پیشگیری از پوکی استخوان

پوکی استخوان بیماری است که قالب افراد در سنین مختلف به آن مبتلا می‌شوند. البته با تغذیه مناسب و حتی قرار گرفتن در معرض مستقیم نور آفتاب – البته نه بیش از حد مجاز – می‌توان از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد اما موثرتر از همه اینها ورزش کردن است، به طوریکه ثابت شده در افرادی که طی سال‌های طولانی ورزش‌های مداوم را انجام داده‌اند، شیوع پوکی استخوان تقریباً نادر است به خصوص در بانوان.

زنان بیشتر در معرض پوکی استخوان هستند یا مردان؟

زنان هر جامعه با توجه به نقش هورمون‌های آنها، گذراندن 9 ماه دوران بارداری و زایمان و استعداد بیشتر چاق شدن، آمادگی بیشتر به پوکی استخوان دارند زیرا هنگامی که یک جنین در رحم مادر در حال رشد و استخوان‌سازی است در واقع استخوان‌های بدن جنین از غذاهای مصرفی و استخوان‌های مادر ساخته می‌شوند و با دخالت برخی مکانیسم‌های طبی، کلسیم از استخوان‌های زن باردار کنده شده و برای استخوان‌سازی به جنین منتقل می‌شود. در نتیجه در استخوان خانم‌ها فضای خالی بیشتر ایجاد می‌شود که این امر زمینه پوکی استخوان را فراهم می‌کند.

پیشگیری از پوکی استخوان

برای پیشگیری از پوکی استخوان باید به نوع تغذیه اهمیت زیاد داد و در کنار آن از برخی داروهای تقویتی هم استفاده کرد اما در عین حال و برای نتیجه گرفتن نباید از ورزش هم غافل شد زیرا برای هضم و جذب غذاها و ترمیم و بازسازی استخوان‌ها افزون بر رژیم غذایی صحیح، ورزش‌های مداوم برای استحکام استخوان‌ها و قوی‌تر شدن بافت استخوانی ضرورت دارد.

منبع:احرارا.خبرگزاری مهر

تماس