گردن درد : راه های پیشگیری

گردن درد، چه بخاطر بد خوابیدن باشد چه وضعیت و فرم بد بدن، یک چرخش و حرکت ناگهانی گردن یا استرس زیاد، یکی از شکایت های همیشگی است. تحقیقات نشان می دهد که برای جلوگیری از گردن درد، تمرینات تقویت کننده گردن بسیار مهم تر از حرکات کششی است.

درمورد قدرت سرشانه ها هم همینطور است. تقویت عضلات سرشانه نه تنها از خشکی و درد شانه ها جلوگیری می کند، بلکه از مفاصل آرنج تان هم مراقبت می کند. دلیل آن این است که ضعیف بودن شانه ها، فشاری که به آرنج و مچ وارد می شود را دوچندان می کند.

 پیشگیری از گردن درد

۱) برای کاهش گردن درد هر زمان در محل کار احساس خستگی و عصبانیت کردید، پیشانی تان را به کف دستتان فشار دهید. خیلی از ما وقتی استرس داریم، عضلات گردنمان را سفت می کنیم که به مرور زمان ممکن است موجب درد گردن و خشکی گردن شود.

می توانید با این حرکت ساده، هم فشار وارد بر گردن را کاهش دهید و هم عضلات آن را تقویت کنید. بهترین قسمت آن این است: هیچکس در محل کار متوجه نمی شود که مشغول تمرین هستید! فقط فکر می کنند که خسته شده اید.

 پشت میزتان نشسته، کمی به سمت جلو خم شوید و آرنج هایتان را روی میز بگذارید. سرتان را صاف در مرکز شانه ها قرار داده و پیشانی تان را به کف دستتان فشار دهید؛ از کف دست برای مقاومت دربرابر فشار سرتان استفاده کنید. ۵ ۳ ثانیه در این حالت بمانید، رها کرده و پنج مرتبه دیگر تکرار کنید.

حالا صاف بایستید و دست هایتان را پشت سرتان قرار دهید، طوریکه آرنج هایتان رو به جانب باشد. سرتان را به عقب به سمت کف دست ها فشار دهید و از کف دست ها برای مقاومت دربرابر فشار سرتان استفاده کنید. ۵ ۳ ثانیه در این حالت بمانید، رها کرده و پنج مرتبه دیگر تکرار کنید.

 دو مرتبه در روز خودتان را تقویت کنید. یک تمرین عالی دیگر برای محل کار: کف دست هایتان را روی لبه صندلی تان قرار داده و فشار دهید، لگن و باسنتان را یک تا دو سانت از روی صندلی بلند کنید. ۵ ثانیه نگه دارید، دوباره پایین بیاورید و این حرکت را پنج مرتبه تکرار کنید تا عضلات سرشانه تان قوی تر شوند.

برای پیشگیری از گردن درد موقع تماشای تلویزیون، شانه هایتان را عقب بکشید. روی لبه صندلی تان بنشینید و ستون فقراتتان را بکشید، انگار می خواهید قدتان را بلندتر کنید. دست هایتان را جلو بدن روی لباستان قرار دهید. شانه هایتان را تا می توانید عقب بکشید، طوری که کتف هایتان از پشت جمع شود. کل یک تبلیغ تلویزیونی خود را در این حالت نگه دارید. سپس شانه ها را آزاد کرده و یک بار دیگر حرکت را تکرار کنید.

 وقتی از سر کار به خانه برمی گردید، سه چهارم یک لنگه جوراب را پر از برنج، ۲ چوب دارچین و یک قاشق غذاخوری میخک کنید. انتهای آن را سفت با یک بند لاستیکی ببندید. آن را ۲ دقیقه گرم در مایکروفر گرم کنید و بعد روی گردنتان بگذارید. این روش درمان برای خشکی گردن و شانه ها عالی است. نیازی به خالی کردن لنگه جوراب نیست می توانید آن را بارها استفاده کنید تاجاییکه ادویه ها رایحه خود را از دست بدهند.

هر زمان که بیش از ۴۵ دقیقه پشت فرمان اتومبیل یا پشت کامپیوتر نشستید، تمرین لاک پشتی را انجام دهید. بیشتر وقت ها پشت فرمان یا کامپیوتر، سرمان را جلو می بریم، انگار جلو بردن سرمان باعث می شود زودتر به مقصد برسیم یا پروژه مان را زودتر تمام کنیم. از آنجا که سر چیزی درحدود ۵ کیلو وزن دارد، این کار کمی به پشت گردن فشار وارد می کند و قبل از اینکه بفهمید دچار سردرد می شوید.

با این تمرین می توانید هم عضلات پشت گردنتان را قوی کنید و خودتان را عادت دهید که در وضعیت بهتر و سالمتری بنشینید. موقع رانندگی یا تایپ کردن پشت کامپیوتر، تظاهر کنید لاک پشت هستید که می خواهید سرتان را به سمت لاکتان جمع کنید. سرتان را به سمت عقب بیاورید، طوریکه گردی پشت گردنتان صاف شود. از یک تا ۵ ثانیه در این وضعیت نگه دارید و رها کنید. این تمرین را ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

 برای کاهش گردن درد هر یک ساعت، چانه تان را به سمت سینه تان خم کرده، سپس گردنتان را به سمت چپ، عقب، راست و دوباره پایین به صورت دایره ای بچرخانید. این حرکت را پنج مرتبه تکرار کرده، سپس جهت خود را عوض کرده و از راست به چپ دایره بزنید.

 دقت کنید که برای خواب از بالش مناسب استفاده کنید. انتخاب بهترین بالش به اولویت های خودتان برمی گردد. اما به طور کلی آنها که روی شکم می خوابند باید از بالش های نرم، آنها که به بغل می خوابند از بالش های متوسط و آنها که به پشت می خوابند از بالش های سفت تر استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

جلوگیری از گردن درد و درمان آن

                                                درمان و پیشگیری از گردن درد

                                                                                         علل و درمان گردن درد

منبع:آفتاب

تماس