مفصل مصنوعی لگن چیست

مفصل مصنوعی لگن ساختاری متشکل از فلز و پلی اتیلن یا سرامیک است که بجای مفصل طبیعی لگن که به عللی دچار تخریب شده است و در محل آن کار گذاشته میشود.

مفصل مصنوعی لگن درد ناشی از تخریب مفصل را از بین برده و میتواند توانایی بیمار در انجام فعالیت های بدنی را به نحو چشمگیری بهبود دهد. مفصل مصنوعی لگن میتواند دامنه حرکتی مفصل ران را بهتر کرده و کوتاهی اندام بیمار را تا حدود زیادی جبران کند. ولی این مفصل مصنوعی در چه مواردی بکار برده میشود.

مفصل مصنوعی لگن در چه مواردی بکار میرود

تقریبا به هر علتی که مفصل ران دچار تخریب شده باشد میتوان آنرا با یک مفصل مصنوعی لگن جایگزین کرد. مفصل ران به علل مختلفی میتواند خراب شود که شایعترین آنها عبارتند از

  • عفونت مفصل ران و مفصل مصنوعی لگن
  • تغییر شکل های مادرزادی مفصل ران در ناحیه لگن مانند دیسپلازی استابولوم

مفصل مصنوعی لگن چه ساختمانی دارد

دو نوع مفصل مصنوعی لگن وجود دارد

  • مفصل مصنوعی سیمانی لگن
  • مفصل مصنوعی غیر سیمانی لگن

منظور از سیمان که به آن سیمان استخوانی هم میگویند چسبی مخصوص از جنس پلی آکریلات است که پزشک ارتوپد با استفاده از آن قسمت های مختلف مفصل مصنوعی را به استخوان بیمار متصل میکند.

مفصل مصنوعی سیمانی نوعی مفصل مصنوعی لگن است که به توسط سیمان به استخوان بیمار متصل میشود. در مفصل مصنوعی غیر سیمانی قسمت های مختلف مفصل بدون استفاده از سیمان به استخوان بیمار پیچ میشود و یا چنان فیت استخوان بیمار است که در درون آن سفت شده و سپس با رشد استخوان در درون خلل و فرج ریزی که بر روی آن قرار دارد به استخوان محکم میشود.

مفصل مصنوعی غیر سیمانی لگن سه قسمت عمده دارد. یک کاسه فلزی و یک کره فلزی که درون کاسه حرکت میکند و یک لایه پلاستیکی از جنس پلی اتیلین که بین این دو قرار گرفته است.

  • کاسه فلزی : حین عمل جراحی تعویض مفصل لگن، سطح داخلی حفره استابولوم تراشیده شده و کاسه فلزی در درون آن قرار میگیرد. این کاسه یا آنچنان فیت حفره تراشیده شده است که در آن سفت میشود و یا با پیچ به آن متصل میگردد
  • سپس پزشک جراح سر تخریب شده استخوان ران را خارج کرده و یک سر فلزی را جایگزین آن میکند. این سر فلزی یک دنباله به نام دسته Stem دارد که در درون کانال استخوان ران فرو برده میشود. این دسته چنان در داخل کانال استخوان ران فیت میشود که مجکم در آن جای میگیرد
  • قسمت دیگر مفصل مصنوعی لگن یک کاسه پلاستیکی از جنس پلی اتیلن است که در درون کاسه فلزی قرار داده شده و سپس سر فلزی در درون این کاسه پلی اتیلنی جای داده میشود. سر فلزی مفصل مصنوعی لگن در درون این کاسه پلاستیکی در تمام جهات حرکت میکند

در مفصل مصنوعی سیمانی کاسه فلزی وجود ندارد و کاسه پلاستیکی مستقیما به توسط سیمان به درون حفر استابولوم چسبیده میشود. همچنین دسته زیر سر فلزی مفصل مصنوعی به توسط سیمان در درون کانال استخوان ران چسبانده میشود.

جنس دسته ( که به آن استم Stem هم میگویند) از فلز تیتانیوم یا آلیاژ کروم- کبالت بوده و به اشکال گوناگون طراحی و ساخته میشود. قسمت گوی یا سر، معمولا از آلیاژ کروم- کبالت یا از مواد سرامیکی ( اکسید آلومینیوم یا اکسید زیرکونیم) ساخته میشود. سطح رویی این گوی را بسیار صاف و صیقلی میسازند تا به راحتی در درون کاسه حرکت کند.

موادی که در ساخت این مفاصل مصنوعی بکار میروند با بدن سازگارند و از طرف بدن دفع نمیشوند. این مواد تا حد زیادی در مقابل سایش و زنگ زدگی مقاومند. به اندازه کافی قوی هستند تا بتوانند وزن بدن را تحمل کرده و شکسته نشوند و به اندازه کافی قابلیت ارتجاعی دارند تا ترد و شکننده نباشند. بنابراین این مفاصل مصنوعی از مواد بسیار پیشرفته و با استاندارد و تکنولوژی بالایی ساخته میشوند و همین عامل موجب بالا بودن نسبی قیمت آنها است.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

ساختمان پروتز لگن

                        کار گذاری مفصل مصنوعی لگن

                                                    عمر مفصل مصنوعی لگن

مقالات مرتبط

جراحی بینی

نتایج جراحی زیبایی بینی در صورتی مثبت است که جمیع شرایط ذیل موجود باشند: اولا نازیبایی بینی با عمل جراحی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس