پوکی استخوان و علائم آن

پوکی استخوان یک بیماری شایع متابولیک استخوان بوده و در آن کاهش عمومی و شدید در توده استخوانی (پوک شدن استخوان) بوجود می‌آید.در پوکی استخوان عناصر تشکیل دهنده استخوان از نظر کیفیت تغییر نمی‌کند، ولی از نظر کمیت کاهش می‌یابد.

پوکی استخوان وقتی بروز می‌کند که کاهش توده استخوان بیش از حد سریع باشد. در ضمن خانم ها بسیار بیشتر از آقایان دچار پوکی استخوان می‌شوند. و همینطور با افزایش سن احتمال بروز پوکی استخوان بیشتر می‌شود.

علائم پوکی استخوان

پوکی استخوان  در شروع تا سال ها بدون هیچ علائمی است.از مهمترین علائم پوکی  درد استخوان  است و این درد وقتی ایجاد می شود که استخوان دچار شکستگی می گردد. البته شکستگی های ناشی از پوکی استخوان معمولا بصورت شکستگی های ریز و بدون جابجایی و خفیفی هستند که بدون وارد شدن ضربه شدیدی به اندام ایجاد می شود.

پس بیمار مبتلا به پوکی استخوان بدنبال یک حرکت بدنی که ممکن است قدری متفاوت از حرکات معمول وی باشد دچار شکستگی ریز و بدون جابجایی یا با جابجایی اندک در استخوان می شود.

استخوان پوک شده ضعیف است پس برای شکسته شدن نیازی به نیروی زیادی ندارد. خم شدن بر روی زمین برای بلند کردن یک وسیله یا چرخش ناگهانی کمر می تواند در یک فرد دچار پوکی استخوان موجب شکستگی خفیف شود. از طرف دیگر این شکستگی ها موجب تورم یا تغییر شکل استخوان هم نمی شوند. پس تنها علامت آن درد است.

بیمار مبتلا به پوکی استخوان می بیند که بدنبال یک فعالیت بدنی دچار درد کمر یا لگن یا دنده شده است و هیچ علامت دیگری هم ندارد. بسیار طبیعی است که فکر کند درد مختصری است که به علت ناپرهیزی و یا سرما خوردگی و یا کهولت سن و یا هر علت دیگری که به ذهنش می رسد ایجاد شده است. اصلا باور نمی کند علت درد شکستگی است.

البته این شکستگی معمولا در عرض چند هفته خودبخود خوب شده و درد بیمار هم خوب می شود.

به مروز زمان که سن بیمار بالاتر رفته و استخوان وی پوک تر می شود تعداد و تکرر این شکستگی ها بیشتر می شوند. هر بار بیمار مبتلا به پوکی استخوان می بیند که درچار درد کمر یا لگن یا دنده یا مچ دست شده و بعد از چند هفته خوب می شود.

در ستون فقرات این شکستگی های مکرر ناشی از پوکی استخوان در مهره ها موجب تغییر شکل مهره می شوند. بتدریج و با هر بار شکستگی، ارتفاع مهره کم شده و مهره بجای استوانه ای بودن شکل گوه پیدا می کند.

این تغییر ارتفاع مهره ها موجب می شوند تا بتدریج ارتفاع ستون مهره کم شده و قد فرد کوتاه شود. از طرف دیگر تغییر شکل مهره موجب می شود تا ستون فقرات انحنا پیدا کرده و گوژپشتی ایجاد شود.

برای آشنایی با درمان پوکی استخوان بر روی لینک کلیک کنید

منبع:پایگاه اطلاع رسانی.وبلاگ دکتر فروغ

تماس