عوامل،علائم و درمان گردن درد

علائم گردن درد

ممکن است گردن درد را به صورت گره ، سفتی یا درد شدید در ناحیه گردن خود حس کنید. گاهی گردن دردبه شانه ها و پشت منتشر می شود یا در مواقعی سرتان هم درد می گیرد. شاید به علت گردن درد  نتوانید سروگردنتان را به راحتی تکان دهید یا بالا بگیرید. اگر به هر دلیلی ریشه عصب نخاعی تحت فشار باشد، ممکن است در ناحیه شانه خود احساس درد، کرختی، سوزن سوزن شدن (گِزگِز) یا ضعف کنید. اگر درد ناحیه گردنتان مدتی طولانی با شماست یا به عبارتی مزمن است احتمال دارد در انجام فعالیت های روزمره تان دچار مشکل شوید و بنابراین عوارض جانبی گردن درد یعنی خستگی، افسردگی یا اضطراب سراغتان بیاید.

عوامل گردن درد

گردن درد در افراد بالای ۵۰ سال که در معرض خطر آسیب های مفصلی و دیسکی هستند، بیشتر دیده می شود. اگر شخصی به تازگی جراحی کرده یا دچار سانحه ای شده احتمال دارد گردن درد بگیرد. بیماری هایی که ذکر کردم هم می توانند خطر ابتلا به درد گردن را افزایش دهند. این عوامل قابل مهار نیستند اما عوامل خطری چون حالت بدن، افسردگی، نارضایتی شغلی، اعتیاد به دخانیات و سیگار و ورزش نکردن را می توان از زندگی حذف کرد.

درمان گردن درد

نوع درمانی که برای گردن درد در نظر می گیریم به علت ایجاد آن بستگی دارد. بیشتر گردن دردهایی که در اثر فعالیت های ناصحیح روزانه ایجاد می شوند با روش های آموزشی در خانه قابل بهبودند مثلا اگر درد ناگهانی و بی سابقه ایجاد شود، می توان هر ۳ ۲ ساعت یک بار به مدت ۱۵ دقیقه از پدهای گرمازا یا دستمالی که با اتو داغ شده در محل درد استفاده کرد. دوش آب گرم هم برای درمان درد گردن موثر است. استفاده از کیسه آب یخ به مدت ۱۵ ۱۰ دقیقه و با تناوب ۳ ۲ ساعت هم می تواند سودمند باشد.

این روش ها تجربی اند و اگر برای کسی چاره ساز است می تواند از آنها کمک بگیرد. استفاده از استامینوفن، آسپیرین، ایبوپروفن و داروهای ضدالتهابی هم می تواند برای رفع گردن درد موثر باشد. اگر گردن درد شما ناشی از عادت های بد روزانه است، توصیه می کنم حتما نحوه نشستن، خوابیدن و فعالیت شغلی خود را اصلاح کنید وزیر نظر یک فیزیوتراپ یا متخصص طب ورزشی به انجام تمرین های سودمند ناحیه گردن بپردازید. ماساژ و یوگا هم برای درمان گردن درد مفیدند.

جراحی گردن درد

برای درمان گردن درد خیلی به ندرت از جراحی استفاده می کنیم اما اگر فرد بیماری به خصوصی داشته باشد مثلا تومور، فشار بر ریشه های عصبی یا تنگی کانال نخاعی، ممکن است برای رفع آن بیمار را جراحی کنیم که در نتیجه گردن درد او هم بهبود می یابد.

  • بازدید کنندگان گرامی

  • برای آشنایی با جلوگیری از گردن درد بر روی لینک کلیک کنید

تماس