عمل جراحی تعویض مفصل ران و تعویض مفصل زانو از جمله موفق ترین اعمال جراحی است و در غالب بیماران بعد از انجام آن درد از بین رفته و بیمار میتواند بطور فعال به زندگی طبیعی بازگردد. با این حال هیچ عمل جراحی بدون ریسک نیست و در حدود یک درصد بیمارانی که عمل جراحی تعویض مفصل انجام داده اند ممکن است در محل جراحی عفونت مفصل مصنوعی ایجاد شود.

میکروب ها چگونه خود را به محل جراحی میرسانند

عفونت مفصل مصنوعی محل جراحی به علت فعالیت باکتری هایی بوجود میاید که خود را به آن محل میرسانند. این باکتری های میتوانند در حین جراحی عفونت مفصل مصنوعی وارد بدن بیمار شوند و یا میتوانند بعد از جراحی خود را به محل برسانند.

در حین جراحی میکروب ها میتوانند به علل مختلفی وارد زخم شوند. مهمترین این علل عبارتند از

  • روی بدن هر فردی بطور طبیعی باکتری هایی زندگی میکنند که بطور طبیعی برای وی ضرری ندارند. این میکروب ها میتوانند در حین جراحی عفونت مفصل مصنوعی و از راه زخم و شکاف عمل جراحی وارد محل عمل شوند. گرچه قبل از شروع هر عمل جراحی پوست بیمار در چند مرحله ضد عفونی میشود با این حال ممکن است تعدادی از میکروب ها به خوبی کشته نشده و وارد زخم شوند
  • در هوای اطاق عمل همیشه مقداری باکتری بصورت معلق وجود دارد. منبع این باکتری ها معمولا پوست پرسنل درمانی حاضر در اطاق عمل است. باکتری ها بطور طبیعی بر روی پوست همه افراد وجود دارند. گرچه پرسنل درمانی حاضر در اطاق عمل لباس های مخصوصی میپوشند تا ریزش باکتری از پوست آنها را به حداقل برساند و گرچه پزشک جراح و پرسنل کمک جراحی قبل از شروع عمل دست های خود را در چند مرحله ضد عفونی کرده و از دستکش و لباس هاس مخصوص استفاده میکنند با این حال ممکن است تعدادی از میکروب ها از این طریق وارد بدن بیمار شوند
  • هرچه طول مدت عمل جراحی بیشتر باشد احتمال ورود میکروب ها به درون زخم بیشتر شده و احتمال بروز عفونت مفصل مصنوعی بعد از جراحی هم بیشتر میشود.

ممکن است ورود باکتری ها به محل جراحی در حین عمل نباشد و بعد از آن صورت گیرد. بطور مثال اگر فردی که تحت عمل جراحی تعویض مفصل ران قرار گرفته است ماهها و یا سال ها بعد از جراحی دچار عفونت پوستی شود. این عفونت میتواند به جریان خون وی راه یافته و از آن طریق به محلی که مفصل مصنوعی قرار دارد برسند. در آنجا میکروب ها میتوانند بر روی سطح مفصل مصنوعی چسبیده و شروع به تکثیر و در نتیجه تولید عفونت کنند.

 پیشگیری از عفونت مفصل مصنوعی

در حین جراحی اقدامات متعددی صورت میگیرد تا احتمال بروز عفونت مفصل مصنوعی کاهش یابد که مهمترین آنها عبارتند از

  • برای پیشگیری از عفونت مفصل مصنوعی پرسنل درمانی حاضر در اطاق عمل لباس هاس مخصوص میپوشند و دست های خود را قبل از شروع جراحی در چند مرحله شستشو داده و ضد عفونی میکنند و از دستکش جراحی در حین عمل استفاده میشود و سعی میشود تا هر چیزی که درون زخم جراحی قرار میگیرد استریل و عاری از میکروب باشد
  • برای پیشگیری از عفونت مفصل مصنوعی سعی میشود تعداد پرسنل حاضر در اطاق عمل به حداقل ممکن تقلیل پیدا کرده و از رفت و آمد های غیرضروری در اطاق عمل پرهیز شود
  • برای پیشگیری از عفونت مفصل مصنوعی قبل از شروع جراحی و تا مدت زمانی بعد از آن آنتی بیوتیک های خاصی به بیمار داده میشود تا آن دسته از میکروب هایی که در حین عمل وارد زخم میشوند سریعا از بین بروند

چه کسانی بیشتر در معرض عفونت مفصل مصنوعی هستند

در کسانی که سیستم دفاع ایمنی بدن آنها ضعیف است احتمال بروز عفونت مفصل مصنوعی بعد از جراحی زیاد میشود. ابتلا به دیابت، روماتیسم، بیماری های مزمن کبدی و یا کلیوی و یا سرطان و یا مصرف داروهای حاوی کورتون میتواند سیستم دفاع ایمنی بدن را ضعیف کند.

به بیماران سیگاری توصیه میشود تا این عادت خود را از چند هفته قبل از جراحی ترک کنند چون احتمال بروز عفونت مفصل مصنوعی بعد از جراحی را افزایش میدهد. در افراد چاق احتمال عفونت مفصل مصنوعی بعد از جراحی بیش از افراد لاغر است.

کسانی که قبلا عمل جراحی در محل لگن داشته اند و یا کسانی که پلاتین در استخوان های لگن دارند و بخصوص کسانی که قبلا سابقه عفونت مفصل مصنوعی در محل لگن داشته اند در معرض خطر بیشتر عفونت مفصل مصنوعی بعد از جراحی تعویض مفصل قرار دارند.

بیماران مبتلا به عفونت مفصل مصنوعی می توانند برای درمان عفونت مفصل مصنوعی خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

عمر مفصل مصنوعی لگن

                            مفصل مصنوعی لگن چیست

                                                            درمان و علائم عفونت مفصل مصنوعی

منبع:ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

جراحی بینی

نتایج جراحی زیبایی بینی در صورتی مثبت است که جمیع شرایط ذیل موجود باشند: اولا نازیبایی بینی با عمل جراحی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس