علل و درمان درد لگن در مردان

دردهای لگنی مردان همیشه به علت پروستاتیت نیست و معمولا درد لگن در مردان منشأ عضلانی دارد.

دردی که مردان در ناحیه لگن خود احساس کنند می‌تواند علل متفاوتی داشته باشد که یکی از آن‌ها ایجاد التهاب یا عفونت غده پروستات است که به آن پروستاتیت می‌گویند.

گاهی اوقات درد لگن در مردان ، مزمن شده و بیمار چند ماه و حتی چند سال از این درد و ناراحتی رنج می‌برد که غالباً چنین درد مزمنی در لگن در شرایطی اتفاق می‌افتد که در آزمایشات به عمل آمده هیچ گونه التهاب یا عفونتی در غده پروستات دیده نمی‌شود.

علت اصلی درد لگن در مردان و ناراحتی بیشتر این بیماران غده پروستات آنها نیست، امروزه اثبات شده است مردانی که مبتلا به درد لگن و ناراحتی‌ در ماهیچه‌ها و یا عضلات کف لگن که حمایت کننده احشا و اندام‌های لگنی هستند دچار اختلال می‌شوند. هنگامی که در عضلات کف لگن اسپاسم یا گرفتگی ایجاد می‌شود درد و ناراحتی‌هایی به وجود می‌آید که بسیار شبیه علائم بیماران مبتلا به پروستاتیت است درصورتی که واقعاً چنین نیست.

در هنگام درد لگن در مردان این عضلات سفت‌تر از حالت طبیعی بوده و به لمس حساسند که معمولاً این سفتی‌ها به دلیل قرارگیری طولانی مدت در وضعیت‌های بدنی نامناسب، زمین خوردن، ضربه به ناحیه لگن و به هم ریختن مکانیک طبیعی ستون فقرات و لگن ایجاد می‌شوند.

افسردگی و فشارهای روحی- روانی نیز در بروز اختلالات عضله لگن و درد لگن در مردان بسیار تاثیرگذارند.

درد لگن در مردان درد عمقی است که میتواند به ران و یا کمر هم انتشار پیدا کند.درد لگن در مردان میتواند علل متفاوتی داشته باشد. گاهی منشا درد در خود بافت های لگن است و گاهی ممکن است درد لگن در مردان  از محل دیگری مثل ستون مهره به پشت لگن انتشار پیدا کند.

علل درد لگن در مردان

درد سیاتیکی و درد لگن در مردان

سندروم پیریفورمیس و درد لگن در مردان

بورسیت ایسکیوگلوتئال و درد لگن در مردان

التهاب مفصل ساکروایلیاک و درد لگن در مردان

درد لگن در مردان که منشا آن مفصل ران باشد بیشتر در ناحیه کشاله ران احساس میشود با این وجود هر دردی که منشا آن مفصل ران باشد هم میتواند در ناحیه باسن در پشت لگن احساس شود.

مشکلات زیر میتوانند علت درد لگن در مردان باشند و موجب درد باسن شوند.

آرتروز و ساییدگی مفصل ران

درگیر شدن مفصل ران با بیماری های روماتیسمی مانند روماتیسم مفصلی یا اسپوندیلیت انکیلوزان

لغزش سر استخوان ران ودرد استخوان لگن  در مردان

نکروز و سیاه شدن سر استخوان ران

پوکی استخوان گذرای لگن و درد لگن در مردان

تشخیص علت بوجود آورنده درد لگن در مردان با توجه به نوع درد و مشکلات بیمار و معاینه پزشک و استفاده از روش های تصویر برداری مانند رادیوگرافی ساده، سی تی اسکن و ام آر آی انجام میشود.

پس از تشخیص علت درد لگن در مردان ، درمان درد لگن مربوطه متناسب با بیماری ایجاد کننده درد انجام میشود.

درمان درد لگن در مردان

علل شایع درد لگن در مردان با رفع درگیری‌های عضلات کف لگن در این بیماران برطرف می‌شود. به کمک روش‌های درمانی فیزیوتراپی مثل تکنیک‌های دستی خاص و تجویز تمرینات مناسب می‌توان تا حد زیادی عملکرد این عضلات را بهبود بخشید و علائم و ناراحتی‌های ناشی از درد لگن در مردان را کاهش داد.

بیماران مبتلا به درد لگن می توانند برای درمان درد لگن خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

علل درد لگن

               بهترین درمان درد لگن و ران

                                                     روشهای درمان درد لگن

منبع:کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی

تماس