علل و درمان آرتروز

مفصل مبتلا به آرتروز چرا دردناک می شود

 اساس بیماری آرتروز تخریب و از دست رفتن، قسمتی یا تمامی غضروف پوشاننده ی لایه داخلی مفصل می باشد و از آنجایی که در ساختمان غضروف گیرنده های درد وجود ندارد، بنابراین آرتروز هم نباید درد داشته باشد ولی می بینیم که از دردهای شایع آرتروز و آزاردهنده ی دوران پیری است.به طور کلی مکانیزم ها و نقاط احتمالی ایجاد کننده درد، در جریان آرتروز نشان داده شده است.

این مکانیزم ها عبارتند از

دردهای استخوانی: وقتی که غضروف پوشاننده ی استخوان آسیب می بیند، دیگر چیزی مانع وارد آمدن فشار بر استخوان زیر آن نمی شود، غضروف همانند یک فنر، فشار وارد آمده به خود را خنثی کرده، مانع از وارد شدن فشار بر استخوان می شود.

اگر دیسک کمر را نداشتیم، اولاً قادر به خم و راست شدن یا حرکت به طرفین نبودیم، به علاوه همه ی ما خیلی زود دچار شکستگی مهره های کمری و پشتی می شدیم، همچنین قبل از آنکه مدرسه رفتن، دویدن یا پریدن را یاد بگیریم، در اثر خُرد شدن مهره های کمری، خیلی زود قوز در می آوردیم. گفتیم که غضروف های مفصلی مانع وارد آمدن فشار بر استخوان های زیر آن می شوند. وقتی که غضروف ها در اثر پدیده آرتروز، آسیب می بینند  و قادر به انجام وظیفه ی اصلی خود نیستند، این فشار بر استخوان ها وارد شده و نوعی انسداد در خروج خون از وریدهای استخوانی به سمت جریان خون ایجاد می کند.

این انسداد در وریدها، عامل اصلی دردهای استخوانی در زیر غضروف های مفصلی می شود. این فشار وارد آمده بر استخوان باعث می شود که با شدت یافتن آرتروز و انسداد بیشتر وریدها، حتی در حالت استراحت و یا شب هنگام نیز بیمار از درد مفصل مبتلا به آرتروز در عذاب باشد. وقتی کناره های مفصل در اثر پیشرفت آرتروز، دچار استخوان سازی اضافی می شوند، لایه ی رویی استخوان که پری اُست نام دارد کشیده شده و از روی استخوان بلند می شود.

درد ناشی از سینوویت: سینویوم، لایه یا پرده ی نازکی است که روی غضروف های مفصلی را پوشانده و مایع مفصلی طبیعی را ترشح می کند تا غضروف ها با پوشش لغزنده و در فضایی مملو از مایعی لزج به نام مایع سینوویال یا مایع مفصلی بر روی هم حرکت کنند. التهاب خفیف این پرده که سینوویت نامیده می شود، یکی دیگر از مکانیزم های ایجاد درد در مفصل مبتلا به آرتروز می باشد. لازم به یاد آوری است که سینوویت واضح و مشخص، مکانیزم اصلی آسیب مفصلی در بسیاری از بیماری های روماتیسمی از جمله آرتریت روماتوئید می باشد.

شاید مشاهده کرده اید که در اطراف شما، بیماران مبتلا به آرتروز، پاسخ های مختلف به داروهای ضد التهاب مثل بروفن، پیروکسیکام، ناپروکسن و … می دهند.

این نکات بالینی باعث می شود که نتیجه گیری کنیم، التهاب پرده ی سینوویوم یا سینوویت جزئی از مکانیزم های ایجاد درد در آرتروز می باشد.

التهاب و آسیب بافت ها یا ساختمان های دور مفصل: یکی دیگر از مکانیزم های ایجاد درد در مفصل مبتلا به آرتروز می باشد. وقتی در اثر تخریب غضروف، مفصل، ساختمان طبیعی خود را از دست می دهد، می تواند بافت ها و ساختمان های دور مفصلی را تحت فشار قرار دهد.

بورساها، اعضایی بالش مانند هستند که در لابلای تاندون ها و لیگامان های دور مفصلی قرار داشته، باعث حرکت راحت تر آن ها می شوند. وقتی یک مفصل دچار ناپایداری می شود، می تواند بورساها را تحت فشار قرار داده باعث التهاب آن ها شود، به التهاب بورسا، بورسیت گفته می شود.

