نکات ضروری پیش از جراحی تعویض مفصل زانو

آمادگی ذهنی و روانی

انتخاب گزینه انجام جراحی تعویض مفصل می‌تواند تصمیم‌گیری بسیار سختی برای شما باشد. بسیار مهم است که نسبت به فواید و خطرهای اندک احتمالی کاملاً واقف باشید. درصورتیکه هر گونه سؤالی در مورد این عمل دارید حتماً آن را با پزشک جراح خود در میان بگذارید تا پاسخ او شما را کاملاً قانع کند. شما می‌بایست با آگاهی کامل و اطمینان از حصول نتیجه مطلوب تصمیم به انجام این کار بگیرید.

اهدای خون

درصورتیکه پزشک شما تشخیص داد که ممکن است پس از عمل نیاز به تزریق خون پیدا ‌کنید، پیش از عمل با مراجعه به مرکز جراحی خون لازم از شما گرفته میشود تا در صورت نیاز پس از عمل برای خودتان استفاده گردد.

توقف مصرف برخی داروها

پیش از عمل در صورت مصرف دارو، پزشک خود را مطلع سازید تا ایشان با بررسی آنها نظر خود را به شما اعلام کند، زیرا در بسیاری موارد متوقف کردن مصرف برخی داروها پیش از عمل ضروری است.

آماده کردن فضای خانه جهت راحتی پس از عمل

با توجه به اینکه پس از عمل جراحی شما دوران نقاهت را می‌بایست طی کنید با ایجاد تغییراتی در فضا آن را برای راحت‌تر بودن خودتان پس از عمل آماده کنید. برخی از مواردی که رعایت آنها ضروری به نظر می‌رسد عبارتند از:

1.در آشپزخانه و دیگر نقاط وسایلی را که بیشتر از آنها استفاده می‌کنید در ارتفاعی قرار دهید که در دسترس باشند و برای برداشتن آنها نیازی به دولا شدن یا بالا رفتن از ارتفاع نباشد.
2.مکان استراحت خود را جایی انتخاب کنید که عبور و مرور از آن احتیاج به استفاده از پله نداشته باشد.
3.لوازم منزل را به گونه‌ای بچینید که هنگام جابه‌جایی شما در منزل با کمک وسیله کمکی مثل عصا یا واکر، فضای کافی وجود داشته باشد.
4.فرش و یا دیگر پوششهای روی زمین را که ممکن است سبب به هم خوردن تعادل شما شود را جمع کنید.
5.سیمهای لوازم برقی را به گونه ای مرتب کنید که مزاحم حرکت شما نشود.
6.مکانی را در منزل خود جهت گذراندن دوران نقاهت آماده کنید به گونه‌ای که تلفن و وسایل سرگرم کننده مانند کتاب، تلویزیون، رادیو و دیگر موارد مورد استفاده‌تان در آنجا مستقر شوند.

انجام تمرینات تقویتی عضلات پیش از انجام عمل

نکته :با توجه به اینکه شما پس از انجام عمل جهت تکمیل درمان نیاز به فیزیوتراپی خواهید داشت، لذا بهتر است پیش از عمل، مرکز فیزیوتراپی را که قصد ادامه درمان در آن را دارید انتخاب کنید تا تمرینات پیش از عمل را نیز تحت نظر آن مرکز انجام دهید.تمرینات تکمیلی و تعداد انجام تمرینات از طرف آن مرکز برای شما تجویز میشود.

بسیار مهم است که جهت انجام عمل جراحی در بهترین وضعیت بدنی ممکن قرار داشته باشید که این امر با انجام تمرینات درمانی مناسب پیش از عمل حاصل می‌گردد. عضلات اندام فوقانی و پای سالم شما می‌بایست در وضعیت مناسبی قرار داشته باشند تا پس از عمل با توجه به فشار مضاعفی که به آنها وارد می‌آید دچار مشکل نشود.

منبع:کلینیک امید

تماس