ورم پشت زانو

کیستهای پشت زانو یا همان ورم پشت زانو معمولا همراه با آرتروز زانو دیده می شوند. این کیستها ممکن است درد ناک شوند. تشخیص آنها با سونوگرافی پشت زانو است. در صورتی که به درمانهای ضد التهاب پاسخ ندهند این کیستها تزریق کورتون انجام می شود. در موارد شدید و راجعه گاهی جراحی لازم می شود. گاهی این کیستها پاره شده و مواد داخل آن به پشت ساق می ریزد که باعث درد بسیار شدید پشت پا می شود. در این حالت باید بیمار از لحاظ لخته خونی در ساق بررسی شود چون همین علایم در لخته پشت ساق نیز دیده می شود و درمان آن متفاوت است بنابراین برای بیمار داپلر عروق پا انجام می شود. در موارد بسیار شدید فشار پشت ساق زیاد شده و بر روی عروق  و اعصاب ساق اثر می گذارد که نیازمند جراحی می شود.

گاهی عضله کوچکی در پشت زانو قرار گرفته. گاهی گرفتگی این عضله باعث درد شدید پشت زانو می شود که با  درد کیست بیکر زانو اشتباه می شود.

برجستگی پشت زانو ممکن است کیست عروقی باشد که در این حالت به آن کیست بیکر نیز می گویند که عدم تشخیص دقیق و تزریق آن باعث مشکلات زیادی برای بیمار می شود.

علل کیست بیکر

کیست بیکر زانو به علت ورم زانو رخ می دهد و علت درد پشت زانو می باشد . ورم در اثر افزایش مایع مفصلی زانو بوجود می آید.

هنگامی که فشار وارده بر زانو زیاد و طولانی مدت باشد، در قسمت پشت زانو، مایعی جمع می شود و موجب ورم می گردد که به آن کیست بیکر زانو می گویند.

این کیست معمولا در اثر مشکلات زیر بوجود می آید:

– آسیب غضروف زانو

– آرتروز زانو (در افراد مسن)

– آرتریت روماتوئید

– دیگر مشکلات زانو

علائم کیست بیکر

– ازعلائم کیست بیکر زانو این است که بعد از فعالیت بدنی و یا بعد از ایستادن طولانی مدت ممکن است بدتر شوند.

– یک کیست بزرگ ممکن است باعث ناراحتی و یا احساس سفتی در پشت زانو شود.

– – هنگامی که می ایستید و یا خم می شوید، درد پشت زانو بدتر می شود.

– پشت زانو ممکن است بدون درد باشد و یا درد همراه با ورم داشته باشد. ممکن است کیست را همانند یک بادکنک پر از آب احساس کنید.

منبع:دکتر رئیسی و احدی,تبیان

تماس