فیزیوتراپی شانه منجمد

شانه منجمد (Frozen shoulder)

شانه منجمد یا کپسولیت چسبنده (به دلیل چسبندگی در کپسول مفصل شانه، به نام کپسولیت چسبنده خوانده می شود) به حالتی گفته می شود که حرکات مفصل شانه در همه جهات محدود شده است. در شانه  منجمد بافت های اطراف مفصل شانه سفت و ضخیم و منجر به خشکی شانه می شود.

در شانه منجمد(شانه یخ زده) ممکن است به صورت اولیه رخ دهد و علتی برای آن پیدا نشود و یا اینکه به طور ثانویه و متعاقب یک ضربه شدید یا عمل جراحی بر روی شانه یخ زده ایجاد شود . شانه منجمد(شانه یخ زده) به مراتب در خانم ها شایع تر بوده و اغلب به جراح شانه رجوع میکنند که در دهه ی 5 و 6 زندگی دیده می شود .

عوامل زمینه ای شانه منجمد متعددی نظیر اعمال جراحی قلب، بیماری های اعمال جراحی مغز، جراحی سرطان پستان، دیسک گردن، دیابت و غیره ممکن است در بیماران وجود داشته باشد، به علاوه بسیاری از این افراد از لحاظ روانی و شخصیتی زمینه اضطراب و افسردگی را دارند.

شانه منجمد از نظر بالیین دارای سه مرحله است: مرحله درد و محدودیت پیشرونده ی حرکات در همه جهات، سپس کاهش درد و محدودیت بیشتر حرکات و نهایتاً در مرحله ی سوم حرکات مفصل دوباره به حالت عادی بر می گردند؟ اغلب این بیماران از درد در همه جهات به خصوص در بالا بردن بازوها و یا رساندن دست به قسمت پایین کمر شاکی هستند.

در اوایل، بیماری شانه منجمد بسیار شبیه به اختلالات کلاهک چرخاننده است. ولی در این اختلال محدودیت حرکات به حدی است که در معاینه نیز کاملاً مشخص بوده و حرکت کاهش پیدا کرده در حالی که در اختلالات کلاهک چرخاننده فرد فقط خودش محدودیت حرکات مفصل را دارد، ولی در معاینه حرکات کامل است.

درمان بیماری شانه منجمد نیز مانند 2 بیماری دیگر به صورت حمایتی بوده، چون به مرور زمان شانه منجمد خود محدود بوده و بهبود می یابد. ولی اصل کلی در مورد درمان شانه منجمد این اختلال تشویق و آموزش بیمار در جهت انجام ورزش شانه درد و تمرینات کششی شانه و فیزیوتراپی می باشد.

سایر درمان های شانه منجمد شایع شامل تزریق کورتون داخل مفصل، تجویز داروهای ضدافسردگی و ضداضطراب در موارد لزوم و در نهایت جراحی و آزاد کردن چسبندگی هاست که اقدام اخیر در موارد پیشرفته بیماری که به سایر درمان ها پاسخ مناسب نداده انجام می  شود.در مواردی که درد شانه موجب آزار فرد می شود، استفاده از قرص های مسکن در درمان درد شانه حاصل از شانه منجمد کمک می کند.

درمان های فیزیوتراپی شانه منجمد

در مرحله اول استفاده از گرما برای کاهش درد شانه منجمد و افزایش گردش خون منطقه شانه انتخاب مناسبی است. استفاده از دوش آب گرم و حوله داغ اولویت اول و پس از آن پمادهای کاهش درد شانه منجمد در اولویت های بعدی هستند.

ماساژ و ورزش برای درد شانه یکی از بهترین راه ها برای افزایش گردش خون بافت ها و همچنان افزایش اکسیژن و مواد مغذی به سلول ها و دفع هر چه بهتر مواد زاید است. ماساژ علاوه بر تأثیرات فوق به کاهش چسبندگی های تاندون و عضله به محل اتصالشان که به دنبال درد و بی حرکتری شکل می گیرد کمک می کند.

در این مرحله از درمان فیزیوتراپی و ورزش های شانه درد تأثیر به سزایی در روند بهبودی دارد. بسیاری از پزشکان معتقدند که بی حرکتی در این مرحله مؤثر است، اما علوم جدید نشان می دهند که حرکات ملایم برای افزایش گردش خون و کاهش چسبندگی ها تأثیر به سزایی دارد.

اگر چه محدودیت حرکات در این مرحله وجود دارد، اما بی حرکتی آن را تشدید می کند. تمرینات کششی و تقویتی و ورزش های درمان شانه درد هم از پیشرفت این محدودیت ها جلوگیری می کنند. پیشگیری از شانه منجمد بهتر از درمان است. فراموش نکنیم که بهترین راه برای جلوگیری از شانه منجمد و دیگر آسیب های شانه انجام تمرینات تقویتی و کششی مناسب است.

قبل از تمرینات حتماً گرم بودن عضلات و آمادگی آنها اطمینان حاصل نمایید. (در صورتی که هر کدام از تمرین ها باعث افزایش درد شما شد از انجام زیاده از حد آن خودداری کنید.)

1- حرکت پاندولی: کمی از کمر خم شوید دست را از مفصل شانه به آرامی در جهت عقربه های ساعت و خلاف آن حرکت دهید. هر حرکت 3 بار در روز و هردفعه 10 تا.

2- روبروی دیوار بایستید و دست ها را یکی یکی تا جایی که امکان دارد بالا ببرید، می توانید علامت گذاری کنید تا هر روز دامنه حرکتی را بیشتر کنید. دستها را هم از روبرو هم از کنار بالا ببرید.

3- استفاده از چوب: از یک چوب سبک برای تمرینات شانه منجمد استفاده کنید. تمرینات می توانند ایستاده یا خوابیده باشند، اما در ابتدا وضعیت خوابیده راحت تر است. دست ها را به چوب گرفته و به آرامی بالای سر برده و پایین بیاورید. در مراحل بعد می توان چوب را به راست و چپ و پشت سر برد.

4- بالا و پایین بردن شانه ها: هر دوشان را بالا برده و 10 ثانیه نگهدارید و رها کنید این کار را 10 بار تکرار کنید.

5- حرکت کششی دست ها به طرفین با ثابت نگه داشتن تنه: با دست سالم دست مبتلا را از ارنج گرفته و به سمت مقابل بکشید، 10 ثانیه نگهدارید (به طوریکه احساس کشش کنید) و سپس رها کرده، این حرکت را 10 مرتبه انجام دهید .

–          درصورتی که بعد از انجام تمرینات باز هم شانه منجمد درد داشتید، به پزشک خود مراجعه کنید.

–          توجه کنید که در این حرکت تنه دچار چرخش نشود.یو

فیزیوتراپی در موارد دیگر ازجمله درمان سوختگی ها نیز موثر است.

بیماران مبتلا به شانه منجمد می توانند برای درمان شانه منجمد خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

درمان شانه منجمد

                            شانه یخ زده چیست؟

                                                           علل درد شانه

تماس