تعویض مفصل زانو (Knee Arthroplasty)

عمل جراحی تعویض مفصل زانو می تواند دردهای شدید ناشی از آرتروز را از بین برده و راه رفتن را برای فرد آسانتر کند. ساییدگی و پارگی، بیماری و آسیب به زانو باعث آسیب رسیدن به بافت غضروف اطراف استخوان زانو شده و مانع از انجام صحیح وظایف مفصل زانو می گردد.

  • علائم و نشانه ها

اگر نشانه های آرتروز زانو شدید باشد، ممکن است پزشک پیشنهاد به تعویض مفصل زانو کند. عمل تعویض مفصل زانو زمانی انجام می شود که دیگر درمان های انجام شده باعث بهبودی علائم آرتروز نشده باشد و فرد هیچ یک از علائم و نشانه های زیر را نداشته باشد:

  • عدم توانایی یا توانایی کم برای راه رفتن
  • عدم توانایی در نشستن یا بلند شدن از صندلی
  • خمیدگی در داخل یا خارج زانو
  • درد شدید تا متوسط هنگام استراحت.

در طول عمل جراحی تعویض مفصل زانو، جراح غضروف و استخوان آسیب دیده را از مفصل زانو خارج کرده و آن را با یک مفصل مصنوعی جایگزین می کند. به این عمل آرتروپلاستی زانو نیز گفته می شود که یکی از شایع ترین اعمال جراحی در آمریکا است.

  • مدت زمان عمل جراحی

عمل تعویض مفصل زانو 1 تا 2 ساعت زمان می برد.

  • چگونگی و نحوه عمل جراحی

جراح غضروف و استخوان آسیب دیده را خارج می کند. سپس پزشک ایمپلنت فلزی (پروتز) را به انتهای استخوان راه و ساق پا متصل می کند. یک قطعه پلاستیکی قطعات فلزی را از هم جدا می کند و اجازه می دهد مفصل جدید به نرمی حرکت کند.

برای اینکه بهترین نتیجه از زانوی جدید حاصل شود، باید به دستورات پزشک در مورد داشتن فعالیت فیزیکی در هفته های بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو عمل شود. استراحت بیش از اندازه باعث طول کشیدن زمان بهبودی کامل خواهد شد، اما به یادداشته باشید که بیش از اندازه نیز نباید فعالیت کنید.

  • اقدامات بعد از عمل جراحی

بعد از جراحی تعویض مفصل زانو سعی کنید در اطراف خانه راه بروید، پیاده روی داشته باشید و تمرینات ورزشی که پزشک برای شما تجویز کرده را به طور منظم انجام دهید. فیزیوتراپی برای تعویض مفصل زانو شده شامل تمرینات ورزشی جهت افزایش انعطاف پذیری و تقویت عضلات اطراف مفاصل است.

شما می توانید این تمرینات را در یک مرکز فیزیوتراپی و یا منزل خود انجام دهید. اما باید از فیزیوتراپ خود روش صحیح انجام تمرینات را سؤال کنید تا به زانویتان آسیبی وارد نشود. این تمرینات را حداقل دو ماه پس از عمل جراحی تعویض مفصل زانو باید انجام دهید. قابل ذکر است که برای هر فرد مدت زمانی که طول می کشد تا بهبودی کامل پیدا کند متفاوت از دیگری است.

بعد از جراحی تعویض مفصل زانو از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید، بیشتر پزشکان از دویدن، پریدن و ورزش هایی که در آنها برخورد با دیگران زیاد است منع می کنند. در حالی که پس از عمل جراحی تعویض مفصل زانو بعضی فعالیت ها را باید محدود کرد اما کارهای زیادی نیز وجود دارد که هنوز می توانید انجام دهید.

پیاده روی نامحدود، گلف، پیاده روی سبک، دوچرخه سواری و شنا جزء ورزش هایی هستند که انجام آنها برای افرادی که تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو قرار گرفته اند مشکلی ایجاد نمی کند و بی خطر هستند.

با عمل به دستورات پزشک معالج می توانید نتایج سودمندتری از ایمپلنت زانو به دست آورید، بیش از 90 درصد ایملپنت های زانو پس از گذشت 15 سال از عمل جراحی تعویض مفصل زانو هنوز هم به درستی کار می کنند.

  • عوارض

در کنار فواید سودمندی که استفاده از ایمپلنت زانو برای فرد ایجاد می کند، عوارضی نیز وجود دارد. این ایمپلنت ها پس از مدتی ممکن است از کار بیفتند و یا از استخوان جدا شوند. امکان رشد بافت اسکار اطراف ایمپلنت نیز وجود دارد که باعث کاهش دامنه حرکتی آن می شود و حتی هنگامی که درست کار می کنند ایمپلنت می تواند باعث صدای کلیک مانند به هنگام خم شدن زانو به جلو و عقب شود. شما می توانید با انجام کارهایی به افزایش طول ایمپلنت زانوی خود کمک کنید. پس از جراحی تعویض مفصل زانو از عصا یا واکر برای راه رفتن کمک بگیرید، زمین خوردن بعد از عمل صدمات جبران ناپذیری را می تواند برایتان به بار آورد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

مراقبت های پس از تعویض مفصل زانو

  چند نکته در رابطه با تعویض مفصل زانو

 جراحی تعویض مفصل زانو

منبع:برگرفته از کتاب دردهای مفصلی

تماس