محل اتصال عضله به استخوان تاندون نامیده می شود. عضله به خاطر ساختمان مخصوص خود نمی تواند مستقیماً به استخوان وصل شود و خداوند با خلقت تاندون این کار را ممکن کرده است. وقتی که یک مفصل دچار آرتروز شده و ناپایدار می شود، محل اتصال عضله به استخوان آسیب دیده، دچار التهاب می شود که به آن تاندینیت می گویند. تاندینیت همانند بورسیت یکی دیگر از مکانیزم های ایجاد درد، در مفصل مبتلا به آرتروز می باشد.

دردهای عضلانی: عضلاتی که مفصل را نگه داری می کنند از علل دیگر درد آرتروز می باشد. عضله ی چهار سر ران، در جریان آرتروز زانو درگیر می شود. ضعف عضله باعث تشدید ناپایداری مفصل شده و شدت درد را زیاد می کند. قوی کردن مفصل چهار سر ران که می توان آن را با ورزش های ابتدایی انجام داد، یکی از راه های کمکی غیر دارویی برای درمان درد آرتروز زانو می باشد.

دراز کشیدن بر روی زمین و یا نشستن بر روی صندلی در حالی که پای خود را به طور مستقیم و حدود 30 تا 40 درجه بالاتر از سطح افق نگه داشته ایم، به قوی شدن عضله ی چهار سر ران و کنترل درد کمک می کند.

همین الان برخیزید و برای 10 ثانیه این کار را انجام دهید. هنگامی که کار شمارش را انجام می دهید، عضله ی چهار سر ران خود (بالای زانو) را لمس کرده و آن را با لمس عضله ی مربوطه در حالت معمول مقایسه کنید. کسانی که از آرتروز زانو رنج می برند، اگر این حرکت ورزشی را سه نوبت در هر شبانه روز و هر نوبت 15 تا 20 بار انجام دهند، پس از حدود 2 تا 3 هفته متوجه بهبهود درد خود خواهند شد.

پای خود را حدود 30 تا 40 درجه از سطح افق بالا بیاورید، تا 10 بشمارید و سپس پای خود را استراحت دهید، پس از چند ثانیه دوباره تکرار کنید، این کار را هر نوبت 15 تا 20 بار تکرار کنید.

دردهای راجعه: وقتی منشأ درد در جایی باشد، اما انتشار درد و محل درک آن در جایی دیگر، به آن درد راجعه گفته می شود. درد قلبی که به دست چپ انتشار می یابد، یا درد کیسه ی صفرا که به شانه ی راست انتشار می یابد، یک درد راجعه است.

درد ناشی از مفصل مبتلا به آرتروز، می تواند در جایی دورتر و در عضلات حرکت دهنده ی مفصل خود را نشان دهد.

دردهای مرکزی: بیماران مبتلا به آرتروز (و البته بسیاری از دردها)، این تجربه را دارند که به هنگام ناراحتی، اضطراب و افسردگی، بر شدت دردشان افزوده می شود. شناخت نقش و تأثیر خلق و خو در ایجاد یا تشدید دردهای ناشی از آرتروز، همچنین بسیاری از دردهای دیگر، باعث شده است که پزشکان، گاهی و بر حسب مرود، از داروهای ضد افسردگی مثل آمی تریپتیلین، ایمی پرامین و یا بسیاری از داروهای مهار کننده ی مرکزی درد مثل گاباپنتین، کاربامازپین و… برای کمک به درمان دردهای ناشی از آرتروز استفاده کنند.

خلاصه ی پاسخ به پرسش

وقتی یک بیمار از درد مفصل مبتلا به آرتروز شاکی است، پزشک مکانیزم های مختلفی را در ایجاد درد او، دخالت می دهد و با گرفتن شرح حال کافی، همچنین معاینه دقیق و یا حتی انجام آزمایش و ارزیابی شدت التهاب در بدن او، یک یا چند پروتکل درمانی را در نظر گرفته، سعی در درمان بیمار آرترزو می کند.

کدامیک از مفاصل آدمی بیشتر دچار آرتروز می شوند؟

می توان گفت تقریباً هیچ مفصلی نمی تواند از دست آرتروز جان سال به در ببرد و همه ی مفاصل، با درجات متفاوت دچار آرتروز خواهند شد. با این حال بیشترین مفاصلی که دچار آرتروز می شوند عبارتند از: 1) زانوها 2) انگشتان دست ها 3) مفصل هیپ (محل قرار گیری استخوان ران در لگن) 4) ستون فقرات

بیماران مبتلا به آرتروز می توانند برای درمان آرتروز خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

علت بوجود آمدن آرتروز و راههای پیشگیری

                                            تصورات غلط در مورد بیماری آرتروز و عوارض آن

                                                                                                علائم و نشانه های آرتروز

تماس