عوارض شکستگی استخوان

عوارضی ناشی از شکستگی استخوان 2 دسته اند:

  1. عوارض عمومی مثل شوک، آمبولی چربی، ترومبوفلیت، آمبولی ریه، سندرم خردشدگی و له شدگی
  2. عوارض موضعی مثل عوارض پوستی، عصبی، عضلانی، استخوانی و مفصلی.

عوارض عمومی

     1)شوک

شوک زمانی است که فشار خون شریانی آنقدر پایین می اید که خون کافی به بافت های بدن نرسیده و بر اثر آن کارکرد بافت دچار اختلال می شود. شوک در شکستگی استخوان و صدمات معمولاً در اثر خونریزی ایجاد می شود که اغلب در اثر خونریزی محل زخم، خونریزی در داخل لگن یا ران به دنبال پاره شدن عروق بزرگ یا به دنبال شکستگی استخوان، خونریزی در داخل شکم و خونریزی در داخل قفسه سینه است.

     ** علائم و نشانه ها

علائم و نشانه های شوک در شکستگی استخوان شامل رنگ پریدگی بیمار و لب های سفید و دست و پای سرد است. ممکن است بیمار دچار عرق سرد نیز بشود، احساس تشنگی، تنفس سریع، تعداد ضربان قلب بالا نیز از سایر علائم است که می تواند در صورت عدم درمان و ادامه روند خونریزی باعث کاهش سطح هوشیاری فرد و در نهایت مرگ فرد شود.

     ** درمان

درمان ابتدایی شوک در شکستگی استخوان  شامل جلوگیری از روند خونریزی و سرم درمانی است و برای درمان قطعی و درنهایت شوک پزشک معالج ابتدا با استفاده از معاینه و بررسی های دیگر علت و محل خونریزی را مشخص کرده و بسته به محل آسیب دیده اقدامات لازم را برای بستن رگ خونریزی دهنده و پایان دادن به خونریزی به عمل می آورد.

     2) آمبولی چربی

آمبولی چربی یکی از عوارض جدی و خطرناک شکستگی استخوان هاست گرچه نادر است، ولی می تواند کشنده باشد.. این عارضه بیشتر در شکستگی استخوان ها بلند مخصوصاً ران دیده می شود. به نظر می رسد در هنگام شکستگی  قسمتی از چربی مغز استخوان به صورت ذرات و قطرات بسیار ریزی به درون جریان خون راه پیدا می کنند که با رسیدن این ذرات چربی به اعضای حیاتی بدن و با انسداد مسیر مویرگ های آن ها موجب کاهش جریان خون بافت و اختلال در عملکرد آنها می شود.

     ** علائم و نشانه ها

شروع علائم و نشانه های این عارضه در 48 ساعت اول بعد از شکستگی استخوان است و خصوصیات مهم آمبولی چربی این است که بین زمان ایجاد شکستگی استخوان و زمان شروع علائم یک فاصله زمانی وجود دارد که بیمار مشکلی و به زبان دیگر شروع علائم این عارضه با تأخیر است.

در این اختلال ابتدا سطح هوشیاری کم شده و آگاهی بیمار به زمان و مکان و شناسایی افراد کم می شود و سپس به کمای کامل می رود. در ابتدا بیمار دچار علائم تنفسی به صورت تنفس های سرع، تنگی نفس شده، ضربان قلب وی افزایش یافته و تب می کند.

خونریزی های کوچک پوستی که به آن پتشی (petchia) می گویند نیز در پوست جلو و عقب قسمت بالایی سینه و داخل چشم و دهان به وجود می آید. بیماری اگر موجب مرگ نشود، خودبه خود خوب می شودپس هدف درمان آن است که تا زمانی که سیر بیماری تمام می شود وضعیت بیمار را تحت کنترل در آوریم. یکی از مهمترین اقدامات پیشگیری از وقوع این عارضه بی حرکت کردن سریع شکستگی استخوان ایجاد شده با عمل جراحی است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

تشخیص و درمان شکستگی استخوان

    شکستگی استخوان و عوامل آن

عوارض جوش خوردن شکستگی استخوان

منبع:برگرفته از کتاب دردهای مفصلی

تماس