ورزش درمانی در درمان دیسک کمر

 هر انسان معمولاً 26 مهره در ستون فقرات خود دارد. مهره ها بوسیله صفحات انعطاف پذیری به نام دیسک بین مهره ای از یکدیگر جدا می شوند. در واقع هر فرد در حالت طبیعی دارای چهار دیسک کمر می باشد و لذا وجود دیسک کمر بیماری محسوب نمی شود.

اگر بنا به دلایلی دیسک از قسمت عقبی خود دچار بیرون زدگی دیسک یا فتق شود، این قسمت بیرون زده روی نخاع یا رشته های نخاع فشار وارد می کند و سبب بروز درد در ناحیه کمر با انتشار به پاها می شود.
مردم به اصطلاح به این بیماری دیسک کمر می گویند که البته اصطلاح درست آن فتق دیسک کمری می باشد. این بیماری، بیماری سیاتیک نیز خوانده می شود.

علائم دیسک کمر شامل:

•    کمر درد
•    سفتی یا گرفتگی عضلات کمر
•    درد منتشر شونده در پایین پا(ها)، این نوع درد را درد ارجاعی یا رادیکولوپاتی (آسیب اعصاب) کمر یا سیاتیک نیز می‌گویند.
•    گزگز کردن پا(ها) یا کف پا(ها)
•    ضعف پا(ها) یا کف پا(ها)
•    در موارد نادر، بیمار مبتلا به دیسک کمر کنترل روده یا مثانه را نیز از دست می‌دهد. (در صورت رویارویی با این علامت حتماً با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.)

ورزش درمانی برای کاهش دیسک کمر 

هدف کلی فیزیوتراپ این است که بیمار بتواند کماکان فعالیت‌های روزانه، شغلی و اجتماعی خود را انجام دهد. فیزیوتراپی کمر و گردن بر مبنای نتایج معاینات و اهداف شخصی بیمار طرح‌ریزی می‌شود. برنامه ی درمان دیسک کمر به احتمال زیاد ترکیبی از تمرین‌ها، حرکت‌های اصلاحی و ورزش دیسک کمر ودیسک گردن را دربرمی‌گیرد.

یکی از راههای بهبود دیسک کمر و پیشگیری از عود مجدد آن، انجام بازتوانی و حرکات ورزش کمر درد صحیح است. برنامه تمرینی شامل ترکیبی از حرکات کششی، تقویتی و هوازی است.

برای درک بهتر باید بدانیم که 3 دسته عضلات از ستون مهره ها حمایت می کنند که عبارتند از :

  1. عضلات راست کننده کمر(Extensor) : برای راست کردن پشت ستون مهره ها
  2. عضلات خم کننده کمر (Flexor) : برای حمایت ستون مهر ها از جلو
  3. عضلات مایل یا چرخاننده: برای پایداری ستون مهر ها در حالت ایستاده

 تمریناتی که برای دیسک کمر توصیه می شوند، در سه گروه کلی تقسیم می شوند :

  1. تمرینات کششی
  2. تمرینات قدرتی
  3. تمرینات هوازی کم فشار

فیزیوتراپی

پزشکان فیزیوتراپی برای رفع کمر درد و گردن درد با کمک درمان های متنوعی می توانند به کاهش درد مفصل گردن کمک کنند این درمان ها شامل موارد زیراست

ماساژ
آلتراسوند (باعث کاهش درد ماهیچه ها ومفصل می شود.)
تحریک الکتریکی عصب ازراه پوست با استفاده ازدستگاه الکتریکی TENS (درمانی که ازامواج الکتریکی برای کاهش درد استفاده می کند.)
تحرک مفصل (درمان های دستی که باعث بهبود عملکرد مفصل با کشش ماهیچه ولیگامان ها می شود.)
کشش (شامل کشش ها ی خیف مفصل گردن است) وباعث کاهش سریع درد دربعضی از افراد مخصوصا درصورتیکه درد ناشی ازتحریک ریشه عصب یا گرفتگی ماهیچه ها باشد می شود.

منبع:بیتوته.اطلاعات پزشکان

تماس