علل و پیشگیری از گردن درد

گردن درد یک شکایت شایع است . عضلات گردن ممکن است در اثر قرار گیری نادرست دچار کشش شوند . مثل قرار گیری نادرست پشت کامپیوتر یا در محل کار و یا برداشتن کیف و کوله پشتی سنگین . گردن درد میتواند نشانه ای از مشکلات جدی باشد . به ویژه اگر با علائمی مثل گز گز شدن یا بی حسی دست ها و بازوها همراه باشد یا گردن درد به اندام فوقانی انتشار یابد .

علل گردن درد

–     کشیده شدن عضلات : استفاده طولانی بیش از حد از گردن مثل ساعات طولانی کار پشت کامپیوتر یا نوشتن میتواند باعث کشیدگی عضلات شود .

–         مفاصل ساییده شده : مثل تمام مفاصل دیگر موجود در بدن ، مفاصل گردنی هم در اثر افزایش سن دچار پدیده ساییدگی گردن درد ( آرتروز ) میشود .

–         فشار بر عصب ، دیسکهای بیرون زده یا خارهای استخوانی در مهره ها فضای زیادی را میگیرد  و بر اعصاب نخاعی که در فضای بین مهره قرار گرفته است فشار وارد میکند .

–         آسیب ها و صدمات : صدماتی مثل تصادف ماشین به ویژه وقتی ترمز به صورت ناگهانی گرفته میشود . یک نوع حرکت شلاقی در گردن ایجاد میشود که ابتدا به عقب رفته ، سپس با سرعت بالا به جلو پرتاب میشود . که این حرکت باعث کشیده شدن بافت نرم اطراف گردن و ایجاد آسیب میشود .

–         بیماریهای دیگر : معرفی بیماریها مثل ارتریت روماتوئید ، مننژیت و یا کانسر هم میتواند باعث ایجاد گردن درد شود .

پیشگیری از گردن درد

همانطوریکه که گفتیم بسیاری از دردهای گردنی به علت قرار گیری نادرست در طی روز است تغییرات هر چند جزئی در شیوه نشستن و قرار گیری وضعیت کلی بدن از بسیاری از دردهای ستون فقرات جلوگیری میکند .

–         در فواصل کار به ویژه با کامپیوتر به گردن خود استراحت دهید

–         ارتفاع میز کار خود را طوری تنظیم کنید که صفحه مانیتور روبروی  چشمان شما باشد و شما مجبور به خم کردن گردن خود نباشید

–         گوشی تلفن خود را بین گوش و شانه خود قرار ندهید . اگر زمان زیادی را صرف صحبت کردن با تلفن میکنید از head set  استفاده کنید

–         اگر زمان زیادی پشت میز هستید در فواصل کار حرکات کششی گردن را انجام دهید مثلا شانه های خود را (استخوان کتف )  به بالا کشیده و سپس پایین بیاورید . شانه های خود را از پشت به هم نزدیک کنید و سپس به حالت اول برگردانید ، کشش های گردنی را به طرفین سر انجام دهید .

–         از خوابیدن به روی شکم خودداری کنید . این وضعیت فشار زیادی را به گردن وارد میکند .

–         بالشت خود را طوری انتخاب کنید که گودی گردن را کامل بپوشاند . استفاده از بالشت های طبی استاندارد در گردن درد کمک کننده است.

برای آشنایی با درمان گردن درد بر روی لینک کلیک کنید

منبع:دکتر واحدی 1 . 2

تماس