عوامل و تشخیص پوکی استخوان

پوکی استخوان یا استئوپروز،عبارت از حالتیست که در اثر تخریب بافت استخوانی، توده‏ای استخوان کاهش یافته سرانجام به شکستگی استخوان منجر می‏شود (تعداد و اندازه‏ ی تیغه‏ های استخوانی بافت استخوانی کاهش می‏یابد). توده‏ ی استخوانی هر فرد معمولاً در ٣٠ تا ٣۵ سالگی به بیشترین حد خود می‏رسد. پس از این سن، کم شدن توده استخوان به صورت یک روند طبیعی آغاز می‏شود.

عوامل پوکی استخوان

جنسیت: زنان بسیار بیشتر از مردان به پوکی استخوان و شکستگی ناشی از آن دچار می‏شوند.( در واقع ۴ برابر آقایان). زیرا زنان از ابتدا تراکم استخوان کمتری دارند و بیشتر هم عمر می‏کنند.

سن: با افزایش سن احتمال بروز پوکی استخوان بیشتر می‏شود.

شروع یائسگی: استروژن هورمون زنانه ‏ای است که از کاهش توده‏ ی استخوان جلوگیری می‏کند. تولید استروژن در تخمدانها بعد از یائسگی متوقف می‏شود، در نتیجه، از دست رفتن توده‏ ی استخوان تسریع می‏شود. زنانی که یائسگی زود رس دارند (قبل از ۴۵ سالگی)، مانند بانوانی که تخمدانهای آنها را با جراحی برداشته ‏اند بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان‏ اند.

تشخیص پوکی استخوان

معاینه جسمانی:  معاینه وسابقه‏ ی پزشکی کمک می‏کند تا مشخص شود آیا در معرض پوکی استخوان هستید یا نه؟ پزشکتان می‏تواند به شما کمک کند تا برنامه‏ ی پیشگیری برای خود تعیین کنید.

پرتوهای X و عکسهای رادیولوژی: معمولاً برای تشخیص پوکی استخوان از رادیولوژی استفاده نمی‏شود، ولی گاهی اوقات، وقتی به دلایل دیگری عکس رادیولوژی گرفته می‏شود، پوکی استخوان را که نسبتاً زیاد باشد هم در فرد مشخص می‏کنند.

جلوگیری از پوکی استخوان

– دریافت کلسیم و ویتامین دی کافی

– ترک سیگار

– داشتن فعالیت فیزیکی مداوم و متعادل (مثلاً حداقل ٣٠ دقیقه پیاده‏ روی روزانه)

– خانمهای یائسه‏ ای که دارای عوامل مستعد کننده‏ ی پوکی استخوان هستند و افراد مبتلا به بیماریهای تیروئید باید با پزشک خود در این باره مشورت کنند.

منبع:وبلاگ دکتر فروغ

تماس