مفاصل شل

سندرم هایپر موبیلیتی ( hyper mobility ) عبارت است از اشکالاتی در مفاصل بدن که باعث می شود مفاصل بیشتر از حد نرمال خود خم یا باز شوند. این بیماری در اکثر موارد بصورت ارثی انتقال پیدا می کند، طبق تحقیقات صورت گرفته بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از کودکان در سنین به این بیماری دچارند. در برخی از موارد دیده شده است که فرد مبتلا، دچار درد های پراکنده ای در زانوها، انگشتان، باسن و شانه ها می شود. برخی مواقع به سندرم هایپرموبیلیتی loosy joint نیز گفته می شود.
علائم
از آنجا که افراد مبتلا به هایپرموبیلیتی می توانند مفاصل را بیش از حد مجاز حرکت دهند احتمال آسیب دیدن در این افراد بالاتر است. نشانه های این سندرم عبارت اند از درد در زانوها، انگشتان، باسن و شانه. در این افراد احتمال در رفتگی و رگ به رگ شدن مفاصل درگیر بیشتر است. اسکولیوز ( انحنای ستون فقرات) در افراد مبتلا به سندرم هایپر موبیلیتی بیشتر از دیگران است. با بالاتر رفتن سن افراد انعطاف مفاصل نیز کاهش می یابد.
مفاصل مبتلا در این بیماری دارای شلی بیش از حد می باشند در مفاصل انگشتان و زانوها و مچ دست و آرنج می باشد که باعث چسباندن کف دست ها به زمین با زانوان کاملا صاف، کف پا از قسمت زانو تا ۱۰ درجه به سمت بالا خم می شود،انگشت شست دست می تواند ساعد را لمس کند.این افراد می توانند به علت نرمی بیش از حد مفاصل حرکات سخت ورزشی را در ژیمناستیک براحتی انجام دهند.
علت بیماری
در بروز سندرم هایپر موبیلیتی نقص در یک ژن خاص که توسط پدر و مادر به فرزندان انتقال پیدا می کند نقش اساسی دارد. این ژن ها کلاژن هایی تولید می کنند که باعث قوام و استحکام و چسبندگی بافت های همبند می شوند.
سندرم هایپر موبیلیتی درجات مختلفی دارد که بدترین حالت آن ابتلا به بیماری اهلر-دانوس می باشد. در این بیماری تمام بافت های بدن دچار کشیدگی م شوند.همچنین در افرادی که مبتلا به سندرم داون هستند نیز سندرم هایپر موبیلیتی دیده شده است.
درمان
معمول سندرم هایپر موبیلیتی در موارد کمی علامت ایجاد می کند و نیاز به درمان خاصی ندارد.در خیلی از افراد علائم درد در سنین بالا ایجاد می شوند. درمان بر اساس نوع و شدت سندرم متفاوت است. در اکثر موارد برای افرادی که درد در مفاصل را تجربه می کنند ضد درد تجویز می شود. توصیه کلی برای افراد مبتلا به سندرم هایپر موبیلیتی انجام ورزش های آمادگی و بدنسازی برای تقویت عضلات منتهی به مفاصل درگیر می باشد.

آیا سندرم هایپر موبیلیتی قابل درمان است؟
از آنجا که این سندرم بصورت ارثی انتقال می یابد قابل درمان نیست. ولی می توان با ورزش و مراقبت از ضربه از عوارض بعدی آن دوری کرد.
آینده بیماری سندرم هایپر موبیلیتی چگونه است؟
اغلب هیچ عواقب طولانی مدتی از سندرم هایپرموبیلیتی وجود ندارد. ولی احتمال ایجاد آرتروز و یا سائیدگی و درد در مفاصل مبتلا زیاد است.

 

تماس