عمل مینیسک زانو

پارگی منیسک ممکن است هیچ مشکلی برای بیمار ایجاد نکرده و حتی بیمار نداند مینیسک زانوی او پاره است ولی در بسیاری اوقات این پارگی ها موجب بروز علائمی میشوند که زندگی را برای وی مشکل میکند. مهمترین این علائم درد زانو، قفل شدن زانو، خالی شدن زیر زانو و تورم گاهگاهی آن است.برای حل این مشکلات ممکن است نیاز به عمل جراحی وجود داشته باشد. عمل جراحی که برای این بیماران انجام میشود معمولا منیسکتومی است. منیسکتومی روشی است که در آن قسمت پاره شده مینیسک از داخل زانو خارج میشود. خارج شدن این قسمت پاره شده میتواند مشکلات بیمار را حل کند چون گیر کردن همین قسمت در بین سطوح مفصلی است که موجب قفل شدن زانو میشود و کشیده شدن آن است که موجب تحریک بافت سینوویال مفصل و بدنبال آن درد و تورم زانو میشود.

خارج کردن این قسمت پاره شده منیسک را میتوان با عمل جراحی باز انجام داد. با اینحال امروزه برای این کار معمولا از روش آرتروسکوپی استفاده میشود. مسلما خارج کردن قسمت پاره شده منیسک شکل آن را به حالت اول برنمیگرداند ولی میتواند مشکلات بیمار را کلا و یا تا حدود زیادی از بین برده و جلوی آسیب های بیشتر به زانو را بگیرد.

آرتروسکوپی پارگی مینیسک زانو

این روش جراحی منیسک روشی است که در آن جراح به کمک یک آرتروسکوپ و سایر وسایل مورد نیاز تمام یا بخشی از منیسک تخریب شده زانو را برمی دارد و در صورت امکان برخی بخشهای آن را ترمیم می کند. منیسک یک ساختار فیبری – غضروفی در زانو است که سبب استحکام و نرمی حرکات زانو می گردد. آرتروسکوپ یک وسیله لوله ای شکل به قطر یک خودکار است که در نوک خود یک لامپ کوچک حاوی الیاف فیبر نوری دارد، در پارگی مینیسک زانو، به کمک آن داخل مفصل را می توان دید. علائم پارگی منیسک به شدت پارگی بستگی دارد. پارگی جزیی منیسک ورم و درد مختصری را به دنبال دارد که پس از 2 تا 3 هفته برطرف می‌شود. علایم پارگی مینیسک زانو از نوع متوسط تا شدید میتواند صدا دادن زانو هنگام پارگی منیسک بروز درد در وسط یا کنار زانو، به ویژه هنگام چرخاندن زانو یا سر پا نشستن همراه است .

انواع درمان پارگی مینیسک زانو

• استفاده از داروهای ضد التهاب برای کاهش تورم به دنبال صدمه منیسک
• انجام فیزیوتراپی
• کاهش سطح فعالیت و اعمال نیرو روی زانوی صدمه دیده برای بهبودی آن
• استفاده از روش جراحی باز روی زانو برای برداشتن یا ترمیم منیسک.

آمادگی برای روش جراحی با آرتروسکوپی

برای بعد از انجام جراحی برنامه ریزی کنید بخصوص اگر قرار است که تحت بیهوشی عمومی و نه موضعی قرار بگیرید. زمانی را برای بهبودی بعد ازعمل خالی کنید و فرد یا افرادی را داشته باشید که برای بعد از عمل کارهای شما را انجام دهند. لازم است از شب قبل از جراحی چیزی نخورید و نیاشامید بخصوص از مصرف چای و قهوه پرهیز کنید. باید با شکم خالی تحت جراحی قرار گیرید.

شما تحت بیهوشی کامل یا موضعی قرار می گیرید. در بیهوشی عمومی شما شل می شوید و به یک خواب عمیق می روید در بیهوشی موضعی محل جراحی یا منطقه مورد جراحی بی حس می شود اما شما هوشیاری خود را حفظ می کنید و بیدار هستید. در هر دو روش بیهوشی شما دردی را تجربه نمی کنید. پزشک جراح از طریق سوراخهای کوچکی در دو طرف زانو آرتروسکوپ و یک یا دو وسیله دیگر را وارد زانوی شما می کند. به داخل مفصل مایع تزریق می گردد تا فضای مفصل را باز کند و رباطها و ساختارهای داخل مفصل را بتوان مشاهده کرد. پزشک قطعات تخریب شده منیسک را خارج و در صورت امکان منیسک صدمه دیده را ترمیم می کند. سپس آرتروسکوپ و سایر وسایل را از مفصل خارج می کنند و برشهای کوچک روی پوست را بخیه می کنند.

درهمان روز انجام عمل پس از خاتمه عمل می توانید به خانه بروید لازم است در منزل زانو را بالاتر از سطح قلب قرار دهید. لازم است طی روزهای بعد از عمل با چوب زیر بغل راه بروید تا روی زانو فشار نیاید، از یخ درمانی استفاده کنید به این صورت که 4-3 بار در روز و هر بار به مدت 30-20 دقیقه کیسه حاوی یخ را روی محل قرار دهید تا علائم و درد شما برطرف گردد.
هرچه زودتر سعی کنید زانوی خود را خم کنید. بعد از 4 روز بانداژ دور زانو را بردارید و روی محل برشهای جراحی را با گاز استریل بپوشانید. در صورت ترمیم منیسک ( به جای برداشتن منیسک ) لازم است مدت طولانی تری از چوبهای زیر بغل استفاده کنید. در مورد مسائل جنبی خاص خود و زمان دقیق بازگشت به فعالیت از پزشک معالج خود مشاوره بخواهید.

مزایای جراحی منیسک زانو با آرتروسکوپی

• این روش به برش وسیع ناحیه زانو که در جراحی باز استفاده می شود نیاز ندارد و به چند برش کوچک نیاز دارد.
• زمان بهبودی نسبت به روش جراحی باز به مراتب کوتاهتر است.
• بر خلاف روش جراحی زانو باز فرد در همان روز انجام عمل می تواند به خانه برود.

منبع:ورزش خنداب,ایران ارتوپد

تماس