عوارض و درمان شکستگی انگشتان پا

درمان شکستگی انگشتان پا

 • استراحت : بصورت ممانعت از زیاد سرپا ایستادن و راه رفتن و استفاده از عصا تا فشار زیادی به انگشت وارد نشود
 • سرما : که بصورت استفاده از کیسه حاوی خرده های یخ هر 2-1 ساعت 20-15 دقیقه در چند روز اول. دقت کنید که بین کیسه حاوی یخ و پوست پا باید یک حوله نازک قرار داد تا پوست دچار سرما زدگی نشود.
 • بالا نگه داشتن پا برای کاهش تورم. با گذاشتن چند بالشت در زیر پا باید آنرا بالاتر از سطح قلب نگه داشت.

درمان هایی که پزشک برای یک انگشت شکسته پا انجام میدهد عبارتند از

 • در صورت باز بودن شکستگی معمولا نیاز به عمل جراحی و استفاده از آنتی بیوتیک وجود دارد
 • در صورتیکه استخوان ها در محل شکستگی جابجایی زیادی پیدا کرده باشند پزشک معالج بعد از بیحسی موضعی انگشت اقدام به جااندازی بسته آن میکند. بعد از جااندازی معمولا انگشت شکسته شده با نوار چسب به انگشت کناری بسته میشود. این کار را buddy taping میگویند.
  برای این منظور ابتدا تکه کوچکی گاز در بین دو انگشت گذاشته شده تا بین انگشتان بر اثر سایش تاول نزند و سپس دو انگشت با نوار چسب ضد حساسیت بهم متصل میشوند. باید دقت کرد تا چسب به دور انگشت زیاد محکم بسته نشود وگرنه ممکن است موجب اختلال در جریان خون انگشت و تورم و کبودی آن شود. بعد از این کار پزشک معالج به بیمار توصیه میکند تا چند هفته از کفشی که کفی نسبتا سفت و محکمی دارد استفاده کند تا مانع حرکت زیاد انگشت و محل شکستگی شود.
 • در موارد خاصی ممکن است پزشک معالج اقدام به گچ گیری پا کند. وقتی شکستگی در انگشت بزرگ پا است، در شکستگی هایی که سطح مفصلی را درگیر کرده اند و یا در مواقعی که چند انگشت پا با هم شکسته شده اند ممکن است نیاز به گچ گیری پا وجود داشته باشد.

شکستگی انگشت پا معمولا در عرض 6-3 هفته جوش میخورد و در شکستگی های ساده معمولا عارضه ای بر جای نمیماند.

عوارض شکستگی انگشتان پا

 • آسیب ناخن : بدنبال شکستگی انگشت ممکن است زیر بستر ناحن خونریزی ایجاد شود که به آن هماتوم زیر ناخن Subungual Hematoma میگویند. این تجمع خون میتواند بسیار دردناک باشد و درصورتیکه زیاد باشد باید خارج شود. برای خارج کردن این خونریزی پزشک معالج سوراخ کوچکی در ناخن ایجاد کرده تا از طریق آن خون خارج شود. گاهی اوقات همراه با شکستگی انگشت پا، ناخن انگشت هم شکسته میشود که پزشک معالج برحسب اینکه بستر ناخن تا چه حد آسیب دیده است درمان مناسبی برای آن انجام میدهد.
 • شکستگی باز : گاهی اوقات استخوان شکسته شده انگشت از پوست بیرون میزند. این نوع شکستگی که جزو شکستگی های باز طبقه بندی میشود باید بصورت اورژانس درمان گردد.
 • استئوآرتریت : به علت بد جوش خوردن شکستگی های داخل مفصلی ممکن است آرتروز و ساییدگی در مفاصل انگشت بوجود آید که میتواند موجب درد، تغییر شکل و محدودیت حرکت انگشت شود.
 • جوش نخوردن یا بد جوش خوردن : این دو عارضه بندرت برای درمان نیاز به عمل جراحی پیدا میکنند.

تشخیص این شکستگی معمولا با معاینه بالینی و سپس استفاده از رادیوگرافی ساده است.

برای آشنایی با درمان شکستگی انگشتان پا بر روی لینک کلیک کنید

منبع:ایران ارتوپد

تماس