تورم ساق بعد از انجام عمل جراحی تعویض مفصل ران میتواند یک علامت بالقوه خطرناک باشد.

یکی از عوارض احتمالی تعویض مفصل ران لخته شدن خود در وریدهای عمقی ساق است. خطر لخته شدن خون بعد از جراحی تعویض مفصل ران  وقتی جدی است که از محل تشکیل شدن خود کنده شده و با استفاده از جریان خون خود را به قلب و سپس به شریان های ریوی میرسانند. رسیدن این لخته ها به ریه را آمبولی ریوی میگویند.

لخته شدن خون بعد از جراحی تعویض مفصل ران میتوانند موجب مسدود شدن مویرگ های ریوی شوند که نتیجه آن اختلال شدید در همودینامیک قلبی ریوی است و در موارد شدید میتواند منجر به مرگ بیمار هم بشود.

گرچه بروز عارضه لخته شدن خون بعد از جراحی تعویض مفصل ران خطرناک آمبولی ریوی میتواند بدون ایجاد لخته در ورید های ساق ( و به علت ایجاد لخته در ران یا لگن ) باشد با این حال وقتی علائمی از ایجاد شدن لخته در وریدهای ساق دیده میشود زنگ خطر به صدا درمیاید چون در این وضعیت احتمال بروز آمبولی ریوی به شدت بالا است.

اهمیت تورم یا ورم ساق وقتی مشخص میشود که بدانیم یکی از علائم لخته شدن خون در وریدهای ساق همین تورم یا ورم ساق است.

پیشگیری از لخته شدن خون بعد از جراحی تعویض مفصل ران

احتمال لخته شدن خون بعد از جراحی تعویض مفصل ران در وریدهای عمقی ساق بعد از عمل جراحی تعویض مفصل ران تا چند ماه بعد از عمل وجود دارد ولی این خطر بخصوص در ماه اول بعد از جراحی بالا است. برای پیشگیری از عارضه لخته شدن خون بعد از جراحی تعویض مفصل ران از چند روش استفاده میشود

  • از چند ساعت بعد از جراحی تعویض مفصل ران تا یک ماه پس از آن از داروهای رقیق کننده خون به بیمار تزریق میشود تا احتمال لخته کم شود
  • در مدتی که بیمارمبتلا به تعویض مفصل ران در بیمارستان بستری است از دستگاه هایی استفاده میشود که در اطراف ساق های بیمار بسته شده و با استفاده از فشار هوا، ساق را از بیرون تحت فشار متناوبی قرار میدهند. این فشار مرتب کم و زیاد شده و موجب میشود تا خون در درون سیاهرگ های ساق به جریان بیفتد. حرکت خون در این سیاهرگ ها احتمال لخته شدن خون در آنها را کم میکند
  • وقتی شرایط بیمار مبتلا به تعویض مفصل ران اجازه دهد پزشک، بیمار را هرچه زودتر پس از جراحی راه اندازی میکند یعنی وی را تشویق میکند تا با گذاشتن هر دو پا بر روی زمین راه برود. این کار موجب انقباض متناوب عضلات ساق میشود که آن هم به نوبه خود موجب شدت یافتن جریان خون در سیاهرگ های ساق میگردد و بدین طریق احتمال لخته شدن خون کاهش میابد
  • به بیمار مبتلا به تعویض مفصل ران توصیه میشود بلافاصله بعد از جراحی تا چند ماه پس از آن بطور مداوم و تا هر وقت بیدار است مچ پاهای خود را بالا و پایین ببرد. این کار موجب انقباض متناوب عضلات ساق شده و احتمال لخته شدن خون در وریدهای آن را کم میکند

با وجود تمام اقدامات فوق باز هم احتمال لخته شدن خود در وریدهای ساق وجود دارد. مهمترین علامت عارضه لخته شدن خون بعد از جراحی تعویض مفصل ران تورم ناگهانی ساق است که میتواند همراه با درد و گرمی ساق باشد.

 بیمار و اطرافیان وی باید به چه نکاتی توجه کنند

بیمار مبتلا به لخته شدن خون بعد از جراحی تعویض مفصل ران و اطرافیان وی باید ساق های وی را مرتبا بازدید کنند تا در صورت تورم آن را زودتر تشخیص دهند. در صورتیکه این تورم دیده شد باید بیمار را بصورت اورژانس به پزشک رساند.

پزشک متخصص قلب و عروق با معاینه بیمار و انجام سونوگرافی داپلر میتواند وجود این عارضه را تشخیص داده و در صورت وجود آن را درمان کند. تاخیر در تشخیص یا درمان میتواند عواقب خطرناکی برای بیمار داشته باشد.

البته تنها علت ورم ساق بعد از جراحی تعویض مفصل ران لخته شدن خون در وریدهای ساق نیست. این تورم میتواند به علت کندی جریان خون وریدی ساق به علت زیاد آویزان بودن آن هم ایجاد شود. وقتی بیمار مدت زیادی در حالت نشسته یا ایستاده قرار میگیرد و پاهای خود را به پایین آویزان میکند ممکن است ساق ها به علت ذکر شده ورم کنند.

البته این ورم کم است، همراه با درد نیست و با چند دقیقه دراز کشیدن و بالا نگه داشتن پای بیمار مرتفع میگردد. پس در صورتیکه شکی در علت تورم ساق وجود داشت میتوان آن را چند دقیقه بالا نگه داشت. در صورتیکه ورم کم نشد ممکن است علت آن لخته شدن خون بعد از جراحی تعویض مفصل ران باشد و در این صورت باید بیمار را هرچه زودتر به پزشک رساند.

بیماران مبتلا به لخته شدن خون بعد از جراحی تعویض مفصل ران می توانند برای درمان لخته شدن خون بعد از جراحی تعویض مفصل ران خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدیو فوق تخصص زانودر تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

جراحی تعویض مفصل ران و عوارض آن

                                 راههای پیشگیری از دررفتگی مفصل مصنوعی ران

                                                                            تعویض مفصل لگن یا ران ( مفصل مصنوعی لگن)

منبع:ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

جراحی بینی

نتایج جراحی زیبایی بینی در صورتی مثبت است که جمیع شرایط ذیل موجود باشند: اولا نازیبایی بینی با عمل جراحی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس