پیشگیری از شکستگی استخوان و درمان آن

شکستگی استخوان

استخوان‌های شما خودبخود خوب می‌شوند. در محل شکستگی استخوان، استخوانتان سلول‌های ریز و رگ‌های خونی زیادی تولید می‌کند که استخوان را بازسازی می‌کنند. این سلول‌ها هر دو انتهای قسمت شکسته استخوان را پوشانده و شکستگی استخوان را به هم نزدیک می‌کند تا جایی که درست مثل روز اولش سالم شود.

بهبود شکستگی‌ها با درمان‌های طبیعی

داروها و درمان‌های طبیعی می‌توانند روند بهبود شکستگی استخوان را تسریع بخشند. استخوان‌ها توانایی حیرت‌انگیزی در درمان خود دارند و این درمان از قبل از مراجعه شما به پزشک آغاز می‌شود. با این وجود همواره توصیه می‌شود که برای اطمینان از درست جا افتادن و جوش خوردن آنها به پزشک مراجعه شود.

برای تسریع بهبود استخوان، شما می‌توانید تغییرات ذیل را در زندگی خود انجام دهید.

سبک زندگی

* سیگار را ترک کنید. سیگارکشیدن جریان خون استخوان‌ها را آهسته و در نتیجه دوره درمان شکستگی استخوان را کند می‌کند.

* خوردن نوشیدنی‌های حاوی کافئین مانند قهوه، چای یا کوکاکولا را کاهش دهید یا از نوشیدن آنها خودداری کنید؛ زیرا این نوع نوشیدنی‌ها باعث افزایش دفع کلسیم می‌شود. بدن شما برای بهبود شکستگی‌هایتان به همه کلسیم دریافتی خود نیاز دارد؛ از این‌رو عاقلانه‌تر است که منابع اتلاف کلسیم را به حداقل برسانید.

تغذیه پروتئین

از آنجایی که برای ساخته شدن استخوان‌ها نیاز به پروتئین است، لذا پروتئین‌ها را به برنامه غذایی خود بیفزایید. گوشت، ماهی، سویا، آجیل، حبوبات و لبنیات منابع خوبی برای تأمین پروتئین مورد نیاز بدن شما به شمار می‌روند. فراورده‌های لبنی سرشار از کلسیم نیز هستند.

کلسیم

مقدار پیشنهادی مصرف کلسیم برای بزرگسالان ۹۰۰-۸۰۰ میلی‌گرم در روز است. هیچ نوع تحقیقی در مورد اثر کلسیم در تسریع بهبود شکستگی استخوان وجود ندارد. حتما سطح طبیعی کلسیم بدن خود را حفظ کنید.

ویتامین‌ها

ویتامینC نقش بسیار مهمی در تشکیل کلاژن دارد. با اضافه کردن مقادیر زیادی میوه و سبزیجات به رژیم غذایی خود می‌توانید این نیاز بدن را برطرف کنید.ویتامینD به جذب کلسیم کمک می‌کند. آخرین توصیه‌های تغذیه‌ای، حداقل مقدار ویتامینD در روز را از ۲۰۰۰ به ۴۰۰۰ واحد افزایش داده است.ویتامینK در سبزیجات برگ سبز یافت می‌شود و این ویتامین نیز به ترمیم استخوان کمک می‌کند.

پیشگیری از شکستگی استخوان

از کجا می‌توانید مطمئن شوید که دیگر استخوان جای دیگریتان را نشکنید؟ اتفاق همیشه می‌افتد اما می‌توانید بااستفاده از کلاه‌های ایمنی مخصوص، زانوبند، ساق‌بند و پوشیدن لباس و کفش مناسب موقع ورزش از خیلی از آسیب‌دیدگی‌ها شکستگی استخوان جلوگیری کنید.

همچنین با یکسری کارها می‌توانید استخوان‌های محکمتری داشته باشید. چطور؟

• فعالیت جسمی زیاد داشته باشید، مخصوصاً کارهایی مثل پریدن و دویدن.
• با مصرف کلسیم و ویتامین D استخوان‌هایتان محکم‌تر خواهند شد. این یعنی حتماً باید هر روز شیر بنوشید و از غذاها و نوشیدنی‌هایی که مقدار زیادی کلسیم دارند، مثل کلم‌بروکلی و آب‌پرتقال کلسیم‌دار استفاده کنید.

برای آشنایی با جراحی شکستگی استخوان بر روی لینک کلیک کنید

منبع:وبلاگ دکتر فروغ

تماس