پیشگیری از درد سیاتیک و درمان آن

سیاتیک یکی از علل مهم کمردرد و درد در اندام تحتانی است تغییرات وابسته به سن در ستون مهره ها شایع ترین علت سیاتیک است  سیاتیک به درد های تیر کشنده ای می گویند که از پشت باسن شروع شده و به پشت ران و ساق و گاهی کف پا تیر می کشد. اسپاسم و درد عصب سیاتیک از جمله دردهایی است که اکثر بزرگسالان آن را یکی، دو بار در طول زندگی تجربه کرده‌اند.

علل درد سیاتیک

در خصوص علل دردهای سیاتیکی می توان گفت: تورم، پارگی یا بیرون زدگی دیسک بین مهره‌ها، مهم‌ترین علت دردهای سیاتیکی است که ممکن است متعاقب یک حرکت سنگین مثل بلند کردن جسم سنگین در حالت ایستاده با خم شدن ناگهانی و چرخش کمر به وجود بیاید.

در بعضی از مواقع ضربه محکم به عصب یکی از دلایلی است که این درد سیاتیک را به وجود می‌آورد. در این حالت درد از کمر به باسن و ران می‌رود و به پشت زانو، ساق و پشت پا می‌رسد و همه این اعضا را در بر می‌گیرد. این دردها با بالا رفتن فشار داخل شکم، هنگام سرفه و عطسه افزایش پیدا می‌کند.

انجام حرکات ورزشی سنگین به تشدید این دردهای سیاتیکی می‌انجامد.

پوزیشن‌های بد مانند نشستن به مدت طولانی، بلند کردن جسم سنگین به شکل غلط نیز افراد را دچار مشکل می‌کند که فرد باید برای پیشگیری از درد سیاتیک هنگام بلند کردن جسم سنگین ابتدازانو زده، به گونه‌ای که زانوی راست در جلو باشد و زانوی چپ در عقب و سپس آن جسم را با دو دست تا ناف بلند کرده و در حالت خمیده حمل کند و چون در این حالت فشار در همه قسمت‌های کمر، ران، زانو و مچ پا پخش می‌شود، این راه، بهترین روش برای بلند کردن اجسام سنگین است.

نشستن‌های طولانی مدت که بیشتر در مورد کارمندان مشهود است نیز در اصلاح وضعیت نشستن قابل اصلاح است و تا میزان زیادی از فشار بر عصب سیاتیک می‌کاهد.

قوس کمر که به علت چاقی و بیرون زدگی شکم به وجود می‌آید یکی دیگر از عوامل اصلی در بروز دردهای سیاتیک است.

رانندگی‌های طولانی مدت نیز دردرد سیاتیک نقش مهمی دارد که به این منظور فرد باید نزدیک فرمان اتومبیل نشسته و زانوهایش را به گونه‌ای خم کرده باشد که در جهت کلاج و ترمز قرار گیرد

پیشگیری از درد سیاتیک

راه رفتن در آب کم عمق در پیشگیری و درمان دردهای سیاتیک بسیار موثر است.

در این روش فرد ابتدا باید آرام آرام طول استخر را راه رفته و به سمت عقب بازگردد زیرا این کار در کشش عضلات و شل کردن آن ها بسیار موثر است و تاثیر شگفت‌انگیزی بر بدن بیمارو کاهش درد سیاتیک دارد.

افراد برای پیشگیری از درد سیاتیک هنگام نشستن پشت میز نباید خم شوند، بلکه باید کمر خود را راست نگه داشته و به صندلی تکیه بدهند و اگر امکان داشت در پشت صندلی‌شان بالشی قرار داده یا از صندلی‌هایی استفاده کنند که در قسمت کمر آنها یک برآمدگی به سمت جلو دارد. علاوه بر این باید چهارپایه‌ای را زیر زانو قرار داده تا زانو خم شود به گونه‌ای که سر زانو کمی بالاتر از کشاله ران قرار بگیرد.

همچنین به افرادی که در طول روز زمان زیادی را سرپا می‌ایستند یا افرادی که در طول روز زیاد راه می‌روند مانند خانم‌های خانه‌دار، توصیه می شود  برای پیشگیری از درد سیاتیک زمان ایستادن خود را کوتاه کرده و در وقفه‌های کاری خود هفت تا هشت دقیقه روی زمین خوابیده و پاهایشان را روی مبل یا سطح بلندتر از سطح زمین بگذارند.

درمان درد سیاتیک

در رابطه با نحوه درمان دردهای سیاتیکی می توان گفت: درمراحل اولیه درمان برای فرد مبتلا به سیاتیک دو تا سه روز استراحت مطلق تجویز می‌شود اما اگر فرد در حالت حاد سیاتیک قرار گیرد به گونه‌ای که انگشتانش گزگز کند و با کاهش حس همراه باشد باید حتما به پزشک  متخصص درمان سیاتیک مراجعه کرده و تحت معالجه جدی قرار گیرد.

در حالت استراحت مطلق فرد باید از انجام هر کاری خودداری کرده و در بستر استراحت کند اما این مدت استراحت نباید طولانی شود زیرا عضلات بدن ضعیف شده و باعث درد شدید سیاتیک می‌شود. بنابراین فرد باید پس از ۴۸ ساعت استراحت به تدریج و با ملایمت کارهای روزانه‌اش را از سر بگیرد.

در مواردی که دیسک بین مهره‌ها پاره شده و به گونه‌ای شدید باشد که بیمار نتواند راه برود، فرد باید تحت نظر پزشک متخصص قرار گرفته و در صورت لزوم جراحی شود.

برای آشنایی با درمان درد سیاتیک بر روی لینک کلیک کنید

منبع:کوکا 1 . 2 .پزشکان بدون مرز

تماس