ورزش درمانی DBC برای توانبخشی سکته مغزی

سكته مغزي يكي از اختلالات عملكردي پيچيده است كه با آسيب به مغز به وجود مي آيد و منجر به اختلال در نورون محركه فوقاني و فلج يا ضعف در يك طرف بدن(شامل: تنه، اندام‌ها و گاهي اوقات نيز صورت و ساختارهاي دهاني سمت مقابل نيمه آسيب ديده مغز) مي شود.سكته مغزي بعنوان سومين عامل مرگ و مير شناخته شده است. در ايران بروز سكته مغزي حدود 2 برابر بيشتر از جوامع اروپايي است و ميانگين سني اين ضايعه نيز در ايران حدود 10 سال پائين تر مي­باشد. سکته مغزی عبارت از پخش شدن جریان خون در مغز یا توقف فرآیند خون‌رسانی در اثر انسداد عروق مغزی به آن می‌باشد که در عمل باعث می‌شود فعالیت مغز دچار اشکال شده و به سلول‌های مغزی آسیب وارد شود. به این ترتیب سکته مغزی یک مشکل اورژانسی است که می‌بایست بلافاصله تحت درمان قرار گیرد. علایم سکته مغزی معمولاً بلافاصله در فرد مشاهده می‌شود، اما این علائم می‌تواند با توجه به بخش آسیب دیده مغز متفاوت باشد.

سکته مغزی علاوه بر فلج حركتي، برخي از اختلالات عملكردي از جمله اختلالات حسي، اختلالات دركي، نقص هاي بينايي، تغييرات شخصيتي و عقلاني و مجموعه پيچيده اي از اختلالات گفتاري و زباني را نيز به همراه دارد.

توانبخشی سکته مغزی

توانبخشی بیماران سکته مغزی و ضربه مغزی باید به طور صحیح و با گروه توانبخشی انجام شود. توانبخشی بیماران سکته مغزی شاملکاردرمانی، فیزیوتراپی سکته مغزی، گفتار درمانی برای سکته مغزی، مددکاری اجتماعی، روانکاوی، تحریک مغناطیسی مغز و …. می باشد که طبق برنامه متخصص طب فیزیکی و توانبخشی انجام می شود .سكته مغزي يكي از شايع ترين بيماري هاي نورولوژيك ناتوان كننده در سنين بزرگسالي است كه در واقع علت بستري شدن نيمي از بيماران نورولوژيك است.

‌تقريبا 50 درصد از افرادي كه از سكته مغزي جان به در مي برند دچار مشكلات و اختلالات حركتي دائمي در زمينه حفظ تعادل در حالات و وضعيت هاي مختلف وعدم توانايي جهت ايستادن و راه رفتن به تنهايي و بدون كمك گرفتن از ديگران و همچنين عدم توانايي جهت انجام فعاليت هاي روزمره زندگي از قبيل لباس پوشيدن، غذا خوردن، حمام رفتن و … هستند كه براي غلبه بر اين مشكلات و نقايص نيازمند برنامه های توانبخشی و فیزیوتراپی سکته مغزی  به خصوص كاردرماني هستند. که به محض ثابت شدن وضعیت پزشکی بیمار یعنی از همان بخش بستری و مراقبتهای ویزه باید شروع شود. به طوري‌كه، درمان هاي كاردرماني اين عدم استقلال و وابستگي را به حداقل مي رساند. با اين حال، ميزاني كه كاردرماني، پيامدهاي پس از سكته مغزي را بهبود مي بخشد براي بيماران مختلف متفاوت است. ‌

تکنیکهای ورزشی مختلفی نیز برای بازگرداندن نیروی حرکتی افراد پس از سکته ی مغزی وجود دارد، از جمله: ورزش های DBC مناسب درمان سکته مغزی.

برای آشنایی با درمان سکته مغزی بر روی لینک کلیک کنید

منبع:متخصص ورزش درمانی

تماس