مشکلات مکانیکی زانو و انواع آن

به طور كلی بسياری از افراد مسن درگير دردها و ناراحتيی های زانوها هستند و مطب متخصصان ارتوپدی و روماتولوژی هر روزه مملو از كسانی است كه با شكايت زانو درد از اين مطب به آن مطب رفته‌اند و در بسياری از موارد نتيجه درستی نگرفته‌اند.

انواع مشکلات زانو

1-مشکلات التهابی زانو

از ميان اختلالات التهابی به بيماری مثل روماتيسم‌ها میتوان اشاره كرد. در اين موارد يك واكنش التهابی در سطح مفصل وجود دارد كه گاهی عامل محرك آن، خارجی است (مثل برخی عفونت‌های ويروسی و يا حتی برخی عفونت‌های ميكروبی خود فضی مفصلی) اما در برخی موارد هم عامل محرك در خود بدن فرد است (مثل آرتريت روماتوئيد، لوپوس و غيره.)به هر حال در مواردی كه عامل عفونی وجود دارد راه اصلی شناسايی و درمان عفونت است. در بسياری از اين موارد بيماران علائم ديگري نظير تب و لرز و احساس كسالت عمومی نيز دارند. در اطراف مفاصل زانويی اين افراد تورم، گرمی و قرمزی وجود دارد و تمام اين موارد در كنار يكديگر نشاندهنده وجود واكنش التهابی هستند. داروهای ضدالتهابی مختلفی توسط پزشك برای تسكين اين علائم به كار ميروند و در ضمن عامل محرك اوليه هم همان‌طور كه گفته شد بايد هر چه سريع‌تر شناسايی و درمان گردد. گاهی اين عوامل التهابی (مثل آرتريت روماتوئيد و عفونت‌ها) ميتوانند مفصل را تخريب كنند و پايداری آن را از بين ببرند. به همين دليل هر چه تشخيص سريع‌تر صورت بگيرد،‌عاقبت بيمار بهتر خواهد بود.

2-مشكلا‌ت مكانيكی زانو

نوع دوم مشكلات زانو،‌كه شايد شايع‌تر هم باشند، مشكلات مكانيكی زانوها هستند. ضربه‌ها، آسيب‌های ورزشی و از همه مهم‌تر آرتروزهای زانوها انواع اصلی اختلالات مكانيكی زانوها را تشكيل مي‌دهند. زانو مفصلی است كه از تركيب و همكاری عضلات، ‌رباط‌ها‌، ليگامان‌ها،‌منيسك‌ها و ساختار‌های استخوانی تشكيل مي‌گردد. هر يك از اين اجزاء‌ میتوانند از آسيب‌های مكانيكی صدمه ببينند. حتما زياد شنيده‌ايد كه ورزشكاران دچار پارگی ها و آسيب‌های رباط‌ها و منيسك‌های زانوها میشوند. اين اختلالات نه تنها در مورد ورزشكاران حرفه‌ای بلكه در مورد افراد عادی هم در حين ورزش روی میدهد. شايد افراد عادی مستعد‌تر هم باشند،‌چرا كه مفاصل و عضلات آنها چندان برای مقابله با آسيب‌های ناگهانی ورزشی آماده نيست.

آرتروزها هم همان‌طور كه پيش از اين گفته‌ شد از اختلالات مكانيكی محسوب میشوند. شايد بروز درجاتی چاقی از آرتروز به دنبال افزايش سن در اين مفاصل طبيعی باشد. به هر حال اين مفاصل سال‌ها وزن بدن شما را تحمل كرده‌اند و بالطبع ممكن است تا حدودی فرسوده شوند اما بايد توجه داشت كه گاهی آرتروز‌ها زودتر از موعد و در سنين پائين دچار اختلال مي‌شوند. هدف ما بر اين است كه با حذف عوامل مستعد كننده سعی كنيم فرسوده شدن زانوها را به تاخير بياندازيم. هر گونه آسيب‌ التهابی و مكانيكی به زانوها میتواند فرد را مستعد ابتلا به آرتروز كند. به همين دليل به شما اكيدا توصيه می كنيم كه خيلي مراقب زانوهای خود باشيد. در صورتي كه هر گونه علائم التهابی يا درد در زانوهای خود حس كرده‌ايد سهل‌انگاری نكنيد و سريع‌تر به پزشك مراجعه كنيد.

سندرم ایلیوتیبیال باند

این بیماری زمانی روی می دهد که رباطهایی که از قسمت بیرونی اسنخوان لگن به قسمت بیرونی استخوان ساق پا امتداد دارند سفت می شوند وباقسمت خارجی استخوان ران اصطکاک پیدا می کنند.دوندگان دو استقامت بیشتر به این بیماری دچار میشوند. کسانی که پیاده روی یا کوهنوردی می کنند در صورت کشش ندادن این عضله دچار درد زانو می شوند.

آرتریت سپتیک(التهاب عفونی مفاصل)

در این حالت مفصل زانو دچار عفونت میشودو علائمی مانند تورم درد و قرمزی در زانو وجود دارد.معملا سابقه ضربه وجود ندارد. در آرتریت سپتیک اغلب تب وجود دارد.

تب رماتیسمی

رماتیسمی بعلت معالجه نکردن بموقع گلودرد چرکی بوجود می ایدمعمولا بصورت درد والتهاب مهاجر مفاصل است .ممکن است مشکلات دریچه قلب نیز دیده شود

منبع:ایران سلامت,دکتر رئیسی و احدی

تماس