس موجب بروزسندروم تونل کارپال در مچ دست می شود) و یا مجبور هستند در محیط کار حرکات تکراری انجام دهند (مثلا در حین کارهای تولیدی مجبور به استفاده بیش از حد دست خود هستند) و یا به صورت مدام به نواختن آلات موسیقی اشتغال دارند، خانم های خانه دار، نجاران، تصویرگران، کارگران، قصاب ها و مکانیک های خودرو و رانندگان ماشین های سنگین بیشتر در معرض ابتلا به سندروم تونل کارپال می باشند.

نشانه های سندروم تونل کارپال

– افراد مبتلا به سندروم تونل کارپال، در هنگام گرفتن اشیاء دچار مشکل می شوند.

–  فرد مبتلا به سندروم تونل کارپال احساس سوزش و یا بی حسی در انگشت شست و دو انگشت بعدی آن در یک و یا هر دو دست می کند. دردی که تا ناحیه آرنج هم ممکن است ادامه پیدا کند.

– درد مچ دست، ایجاد مشکل در حرکات انگشتان یک و یا هر دو دست (بروز ناهماهنگی در بین آن ها)

– از دست دادن حس عضلات زیر انگشت شست (این علامت در مراحله پیشرفته سندروم تونل کارپال بروز پیدا می کند)

– علامت شایعی که در ارتباط با سندروم تونل کارپال وجود دارد، شکایت بیماران هنگام حمل کیف می باشد که از حمل آن احساس ناتوانی می کنند.

– احساس ضعف دست و خستگی در دست و یا انگشتان یک دست و یا هر دو دست

برای آشنایی با درمان سندروم تونل کارپ بر روی لینک کلیک کنید

منبع:ایران ارتوپد 1 . 2

تماس