شکستگی استخوان بازو :عوارض

فهرست مطالب

شکستگی  استخوان بازو در اغلب موارد بدون مشکل خاصی بهبود میابد. با این حال ممکن است عوارض احتمالی بدنبال آن بوجود آید که مهمترین آنها عبارتند از :

  • آسیب عصبی

آسیب عصب رادیال Radial nerve در حدود ده درصد شکستگی استخوان بازو ایجاد می شود. عصب رادیال در نیمه میانی و دورتر از آن به استخوان بازو بسیار نزدیک بوده و به همین خاطر در موقع شکستگی تنه استخوان بازواحتمال آسیب آن زیاد است.

علامت عمده آسیب عصب رادیال فلج شدن عضلات بالا آورنده یا اکستانسور مچ و انگشتان دست است به بیان دیگر بیمار نمیتواند مچ دست و انگشتان دست خود را بالا بیاورد. آسیب عصب رادیال همچنین می تواند موجب کاهش حس لمس در پوست پشت دست شود.

درمــان

–  درمان آسیب و فلج شدن عصب رادیال بعد از شکستگی استخوان بازو صبر کردن است. بسیاری از این آسیب ها از نوع نوروپارکسی بوده و بعد از گذشت مدتی خود بخود بهبود میابند. در صورتی که پزشک معالج بعد از گذشت مدت زمان معینی علائمی از بهبودی را مشاهده نکرد اقدام به عمل جراحی میکند. در حین جراحی محل احتمالی آسیب عصب نمایان شده و در صورت پارگی ترمیم میشود.

–  اگر به هر دلیلی ترمیم عصب امکان پذیر نبود روش دیگر درمان، انتقال تاندون است. در این روش پزشک جراح محل اتصال بعضی از تاندون های اندام فوقانی را تغییر میدهد و بدین وسیله سعی میکند توانایی انجام حرکاتی را که دست امکان انجام آنها را ندارد به آن بازگرداند.

از عوارض درمان شکستگی استخوان بازو می توان به موارد زیر اشاره کرد

  • جوش نخوردن شکستگی استخوان

گاهی بعد از گذشت زمان لازم شکستگی تنه استخوان بازو جوش نمی خورد. جوش نخوردن می تواند هم در درمان بدون جراحی و هم در درمان جراحی اتفاق بیفتد. درمان جوش نخوردن آن  عمل جراحی و پیوند استخوان است.

معمولا همراه با پیوند استخوان، محل شکستگی با پلاک فیکس می شود و یا اگر قبلا از پلاک برای درمان شکستگی تنه استخوان بازو استفاده شده است ولی محل شکستگی حرکت میکند، پلاک تعویض میشود.

  • بد جوش خوردن شکستگی استخوان

در درمان بدون جراحی شکستگی تنه استخوان بازو معمولا قطعات شکسته شده بصورت کاملا دقیق در کنار هم جوش نمیخورند ولی این وضعیت معمولا تغییری در ظاهر بازو ایجاد نمی کند. کوتاه شدن حتی چند سانتیمتری بازو هم معمولا مشکلی در عملکرد اندام فوقانی ایجاد نمیکند.

  • عفونت استخوان

عفونت استخوان بیشتر در شکستگی تنه استخوان بازو دیده میشود. احتمال عفونت در بیمارانی که برای درمان شکستگی تنه استخوان بازو جراحی شده اند بیش از بیمارانی است که برای درمان آن ها از روش های غیر جراحی استفاده شده است. علائم عفونت در این نوع شکستگی معمولا بصورت قرمزی و تورم بازو و بعد از مدتی خروج ترشحات چرکی از محل است.

ممکن است بیمار علائم عمومی مانند تب هم داشته باشد. درمان این عارضه معمولا استفاده از آنتی بیوتیک تزریقی و عمل جراحی است. در حین جراحی بافت های مرده از بازو خارج شده و ممکن است نیاز باشد تا پلاک یا میله داخل استخوانی بیمار خارج شده یا تعویض شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

شکستگی تنه استخوان بازو (کاپیتولوم) و درمان آن

 تشخیص و علائم شکستگی تنه استخوان بازو

  درمان بدون جراحی شکستگی تنه استخوان بازو

منبع:ایران ارتوپد

تماس