عوارض و علائم شکستگی پایین استخوان ران

شکستگی پایین استخوان ران به علت نزدیک بودن به مفصل زانو اهمیت بسیاری دارد. دقت در درمان شکستگی پایین استخوان ران موجب میشود تا مفصل زانو کمترین آسیب را از عوارض احتمالی متحمل شود.

انتهای پایینی استخوان ران بصورت یک برجستگی بزرگ درآمده که این برجستگی خود بصورت دو نیمکره کنار هم است. به هر کدام از این نیمکره ها یک کندیل میگویند. پس پایین استخوان ران دو کندیل داخلی ( مدیال) و خارجی ( لترال) دارد. بین این دو کندیل در قسمت پشت ( خلف ) یک فرو رفتگی عمیق به نام شکاف بین کندیلی یا اینترکندیلار ناچ Intercondylar notch قرار دارد که محل چسبیدن رباط های صلیبی است.

درمان شکستگی پایین استخوان ران که غالبا با جابجایی همراه هستند عمل جراحی و جااندازی بسته یا باز شکستگی و فیکس کردن قطعات شکسته شده با پیچ به تنهایی یا پیچ و پلاک است.

در موارد شکستگی های کندیل داخلی یا خارجی یا شکستگی های بین کندیلی که خط شکسگی به داخل سطح مفصلی زانو رفته است، باید قطعات شکسته شده با دقت بسیار زیاد جااندازی شوند. هر گونه ناهماهنگی در سطح مفصلی میتواند در دراز مدت موجب بروز ساییدگی مفصلی یا استئوآرتریت شود.

علائم شکستگی پایین استخوان ران

بالای زانو در این بیماران بشدت دردناک و ورم کرده است. هرگونه حرکت زانو و یا فشار دادن به بالای آن در این بیماران موجب افزایش شدت درد میشود. تغییر شکل در بالای زانو وجود دارد.

نکته مهم در شکستگی پایین استخوان ران نزدیک بودن محل شکستگی به عروق و اعصاب اطراف زانو است. به همین دلیل کوچکترین جابجایی در استخوان های شکسته شده میتواند موجب فشار یا کشش عروق و اعصاب شود. این آسیب ها در عروق میتواند موجب پاره شدن یا انسداد آنها شود که در این صورت خونرسانی به ساق پا دچار اشکال شده و ممکن است ساق پا سیاه شود. آسیب به عصب این ناحیه هم میتواند موجب فلج شدن آن شود. پس در تمام شکستگی پایین استخوان ران  پزشک معالج با دقت عروق و اعصاب ناحیه را معاینه میکند تا در صورت صدمه دیدن درمان لازم را انجام دهد.

تشخیص شکستگی پایین استخوان ران و نوع آن معمولا با استفاده از رادیوگرافی ساده داده میشود. برای تشخیص دقیقتر شکستگی پایین استخوان ران ضایعات و آماده شدن بیمار برای عمل جراحی معمولا از سی تی اسکن استفاده میشود.

عوارض شکستگی پایین استخوان ران

آسیب شریانی و شکستگی پایین استخوان ران

در صورت انسداد شریان هایی که از این محل میگذرند پزشک معالج فورا سعی در جااندازی قطعات شکسته شده میکند. در صورتیکه با این کار جریان خون برقرار نشود باید از شریان های زانو عکسبرداری شده ( آنژیوگرافی) و در صورت تائید آسیب، به توسط عمل جراحی شریان آسیب دیده ترمیم شود.

آسیب عصبی و شکستگی پایین استخوان ران

آسیب اعصابی که از این محل میگذرند میتواند موجب کاهش حس و حرکت در مچ و انگشتان پا شود. اکثر این آسیب ها از نوع نوروپارکسی بوده و پس از گذشت چند هقته تا چند ماه بطور خودبخود بهبود میابند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

درمان و علائم کوکسا وارای مادرزادی ران

                                                 علل و درمان در رفتگی مفصل ران (لگن)

                                                                                          دررفتگی مفصل لگن (ران) و علل آن

منبع:ایران ارتوپد 1 . 2

تماس