نکات تغذیه ای برای بیماران نقرس

کنترل مصرف پورین

افراد مبتلا به نقرس ممکن است رژیم غذایی کم پورین داشته باشند پورین ها موادی هستند که به طور طبیعی در بسیاری از غذاها یافت می شوند. از تجزیه پورین اسید اوریک ایجاد شده و تجمع آن بیماری نقرس را بوجود می آورد. بعضی از غذاها، مثل گوشت، ماهی ساردین و ماهی کولی، دارای پورین بالایی هستند. بیماران باید از مصرف این مواد در صورت ایجاد التهاب نقرس اجتناب کنند. اما افراد می توانند از غذاهای با پورین کمتر استفاده کنند، مانند لوبیا، عدس، و مارچوبه. همچنین می توان از مشاور پزشکی خود در مورد مواد غذایی مناسب یاری جست.

مصرف کربوهیدرات مناسب

اگر از یک رژیم غذایی دارای کربوهیدرات کم پیروی می کنید که مقدار چربی یا پروتئین آن بالاست، در اینصورت مقدار زیادی پورین دریافت خواهید کرد. دیگر رژیم های غذایی با پروتئین بالا دارای مقادیر زیادی پورین می باشند. کربوهیدرات های تصفیه شده مثل نان و پاستا پورین بسیار کمی دارند. اما مصرف آن دسته از کربوهیدرات ها توصیه نمی شود. در عوض، بر روی کربوهیدرات های سالم با فیبر بالا مانند جو دوسر، سیب زمینی شیرین، لوبیا، و سبزیجات تمرکز شود.

چربی های ضروری

سعی کنید بیشتر غذاهای غنی از اسیدهای چرب ضروری، از جمله ماهی های آب سرد مانند ماهی تن و ماهی قزل آلا، تخم مرغ، کتان و دانه های دیگر، و آجیل مصرف کنید.اسیدهای چرب ممکن است به کاهش التهاب کمک کنند. از روغن های دارای اسید چرب گیاهی و امگا ۳ مانند روغن زیتون برای پخت و پز و سالاد استفاده کرده و سعی کنید مصرف روغن های ترانس مثل روغن جامد را از سبد غذایی خود حذف کنید.

پرهیز از مشروبات الکلی

الکل به دلیل پورین بالا خطر حمله نقرس را افزایش می دهد، به خصوص اگر مصرف الکل بیش از یک نوشیدنی در روز باشد . آبجو به دلیل آنکه حاوی مخمر است از دیگر نوشیدنی های الکلی مضرتر می باشد.

تماس