رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی در لغت از دو کلمه رینو و پلاستی تشکیل شده است. رینو به معنای بینی و پلاستی به معنای اصلاح یا زیبا کردن است.
این جراحی قدمت تاریخی زیادی دارد. در حدود 2000 سال قبل افراد زیادی در هندوستان محکوم به مجازات قطع بینی می شدند. در آن زمان برای اصلاح این مشکل از صمغ وموم استفاده می کردند. در آغاز قرن 19 یک افسر بریتانیائی این روش را
از هندیان آموخت و برای بهبود سربازان آسیب دیده در جنگ استفاده کرد!!
قدمت رینوپلاستی مدرن به 50 تا 60 سال قبل و بعد از جنگ جهانی دوم بر می گردد. در ایران از دهه 40 شمسی اقدام به جراحی زیبایی بینی شد. بعد از انقلاب اولین گروهی که اقدام به جراحی بینی کردند متخصصین گوش وحلق وبینی بودند. البته در
حال حاضر تعداد متقاضیان عمل زیبایی در ایران روز به روز افزایش یافته که متاسفانه حتی در سطح جهانی نیز رکورد شکن است.
- بهترین نتایج در جراحی بینی یا رینوپلاستی با استفاده از تکنیک های محافظه کارانه که ظاهر طبیعی و معمولی بینی را حفظ میکنند به دست می آید، بنابراین بیماران محترم بایستی از جراحی های به اصطلاح فانتزی پرهیز کنند.

images
- یک نکته مهم کیفیت و ضخامت پوست و زوایای بینی میباشد که با استفاده از عکس های رنگی استاندارد و یک شکل قبل از عمل وتکرار سریالی آنها پس از عمل وضعیت پوست و زوایای بینی مشخص میشود.
- بیماران به موضوع تنفس بعد از عمل جراحی بینی نیز بایستی بسیار اهمیت بدهند. اگر بینی بیمار خیلی باریک شود تنفس از بین میرود. بعضی اوقات بیماران محترم از جراح میخواهند که به اصطلاح اقدام به عروسکی کردن بینی کنند در حالی که به این نکته
توجه ندارند که با این کار منطقه دریچه یا همان محل عبور هوا از بین میرود وبیمار دچار گرفتگی شدید بینی میشود.
- همچنین رسیدن به یک حالت مستحکم وغیر فرورفته برای وضعیت نیمرخ یک هدف زیبایی شناختی مهم در رینوپلاستی است .
- تغییرات جزئی پس از عمل ممکن است ماه ها به طول بینجامد.پوست بسیار ضخیم وغنی از غدد سباسه وبافت زیر جلدی از نظر نتیجه عمل در بدترین وضعیت قرار دارد. پوست ایده آل، بین پوست ضخیم ونازک میباشد. پس بیماران دارای پوست ضخیم باید
صبر کنند تا پوست به سر جای خود برگردد.عمل جراحی بینی به دو شکل باز وبسته انجام میشود و انجام عمل به هر روشی که پزشک تشخیص دهد بلامانع است

تکنیک های مختلف جراحی زیبایی بینی ؟ ( انواع تکنیک های رینوپلاستی )

تغییر شکل بینی یا رینوپلاستی به دو روش جراحی و یا غیر جراحی انجام پذیر خواهد بود. در حالی که اولین روش ( و محبوب ترین روش ) شامل برش جهت شکل دادن به دماغ است، شیوه دومی غیر تهاجمی و متکی بر تزریق می باشد.
هیچکدام از این روش ها لزوما بر دیگری برتری ندارد و این پزشک شماست که تشخیص می دهد کدام یک برایتان موثرتر خواهد بود.

در جراحی زیبایی بینی که برای بهبود شکل ظاهری بینی انجام می‌شود، بخش‌های خاصی از بینی (استخوان و غضروف) تغییر داده می‌شوند تا هماهنگی بیشتری با سایر اجزای صورت برقرار گردد. برای این کار می‌توان از برش‌های جراحی بسیار کوچکی در داخل بینی استفاده کرد (رینوپلاستی بسته) و یا اینکه علاوه بر برش‌های فوق از برش کوچکی در دیواره بین سوراخ‌های بینی استفاده کرد (رینوپلاستی باز).

دستورات بعد از عمل جراحی بینی

* تورم بعد از جراحی طبیعی است و در مدت ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد از عمل به حداکثر خود می رسد  .
* اگر دچار اضطراب شدید هستید می توانید از قرص های آرامش بخش مثل آلپروزولام با دوز کم استفاده کنید.
* بعد از جراحی از رژیم مایعات استفاده کنید.
* روز بعد از جراحی می توانید از رژیم غذایی نرم استفاده کنید و بمدت ۲ هفته استفاده از غذاهای سفت مثل سیب خودداری کنید .
* بعد از برداشتن تامپون های  داخل بینی ( روز دوم بعد از عمل) حتماً شستشوی بینی با سرم نمک را انجام دهید
* در هفته اول در هنگام خواب به پشت بخوابید و به طرفین نخوابید چون موجب گرفتن بینی در همان طرف می شود .
* در هفت روز بعد از جراحی زیر سر خود دو بالش بگذارید و در مدت ۴۸ ساعت بعد از جراحی از کمپرس یخ روی بینی استفاده کنید.
* بعد از هفت روز از عمل جراحی بینی گچ یا splint برداشته می شود . حتماً ۲ تا ۳ ساعت قبل از برداشتن گچ حمام بگیرید تا گچ شل شود و برداشتن آن راحت تر شود .
* سعی کنید عطسه نکنید و یا با دهان باز این کار را انجام دهید، تا وقتی گچ روی بینی شما هست می توانید فقط سر خود را بشویید و از خیس کردن گچ جلوگیری کنید.
* از انجام ورزشهای هوازی و حمل بارهای سنگین و خم شدن تا دو هفته اول بعد از جراحی جلوگیری کنید. از عینک تا دوهفته استفاده نکنید و اگر می خواهیداز عینک استفاده کنید با چسب آنرا به پیشانی خود بچسبانید.
* از بلند کردن وزنه های بیش از ۵ کیلوگرم در ۲ هفته اول جلوگیری کنید .
* تا دو ماه در هنگام خواب بهتر است چسب ها را به سر بینی  خود بزنید .
* تا شش ماه از تابش آفتاب شدید به بینی جلوگیری کنید چون در این مدت پوست بسیار حساس است و باید از ضد آفتاب های قوی و کلاه استفاده کنید .
* عدم تقارن سوراخهای بینی در افراد کاملاً نرمال است این عدم تقارن در روزهایاول بعد از جراحی به علت تورم بیشتر مشهود است و بتدریج کمتر می شود ولی اگربعد از شش ماه این عدم تقارن خیلی زیاد باشد می توان یک ترمیم کوچک انجام داد.
* در آقایان و خانم هایی که پوست ضخیم تری دارند تورم سر بینی ممکن است مدتها طول بکشد و سر بینی در این افراد معمولاً متورم بنظر می رسد در این موارد می توان مختصری کورتن به سر بینی  تزریق  کرد و مجدداً چسب محکم زد. می توان تزریق کورتن را بعد از یک ماه تکرار کرد.
* بخش اعظمی از تورم بینی در 3 هفته اول بعد از عمل از بین می رود ولی حدود یکسال طول می کشد تا تورم کاملا ً از بین برود.
* تا مدتها در لمس بینی احساس سفتی می کنید و این نرمال است.
* از پماد جنتامایسین و یا تتراسایکلین جهت محل بخیه ها استفاده کنید ( ۲ بار در روز).
*از مالش و ماساژ دادن بینی جدا خودداری شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)