شکستگی لگن : پیشگیری

پیشگیری از شکستگی لگن

دسته ای از شکستگی لگن که در سنین بالا ایجاد میشوند بخصوص شکستگی های اطراف مفصل ران ارتباط مستقیمی با پوکی استخوان دارند. شکستگی لگن در اطراف مفصل ران در افرادی که تراکم استخوانی پایینی دارند شایع تر است.

این افراد بدنبال ضربات خفیفی مانند یک زمین خوردن ساده دچار شکستگی لگن میشوند. کاهش تراکم و سفتی استخوان که به آن پوکی استخوان یا استئوپروز هم میگویند گرچه میتواند در هر سنی ایجاد شود ولی در افراد مسن بخصوص در سنین بالای 50 سالگی بیشتر دچار شکستگی لگن میشوند.

کلسیم نقش بسیار مهمی در ساخته شدن استخوان و حفظ تراکم آن دارد و مصرف میزان کافی کلسیم تاثیر غیر قابل انکاری در پیشگیری از شکستگی لگن بخصوص شکستگی های اطراف مفصل ران دارد.

در زمان کودکی و نوجوانی بدن به کلسیم نیاز دارد تا بتواند توده استخوانی کافی را بسازد و در سنین میانسالی و بعد از آن بدن برای حفظ تراکم استخوان به مقادیر کافی از کلسیم نیاز دارد. برای اینکه فرد در بزرگسالی توده استخوانی محکمی داشته باشد باید در زمان کودکی روزانه بطور متوسط 1200 میلیگرم کلسیم به بدن او برسد.

 متاسفانه میزان مصرف کلسیم در اکثر افراد نصف این مقدار است. گرچه کلسیم در بسیاری از مواد غذایی وجود دارد غنی ترین منبع آن لبنیات است و به جرات میتوان گفت بدون مصرف لبنیات بسختی میتوان کلسیم کافی را برای بدن تامین کرد.
هر لیوان شیر که معادل 250 سی سی باشد حدود 250 میلیگرم کلسیم دارد. هر لیوان 250 سی سی ماست هم به همین میزان کلسیم دارد. بهترین منابع برای دریافت کلسیم بدن مصرف شیر و ماست کم چرب است.

مصرف کلسیم به تنهایی برای سلامت استخوان ها و سفتی آنها کافی نیست. بدن برای جذب کلسیم به ویتامین دی نیاز دارد. بدن انسان ها بطور روزانه به 600-400 واحد بین المللی ویتامین دی نیاز دارد.

شکستگی لگن بخصوص شکستگی های اطراف مفصل ران تاثیر بسیار مهمی بر کیفیت عملکرد کل سیستم حرکتی بدن انسان بجای میگذارد. بعد از این شکستگی لگن احتمال معلولیت و حتی مرگ بالا میرود. شکستگی لگن نیاز به بستری شدن بیمار در بیمارستان دارد. در غالب موارد نیاز به عمل جراحی و بازپروری وسیع دارد و میتواند توانایی راه رفتن بیمار مبتلا به شکستگی لگن را حتی بعد از درمان بشدت محدود کند.

شکستگی هر جایی از بدن به خودی خود دردناک و ناراحت کننده است ولی شکستگی لگن چیزی بیش از یک شکستگی معمولی است. شکستگی لگن میتواند سلامتی کل بدن را به خطر بیندازد. شاید اهمیت شکستگی لگن وقتی بیشتر مشخص شود که بدانیم یک چهارم از افرادی که دچار شکستگی لگن میشوند در یکسال اول بعد از شکستگی فوت میکنند.

پس بهترین راه برای مواجه نشدن با این مشکلات، پیشگیری از بروز شکستگی لگن است و بهترین راه برای این پیشگیری قوی و محکم کردن استخوان ها در سنین نوجوانی و محکم نگه داشتن آنها در سنین میانسالی و کهنسالی است.

تا بتوانیم در سنین بالاتر از پوکی استخوان پیشگیری کرده و بدین وسیله احتمال شکستگی لگن را کاهش دهیم و یکی از موثرترین روش ها برای پیشگیری از پوکی استخوان مصرف کافی کلسیم از راه مصرف مقادیر کافی لبنیات در تمام عمر از بچگی تا پیری است.

بیماران مبتلا به شکستگی لگن می توانند برای درمان  به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

درمان و علائم شکستگی لگن

                                   عوامل و علائم شکستگی لگن

                                                                    بهترین راه پیشگیری از شکستگی لگن

منبع:ایران ارتوپد

تماس